ESP: Onur Yürüyüşü engellenemez

ESP, homofobik ve faşist grupların hedefinde olan 14. İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne, açık kimliği ile DAİŞ’e karşı savaşan LGBTİ Ivana Hoffman’ın mücadele kararlılığı ile katılacağını duyurdu. ESP, faşistlere karşı LGBTİ’ye kalkan olma çağrısı yaptı.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Merkezi, Müslüman Anadolu Gençliği ve Alperen Ocakları başta olmak üzere birçok homofobik ve faşist grupların hedefinde olan, 14. İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne katılım çağrısı yaptı.

Yazılı açıklama yapan ESP, 12 Haziran tarihinde DAİŞ tarafından LGBTİ’lere yönelik gerçekleştirilen ve 50 kişinin yaşamını yitirmesine sebep olan Orlando katliamını hatırlattı. LGBTİ’lerin hala yas sürecindeyken, heteronormatif dünya gericiliğin LGBTİ’lerin yas tutmasına, acısını yaşamasına izin vermediğini kaydeden ESP, “Dünyanın neresinde olursa olsun nefret cinayetleri, katliamları ve ötekileştirme güncelliğini koruyor” dedi.

Gökkuşağının renklerinin DAİŞ ve AKP tarafından yok edilmeye çalışıldığının altı çizen ESP, LGBTİ’lerin toplumdan, iş yaşamından, kültürel etkinliklerden, politikadan ve sokaktan silinmek istendiği vurguladı.

Ramazan ayı bahane edilerek 13. İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne yapılan saldırıyı hatırlatan ESP, “Bu yıl Amed’te yapılması planlanan HDK LGBTİ’nin panelinin iptal edilmesi, Mersin ve İzmir’de Onur Yürüyüşleri’nin yasaklanması AKP karanlığının aynasıdır” diye belirtti.

Bu yıl 24. İstanbul LGBTİ Onur Haftası kapsamında yapılacak olan 14. İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü’nün başta Müslüman Anadolu Gençliği ve Alperen Ocakları olmak üzere birçok homofobik, faşist güruhun hedefinde olduğunu vurgulayan ESP, açıklamasını şöyle devam etti:

“Saray faşizmine inat Ahmet Yıldız ve Azra Has şahsında nefret cinayetlerine hedef olan LGBTİ’lerin öfkesini, eşcinselliği hastalık olarak gören AKP ve burjuva politikacılarına tahammülsüzlüğümüzü, LGBTİ’lere ‘ahlak dersi’ vermeye çalışan herkesle mücadele etme azmimizi kuşanacağız.

Dün olduğu gibi bugün de LGBTİ’lerin eşitlik, adalet ve özgürlük mücadelelerinin yanında olacağız. DAİŞ’e karşı savaşırken ölümsüzleşen LGBTİ Ivana Hoffman yoldaşın umudu, Stonewall ve Gezi Ayaklanmaları’nın renkliliği ve direnişçiliği ile 19 Haziran Pazar günü Trans Onur Yürüyüşü’nde ve 26 Haziran Pazar günü LGBTİ Onur Yürüyüşü’nde olacağız.

Saray’ın ezilenlere karşı açtığı savaşa sessiz kalmayan, eşitlik ve özgürlüğe inanan, insanlık onuruna sahip çıkan herkesi de Onur Yürüyüşü’ne katılmaya, birlikte eşit ve kardeşçe yaşamamıza kast eden faşist çetelere karşı LGBTİ’lere kalkan olmaya çağırıyoruz.” (ETHA)

 
One thought on “ESP: Onur Yürüyüşü engellenemez

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir