Zonguldak’ta direnen 282 madenci işten çıkarıldı

Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde ücretlerini alamadıkları için 11 günlük açlık grevi ile maaşlarını alabilen Deka ve Balçınlar Madencilikte çalışan 282 işçi işten çıkarıldı. İşçilerin maaşları ise ödenmedi.

Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde ücretlerini alamadıkları için 11 günlük açlık grevi ile maaşlarını alabilen Deka ve Balçınlar Madencilikte çalışan 282 işçi işten çıkarıldı.

zonguldak-isci-aclik grevi-2

Kilimli’de bulunan Deka ve Balçınlar Madenciliğe kayyum atanmasının ardından, çalışan işçilerin ücretleri ödenmemeye başlandı. Maden işçileri 4 aylık maaşlarını alamadıkları için direnişe geçmiş açlık grevine başlamıştı. Açlık grevinin 11. gününde direnişteki 17 işçinin dört aylık maaşları verilmiş, direniş bitirilmişti.

Kayyumun işçiler üzerindeki baskısı devam ederken 282 işçi bugün “maden ocaklarında üretimin durdurulması” nedeniyle toplu olarak işten çıkarıldı.

DHA’nın haberine göre, Deka ve Balçınlar Madencilik’te çalışan 282 işçi, bugün (17 Haziran) toplu olarak işten çıkarıldı. İşçilerin, maden ocaklarında üretimin durdurulması nedeniyle İş Kanunu’nun 29 maddesi gereği toplu olarak işten atıldı.

İşsiz kalan işçiler, Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü’ne giderek işsizlik maaşı başvurusu yaptı. İşçi Temsilcisi Cemal Akın, kayyum tarafından mağdur edilmeye devam edildiklerini söyledi. İşten çıkarılan işçilerinin büyük bir çoğunluğunun şirketten alacaklı olduğu ve bütün arkadaşlarının maddi olarak çok kötü durumda olduğunu anlatan Akın, şunları söylerdi

Şirket bizim toplu çıkışımızı verdi. Biz istemedik. Maaşlarımızın bir kısmı ödenmişti. Benim 5 bin 900 lira alacağım duruyor. Benim gibi birçok madenci arkadaşım var alacaklı. Tazminatlarımızı ve maaşlarımızı sorduğumuzda ‘mahkemeye verin’ diyorlar. Biz hemen mahkemeye vermek istemiyoruz. Alacaklarımızı ödeseler şimdilik yeter. Eylemi en son bitiren 17 işçi arkadaşımız alacaklarını aldı bir tek. Biz hala bekliyoruz. Şimdi de toplu çıkışımız verildi.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir