Almanya ATİK davasında insanlık dışı uygulama: Prangayla duruşma

Almanya’nın Münih kentinde tutsak 10 ATİK üye ve yöneticisinin davasını görülmeye başlandı. Tutsaklar duruşma salonuna ayaklarına vurulmuş prangayla getirildi. İnsanlık dışı uygulamaya direnen tutsaklar, darp edildi. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ında aralarında bulunduğu çok sayıda heyet duruşmayı takip ediyor.

Almanya, Fransa, İsviçre ve Yunanistan polisinin ortak operasyonuyla tutuklanan 10 Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) üye ve yöneticisi Münih Mahkemesi’nde ilk duruşmaya çıkıyor.

Almanya merkezli yürütülen soruşturmada hazırlanan iddianamede, Müslüm Elma, Seyit Ali Uğur, Haydar Bern, Erhan Aktürk, Musa Demir, Banu Büyükavcı, Sinan Aydın, Sami Solmaz, Mehmet Yeşilçalı ve Deniz Pektaş, “TKP/ML örgütünün üye ve yöneticileri olmak” iddiasıyla yargılanıyor.

DEVRİMCİLERE İNSANLIK DIŞI UYGULAMA

Avukatlar, müvekillerinin insanlık dışı uygulamalarla karşılaştığını duyurdu. 10 devrimcinin hapishaneden mahkemeye getirilirken ayaklarının zincirlendiğini açıklayan avukatlar, tutsakların işkenceye karşı direndiklerini ve saldırıya uğradıklarını bildirdi. Avukatlar, tutsakların duruşma salonuna karga tulumba taşındığını açıkladı.

YÜKSEKDAĞ DURUŞMAYI İZLİYOR

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Milletvekilli Feleknes Uça, HDP PM Üyesi Pınar Aydınlar, CHP Milletvekilli Hilmi Yarayıcı, Almanya Sol Parti Milletvekilli Nicole Gohlke yanısıra Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB) avukatlarından Özlem Gümüştaş ile Avukatlar Ercan Kanar, Kazım Bayraktar, Mahmut Çakar, Kemal Toraman ve Şule Recepoğlu da salonda yerini aldı. Davayı çok sayıda gazeteci, insan hakları aktivistleri ve demokratik kitle örgütü temsilcileri takip ediyor.

MAHKEME ÖNÜNDE MİTİNG

ATİK’in çağrısıyla Münih Adliyesi önünde miting düzenleniyor. AvEG-Kon, AGİF, MLPD, Sol Parti, Haziran Hareketi, ADHK, SKB, Courage Kadın Örgütü, Young Struggle, SYKP, Yeni Demokratik Kadın dışında Alman Antifaşist örgüt üyeleri de “ATİK tutsakları serbest bırakılsın” mitingine katıldı. Mitingte kitle “Siyasi tutsaklara özgürlük”, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma” ve “129a/b yasası kaldırılsın” sloganları atıyor.

Demokratik kitle örgütleri temsilcilerin konuşmaları ve tutsaklarla dayanışma ezgileriyle eylem devam ediyor.

Duruşmanın ardından HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile heyet temsilcilerinin konuşma yapması bekleniyor. (ETHA)

 
One thought on “Almanya ATİK davasında insanlık dışı uygulama: Prangayla duruşma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir