İstanbul’da Halkevciler İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylemdeydi

İstanbul’da Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi, AKP iktidarının eğitim alanındaki gericileştirme politikalarına karşı İl Milli Eğitim Müdürlüğü önündeydi. Halkevciler ayrıca ‘karanlığa sırt çeviren’ liseli öğrencilere destek olmak için Müdürlük binasına sırtlarını döndüler

İstanbul’da Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi, 2015-2016 eğitim öğretim yılının sonlandığı bugün (17 Haziran), AKP iktidarının eğitim alanındaki gericileştirme politikalarına karşı İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylemdeydi.

Sultanahmet’te buluşan Halkevciler, “Gericiliği yeneceğiz! Laik-bilimsel eğitimi kuracağız!” yazılı pankart ve “Savaşa hayır! Okullar karargah değildir”, “Ensarı değil, çocukları koru”, “Gerici eğitime hayır”, “Zorunlu din dersine hayır”, “Paralı eğitim çocuk işçi yetiştirir”, “Ensargillerin karşısında biz varız”, “Eğitim haktır AKP karanlıktır”, “Gericiliğin karşısında biz varız” yazılı dövizler taşıdılar.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne yürüyen Halkevciler, açıklama sırasında, okullarında ‘karanlığa sırt çeviriyoruz’ diyerek bildiriler yayınlayan liseli öğrencilere destek olmak için Müdürlük binasına sırtlarını döndüler.

Açıklamayı ise Halkevleri Genel Başkan Yardımcı Nuri Günay okudu.

????????????????????????????????????

Türkiye’deki onurlu insanların, başta eğitim olmak üzere hayatın bütün alanlarını kuşatmak isteyen gericiliğe teslim olmayacağını belirten Günay, “Bunun en güzel örneklerini karanlığa sırtını dönen liseliler ve iktidarın bitmek bilmeyen imam hatipleştirme operasyonlarına karşı direnenler gösteriyor” dedi.

‘Milyonlarca öğrencinin geleceği ile oynadılar’

Günay, eğitim alanında, sermayenin rant ve kar alanı haline getirmek isteyenlerin, gericiliği de bu politikayla eşgüdüm halinde sürdürdüğünü vurgulayarak şunları söyledi:

On beşinci yılına yaklaşan AKP iktidarı döneminde eğitim alanından sermaye çevreleri, yandaş vakıf ve kurumlar, dinci cemaatler rant elde ettiler. Eğitim hakkına kamusal olarak sahip olması gerekenler ise bu haktan mahrum bırakıldı. Yetmedi parça parça gerçekleştirdikleri dönüşümü büyük bir saldırı yasasıyla bütün olarak 4+4+4’le dönüştürmek istediler. Milyonlarca öğrencinin geleceği ile oynadılar. Çocuk işçiliği, çocuk yaşta evliliği iktidar eliyle yaygınlaştırdılar. Bu da yetmedi şimdi bu modelin daha da gericisini uygulamaya koymayı tartışıyorlar. 3+3+3+4 modeliyle eğitim alanının tamamen gerici referanslarla yeniden düzenlemenin derdine düştüler. Bu da yetmiyor sıbyan mekteplerini her yere yayma, Maarif Vakfı gibi gerici bir kurumu MEB’e paralel bir yapı olarak kurumsallaştırmaya çalışıyorlar.

4+4+4 yasasının ‘akıl ve mantık dışı’ olduğunun bir kez daha görüldüğünü, yüz binlerce çocuğun savaş politikaları yüzünden eğitim hakkından mahrum bırakıldığını ve iktidar baskısı yüzünden binlerce öğretmenin soruşturmaya, sürgüne maruz kaldığını belirten Günay açıklamanın devamında şunları söyledi:

Artık her şeyiyle, ruhuyla, aklıyla AKP’ye teslim olduğunu ispat edemeyenler baskıya mutlaka maruz kalmaktadır, ya da bir gün mutlaka kalacaklardır. Geçtiğimiz eğitim öğretim döneminde eğitim alanında gerici vakıf ve derneklerin adeta işgal harekatı yaşandı. Başta TÜRGEV ve Ensar Vakfı olmak üzere Furkan Vakfı, Hizmet Vakfı, Hayrat Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti gibi dini vakıflar türlü bahanelerle okullara yerleştiler. MEB bu işgali yasal hale getirmek için elinden geleni yapmıştır. Diyanet ve MEB işbirliğiyle “kreş” görünümünde açılan Kuran Kurslarında 4-6 yaş arası çocuklara dini eğitim verilmektedir. Okul öncesi eğitime alternatif olarak iktidar eliyle yaygınlaştırılan “Sıbyan Mektebi” modellerinin artırılması için yoğun çaba harcanmaktadır.

AKP iktidarının eğitim alanına dönük saldırı politikalarının durmayacağını ancak yine de başaramayacaklarını söyleyen Günay, “Bu ülkede karanlığa sırtına dönen liseliler var, eşitlik için mücadele eden kadınlar var, AKP’ye teslim olmayan eğitim emekçileri var, üniversiteliler var, biz varız. Buradan eğitim öğretim yılı biterken yeni bir mücadele döneminin ilanını yapıyoruz. Gericiliği yeneceğiz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

istanbul_he_egitim_hakki_meclisleri_eylem_17haziran2016 (11)

(Sendika.Org)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir