‘Eskiden öldürdüklerini gizliyorlardı şimdi selfie çekiyorlar’

Kürdistan’da savaş suçu işleyen askerlerin yargılamasının önünü kapatan düzenleme, Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi. Polis ve askere verilen dokunulmazlık zırhının ölüm ve infazların artacağını belirten Baran Tursun Vakfı Kurucusu Mehmet Tursun, devlet şiddetinde gelinen noktayı şu sözlerle anlattı: “Eskiden JİTEM gizli gizli öldürüp inkar ediyordu. Ama şimdi öldürdükleri insanlarla selfie çekiyorlar.”

Kürdistan’da operasyonlara katılan askerlerin yargılanmasını izne bağlayarak savaş suçu işleyen askerlerin yargılamasının önünü kapatan düzenleme, Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edilirken, tasarı “gerekli olan hallerde” Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tüm illerde Bakanlar Kurulu kararıyla görevlendirilmesini de öngörüyor. Operasyonlardaki askerlerin izin verilene kadar gözaltına alınmasını ve yargılanmasını da engelleyen düzenleme önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu’nda da ele alınacak.

Yalnızca 2015 yılında 617 çocuk öldürüldü

Askere getirilen bu “dokunulmazlık” zırhı ile yeni suçların önü açılırken, AKP’nin 2015 yılında Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nda (PSVK) yaptığı değişiklikler de önümüzdeki süreçte devlet şiddetinin daha da artacağını gösterir nitelikte. Sivil toplum örgütleri ve demokrasi güçleri Kürdistan’da yaşanan sivil ölümlerinin artacağı kaygısını taşırken, İHD Çocuk Hakları Komisyonu’nun yayınladığı ve yalnızca 2015 yılı içerisinde 617 çocuğun hayatını kaybettiğini gösteren raporu yaşanacak ihlallerin boyutlarını da gözler önüne seriyor. Polis kurşunu ile oğlu Baran Tursun’u kaybeden ve Uluslararası Baran Tursun Vakfı’nı kuran Mehmet Tursun askere dokunulmazlık getiren yasayı değerlendirdi.

‘Polise var da askere yok mu!’

Daha önce emniyet teşkilatının bu koruma zırhını iç güvenlik yasası ile getirdiğini hatırlatan Tursun, polisin gerçekleştirdiği suçlardan dolayı yargılanmasının bu biçimde engellendiğini söyledi. Küçük cezalar olsa bile polisin yargılanmasının neredeyse tamamen engellendiğini ifade eden Tursun, “Polis cenazelerin boynuna ip bağlayıp dolaşsa da, silahını çıkarıp birini öldürse de yasayı artık polise ceza vermeyecek şekilde kabul ettiler. Dernek olarak yaptığımız araştırmalara göre o günden bu güne tek bir polis ceza almamıştır. Sanık olmamıştır” dedi. Bu durumları gören asker ve jandarmanın “polise var da bize yok mu” hesabıyla bu tarz bir yasa için talepte bulunduğunu belirten Tursun, aynı dokunulmazlığın askere de uygulanmaya çalışıldığını söyledi.

‘Öldürdükleri ile selfie çekecek pozisyona gelecekler’

Tursun, İç Güvenlik Paketi ardından yargısız infazların ve ölümlerin arttığını hatırlatırken, Baran Tursun Vakfı’nın hazırladığı raporlara göre de 2011 ile 2013 yılları arasında toplam 66 kişi polis tarafından öldürülürken, bu sayı 2014- 2015 yılında ise 218 kişiye yükseliyor.

‘Eskiden inkar ediyorlardı şimdi selfie çekiyorlar’

Yaptıkları araştırmalara göre 218 kişinin ölümünden sorumlu olan hiçbir polisin sanık dahi olmadığını kaydeden Tursun, devlet şiddetinde gelinen noktayı şu sözlerle değerlendirdi: “Neredeyse selfie çekiyorlar öldürdükleri insanlarla. Eskiden JİTEM vardı. Gizli gizli öldürüp inkar ediyorlardı şimdi selfie çekiyorlar, çünkü ceza yok.” (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir