Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri de ‘karanlığa’ meydan okudu

İstanbul Erkek Lisesi öğrencilerinin mezuniyet töreninde yandaş müdürü protesto etmelerinin ardından eğitimdeki gerici-baskıcı uygulamalara karşı bildiri yayınlayan liselere Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri de katıldı.

Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri, eğitim-öğretim döneminin son günü yayınladıkları bildiriyle, “karanlığın siyahına karşı; laik, eşit, çağdaş bir eğitim ve özgür bir gelecek için kırmızı bir güneş gibi doğacağız” dedi.

Liselilerin ‘GEZİ’ dalgası: 12 Günde 52 Liseden Bildiri

Mücadele çağrısında bulunan diğer liselerin selamlandığı bildiride, “Unutmasınlar ki şafak gecenin en karanlık anında doğar!” ifadelerine yer verildi.

Kabataş Erkek Lisesi öğrencilerinin baskılara, eğitimdeki ticarileşmeye ve gericileşmeye karşı yayınladıkları bildiri şöyle:

“Kabataş Erkek Lisesi öğrencilerinden,

Karanlığı Ezenlerin Lisesi olarak ülkede hüküm sürmekte olan karanlığa karşı sessizliğimizi bozuyoruz. Bu bildiri liselerimizi kuşatmaya çalışan gericiliğe karşı sesimizdir.

Üzerimizdeki denetimi arttırmak için atandıkları koltuklarla yetinmeyip evlerini okulumuza taşıyan idarecilerimize karşı sesimizdir.

Takipçilikte sınır tanımayarak tüm okulu kameralarla donatan ve buradan yakaladığı görüntülerle öğrencileri tehdit eden baskıcı müdürümüze karşı sesimizdir.

Tüm bu “teknolojik donanım” için fazlaca bütçe ayırırken bütçe yetersizliği gibi asılsız bahanelerle sosyal bireyler olarak kendimizi geliştirdiğimiz kulüp faaliyetlerimizin ve gelenekselleşmiş festivallerimizin yapılmasına engel olan müdürümüze karşı sesimizdir.

Buna karşın laik bir eğitim kurumuna yakışmayacak her türlü dini faaliyeti teşvik eden, iktidarın dindar ve kindar temsilcilerini okulumuza konferans vermek üzere davet ederek bir asırdan uzun bir süredir bilimsel eğitim anlayışıyla tanınmış lisemizi gericilikle boğmaya çalışan idarecilerimize karşı sesimizdir.

Aşağılayıcı ve küçük düşürücü bir üslupla kılık kıyafetimizi eleştiren cinsiyetçi müdür ve müdür yardımcılarımıza karşı sesimizdir.

Ülkenin dört bir yanından farklı kültürleriyle okulumuza zenginlik katan arkadaşlarımızın barındığı pansiyonu kapatmayı planlayarak birliktelik ruhumuzu kırmaya çalışan müdürümüze karşı sesimizdir.

İlerici, aydın fikirli öğretmenlerimiz üzerinde baskı kurmaya çalışan idareye ve yandaş öğretmenlerine karşı sesimizdir.

Yapılan baskılara sessiz kalmayan arkadaşlarımızı birbirlerine karşı kutuplaştırarak bölmeye çalışan müdürümüze karşı sesimizdir.

Bizler Kabataş Erkek Lisesi öğrencileriyiz. Hepimiz biriz, birlikteyiz ve bize miras bırakılan ilim yuvasına sahip çıkmaktan asla vazgeçmeyeceğimizi bildiririz.

Her açıdan uysal ve gerici bir nesil yetiştirmek amacıyla geleceğin üniversiteli gençliğini lise sıralarından kontrol altına almak isteyenlerin bizleri boğmaya çalıştıkları karanlığın SİYAH’ına karşı; laik, eşit, çağdaş bir eğitim ve özgür bir gelecek için KIRMIZI bir güneş gibi doğacağız!

Unutmasınlar ki şafak gecenin en karanlık anında doğar!

Mücadele çağrısında bulunan kardeş liselerimize selam olsun!

Ortak sesimizi boğazdan haykırıyoruz!

Doğan günün aydınlığıyla uyanın, uyandırın!

Karanlığı Ezenlerin Lisesi

Liseliler: Öfkemiz sisteme karşıdır

İzmir’de bir lise daha bildiri yayınladı: Ortaçağcı gericiliğe karşı ayaktayız

 

kabatas lisesi-bildiri
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir