ESP: Adalet arayanlar değil, katliamcılar yargılansın

ESP ve SGD üyeleri, Saray cuntasının siyasi soykırım operasyonlarıyla gözaltına alınan 16 sosyalist için Gaziosmanpaşa Adliyesi önünde adalet nöbeti başlattı. Gözaltıların bırakılmasını isteyen ESP üyeleri, “Suruç için adalet arayanlar değil, katliamları planlayanlar yargılanmalı” dedi.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İstanbul İl Örgütü, önceki gün TMŞ polisleri tarafından yapılan baskınlar sonucu 16 sosyalistin gözaltına alınmasını Gaziosmanpaşa Adliyesi önünde protesto etti. Gözaltıların serbest bırakılmasını isteyen ESP üyeleri, “ESP’lileri değil katilleri yargılayın” dedi.

ESP-adliye-basin aciklamasi-5

GOP Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasına HDP milletvekilleri Dilan Dirayet Taşdemir ve Erdal Ataş, PM üyesi Beycan Taşkıran, HDP İl Eş Başkanı Doğan Erbaş, DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı, ESP ve SGDF üyeleri ile gözaltındaki sosyalistlerin aileleri katıldı.

Eylemde sık sık “ESP umuttur umut dimdik ayakta” ,”Suruç için adalet, herkes için adalet”, “ESP’yi değil katilleri yargıla” ,”Gözaltılar serbest bırakılsın” ve “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atıldı.

Eylemde söz alan HDP İl Eş Başkanı Erbaş, siyasi soykırım operasyonlarının tüm demokrasi güçlerini hedef aldığını söyledi, polis baskınlarını ve gözaltıları kınadı.

‘BU DİKTATÖRLÜK DE YENİLECEK VE YIKILACAK’

ESP-adliye-basin aciklamasi-4

HDP İstanbul Milletvekili Ataş da yaptığı konuşmada, ülkeyi yönetemeyen iktidarın sürdüremediği düzenine karşı olanları hedef aldığını, inkar, imha ve baskı politikalarıyla diktatörlük kurmaya çalıştığını kaydetti. AKP’nin tüm ezilenlere, kadınlara ve LGBT’lere yönelik zulüm ve adaletsizliklerle kendini var etmeye çalıştığını vurgulayan Ataş, iktidarın ESP ve HDP gibi güçleri bu düzeni değiştireceklerini bildiği için hedef aldığını kaydetti. “Darbeci anlayışlar nasıl bugünü kadar yıkıldıysa, bu diktatörlük de yenilecek ve yıkılacak. Diktatörler halkların vicdani ve hukuk karşısında hesap verecek” diyen Ataş, ne pahasına olursa olsun özgürlük gelene kadar bedel ödemeye hazır olduklarını kaydetti.

‘ADALET ARAYANLAR DEĞİL, KATLİAMLARI PLANLAYANLAR YARGILANMALI’

ESP-adliye-basin aciklamasi-3

Polis baskınları esnasında gözaltına alınıp serbest bırakılan SKM İstanbul Sözcüsü Pınar Türk yaptığı açıklamada, ESP üyelerine yönelik polis baskınlarının faşist saray darbesine karşı mücadele edenlere gözdağı niteliği taşıdığını kaydetti. Türk, sosyalistlere yönelik gözaltılarla toplumsal mücadele dinamiklerine mesaj verilmek istendiğini söyledi.

Türk, “Dünyada tecrit olan ve yalnızlaşan, Ortadoğu’da forsu sönen, Suriye’de batağa saplanan, Rojava’da yenilen Saray, daha fazla saldırarak krizini aşmaya çalışıyor. Fakat nafile. Sosyalistleri, devrimcileri ve Kürt halkını katlederek, Saraya biat etmeyenleri gözaltına alarak yaşadığı krizi aşamayacak ve halklarımızın birleşik mücadelesini engelleyemeyecek” dedi. Türk, partilerine yönelik bu saldırı karşısında tüm devrimci güçleri dayanışmaya, faşizme karşı birleşik mücadeleyi sokakta büyütmeye çağırdı.

Gözaltı operasyonunun aynı zamanda “Suruç için adalet herkes için adalet” şiarıyla sürdürülen kampanya çalışmalarını engellemeye yönelik olduğunu belirten Türk, “Adalet arayanlar değil Suruç, Amed, Ankara ve İstanbul katliamlarını planlayanlar hesap vermeli, yargılanmalıdır” dedi. Türk, gözaltındaki sosyalistlerin de derhal serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

ESP ve SGD üyeleri, gözaltındaki sosyalistlerin ifade işlemleri tamamlanana kadar adliye önündeki adalet nöbetini sürdüreceklerini kaydetti. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir