SKM AKP’li vekile yanıt verdi: “Yalanlarınız mücadelemizi engelleyemez”

SKM, polis komplosuyla hakkında arama kararı çıkarılan Fadime Çelebi ile ilgili Meclis’te konuşma yapan AKP Milletvekili İlknur İnceöz’e yanıt verdi. İnceöz’ün konuşmasının kara propaganda merkezlerince üretilmiş polis fezlekelerine dayandığını belirten SKM, “Yalanlarınız mücadelemizi engelleyemez” dedi.

Sosyalist Kadın Meclisleri, AKP Milletvekili İlknur İnceöz’ün* Meclis’te yaptığı konuşmaya ilişkin açıklama yaptı.

Fadime Çelebi hakkında spekülatif suçlamalarda bulunan İlknur İnceöz’ün polis fezlekelerine dayandığını belirten SKM, “Sarayın direktifleri ile harekete geçen AKP’li vekiller, meclis gündemine taşıdıkları ve iddia ettikleri mesnetsiz suçlamalar, tamamen polis fezlekelerinden oluşmakta. Yandaş medyanın suçlamalarına eşlik eden AKP’li vekillerden İlknur İnceöz de aynı düzlemde mecliste Fadime Çelebi hakkındaki suçlamalara eşlik etti. İnceöz, tam bir saldırı refleksi ile emniyetin hukuksuz bir şekilde evleri basmasının arkasındaki komplo senaryosunu sergiledi” diye belirtti.

Çelebi’ye yönelik hukuksuzluğun aynı zaman da HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ı da hedefleme amacı taşıdığını belirten SKM; “Dokunulmazlıkların kaldırılması ile tutuklamaların başlatılması provası yapılmaktadır” dedi.

SKM Genel Sözcüsü ve ESP Genel Başkan Yardımcısı Fadime Çelebi‘nin kadın özgürlük mücadelesini, her alanda eşitlik ve özgürlük temelinde demokratik siyasetin bir gereği olarak savunduğunu belirten SKM şunları kaydetti:

“Kadınların siyasetteki varlıklarına tahammül edemeyen, her fırsatta onları siyasetin dışında bırakma gerekçeleri üreten zihniyet, bu kez de tamamen polis fezlekeleri ile suçlamalarını sürdürüyor. AKP’nin cinsiyetçi politikalarına, kadın katliamlarına, tacize, tecavüze, Ensar gibi kurumlarda gerçekleşen çocuk istismarlarına karşı alanlarda demokratik tepkisini kullanan Fadime Çelebi’nin bu denli üzerinde durmaları, yalan beyanlarla suçlamaları, onlar nezdinde ‘makbul’ kadın kalıbına uymamasıdır. Fadime Çelebi, kadın özgürlük mücadelesini, her alanda eşitlik ve özgürlük temelinde demokratik siyasetin bir gereği olarak savundu ve icra etti. Savaşın kadın bedeni üzerinde yarattığı tahribatlara karşı çıkarak barışı savundu. Her gün katledilen kadınların, ‘Herkes için adalet kadınlar için adalet’ talebi ile ‘erkek yargı’ karşısında, kadın davalarını kurumsal olarak takip etti. Bugün Fadime Çelebi’ye saldıranlar, her gün kadınlar erkekler tarafından katledilirken, çocuklar istismara uğrarken tüm bunları örtbas etmeye çalışanlardır. Kadınları ‘annelikle’ vasıflandırıp, 3-5 çocuk doğurmaya ve boşanmayı zorlaştıran, tecavüzcüsü ile evlendiren komisyon raporları üzerinden kadınları aileye ve erkeğe bağımlı kılmaya çalışanların, özgürlük mücadelesi yürüten kadınlara saldırması tesadüfi değildir. Bu, çarpışan iki iradenin yansımasıdır. Bir yanda kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesi, diğer yanda statükocu cinsiyetçi, kadını köleleştiren erkek egemen zihniyet ve siyaset.”

Kara propaganda merkezlerinde üretilmiş hayal ürünü suçlamaların tüm kadınlara ve kurumlara yönelik saldırı olduğunu belirten SKM,

“Tarihin tekerleği geriye dönmeyeceğine göre, her zaman kazanan özgürlükler olmuştur. Fadime Çelebi’ye yapılan kara propaganda merkezlerinde üretilmiş hayal ürünü suçlamalar, başta Sosyalist Kadın Meclisleri olmak üzere, tüm kadınlara ve kurumlarına yapılan saldırıdır. Şimdiye kadar olduğu gibi, kadın dayanışması ile bu saldırı politikaları da boşa çıkacaktır” diye belirtti. (ETHA)

 


 

* AKP’li İnceöz SKM sözcüsü Çelebi’yi “bombacı” diyerek hedef göstermişti

akp-ilknur-inceoz

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ’ın evine yapılan baskını savunan AKP Grup Başkan Vekili İlknur İnceöz, hiçbir delile dayanmayan polis fezlekelerinden alıntı iddiaları Meclis Genel Kurulu’nda dile getirdi. İnceöz, Çelebi için “MLKP üyesi olan, aranan, bomba eğitimi almış ve her an bir bomba, canlı bomba ya da bomba yapımıyla bir eylem gerçekleştirmeyi planlayan tasarlayan kişi” ifadelerini kullandı.

Eve baskın yapıldığında evde sadece HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ’ın eşi Sedat Şenoğlu’nun olduğunu hatırlatan İnceöz, polislerin milletvekilinin evine girmesi, Fadime Çelebi içeride olmadığı halde evde neden arama yapıldığına ilişkin ise herhangi bir yorumda bulunmadı.

İnceöz, “Burada, Eş Genel Başkanın evine kasten yapılan bir baskın yoktur ama bir MLKP üyesi, örgüt üyesi, bomba eğitimcisi kişi aranırken bu adresten çıkıyor” gibi asılsız iddialarda bulundu. İnceöz, Yüksekdağ’ın evine yapılan polis baskınını meşru göstermek amacıyla “Eş genel başkanın evinde örgüt üyesi ne gezmektedir?” diye konuştu.

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir