Okuma yazması olmayan kadına ‘Haklarımı okudum’ tutanağı imzalatıldı

Van Karşıyaka Mahallesi’nde 3 kişinin yaşamını yitirdiği çatışmanın ardından evleri polis zırhlı kepçeleriyle yıkılan yurttaşlara emniyette zorla suçu PKK’ye yıkan tutanaklar imzalatıldı. Okuma yazması olmayan yurttaşlardan Güli Kıyağ’a “Haklarımı okudum. Anladım” şeklinde polis tutanağı imzalatılırken, Kıyağ “PKK’nin zırhlı araçları var da biz mi bilmiyoruz” sözleriyle yaşananlara tepki gösterdi.

Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Karşıyaka Mahallesi’nde 3 kişinin yaşamını yitirdiği çatışma ardından çok sayıda ev, özel harekat polisleri tarafından ailelerin gözü önünde yıkıldı. Zırhlı kepçelerle evleri yıkıldıktan sonra Van Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’ne götürülen ailelere burada ise zorla tutanak imzalatıldığı ortaya çıktı. Evleri yıkılan Mehmet Emin Pekel, Leyli Budak, Sıddık Manay ve Güli Kiyağ adlı yurttaşlara zorla, “İkametimin ve aracımın zarar görmesine neden olan PKK/KCK terör örgütü mensubu şahıslardan davacı ve şikayetçiyim” şeklinde ifade tutanağı imzalatıldı.

‘PKK’nin zırhlı aracı var da biz mi bilmiyoruz’

Yaklaşık 12 saat boyunca çatışmanın sürdüğü mahallede yurttaşların evini zırhlı kepçeler ile yıkan devlet güçleri hiçbir uyarıda bulunmazken, TEM Şube’ye götürülenlerden okuma yazması olmayan Güli Kıyağ’ın (58) ifadesini alan polisler, parmak izi alarak yıkımın sorumlusu olarak PKK’yi gösterdi. Parmak bastığı kağıdın ne anlama geldiğini bile bilmediğini söyleyen Kiyağ, “PKK’nin zırhlı araçları var da biz mi bilmiyoruz?” diye sorarak, kendisine zorla ifade tutanağı imzalatıldığını belirtti.

Okuma yazması olmayan Kiyağ’a tutanak imzalatıldı

Polisler tarafından hazırlanan ifade tutanağına Kiyağ’ın adına “Yukardaki bilgiler bana aittir ve doğrudur. Haklarımı okudum. Anladım” ifadeleri eklenerek, okuma yazma bilmeyen kadına imzalatıldı. İfade işlemi sırasında avukat talebi de sorulmayan yurttaşların imzaladığı tutanağa, “Bu ifadem esnasında avukat istemiyorum” ifadeleri de eklendi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir