‘Tahir Elçi’nin katilleri korunuyor’

Katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi için Diyarbakır Adliyesi önünde sürdürülen eylemde konuşan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, herkes tarafından bilinen katillerin korunduğunu söyledi.

Diyarbakır Barosu üyesi avukatlar, katledilen başkanları Tahir Elçi için 29 kez Diyarbakır Adliyesi önünde bir araya geldi. Adliye önünde yapılan açıklamaya HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, ESP PM üyesi Münever Ültemir ile çok sayıda avukat katıldı. Açıklamada üzerinde Elçi’nin fotoğrafının olduğu “Seni unutmayacağız” pankartı açıldı.

‘Yalnız bırakmayın’

Diyarbakır Barosu adına konuşan Baro Yönetim Kurulu üyesi Avukat Cihan İpek, bütün adli makamların cinayeti çözme sözü verdiğini, ancak kimsenin sözünü yerine getirmediğini söyledi. Başta adli makamlar olmak üzere hiçbir yetkilinin sorumluluğunu yerine getirmediğini vurgulayan İpek, adalet isteme taleplerinden vazgeçmeyeceklerini belirtti.
Herkesin soruşturma konusunda duyarlı olması gerektiğine değinen İpek, sivil toplum örgütlerine kendilerini yalnız bırakmamaları çağrısı yaptı.

‘Soruşturma yapılıyor’

Meral Danış Beştaş ise, katillerin herkes tarafından bilindiğini, ancak korunduğunun altını çizdi.
Elçi’nin katledilmesinin karanlık günlerin başlangıcı olduğunu ifade eden Beştaş, barış savunucularının Elçi’nin mirasını devraldığını kaydetti. Soruşturmada henüz bir aşama kat edilmediğine işaret eden Beştaş, “Soruşturma failleri yargılamak ve delilleri toplamak için değil, failleri korumak ve delilleri ortadan kaldırmak için açılmış” dedi.

ESP PM üyesi Ültemir de 19 Haziran Pazar günü saat 12.00’de Koşuyolu parkında “Suruç için Tahir Elçi için” adalet çağrısında bulunacaklarını belirtti.

Konuşmaların ardından oturma eylemiyle grup dağıldı. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir