Adalet kampanyası Bursa’da; ’20 Temmuz Saray’a karşı direniş günü olacak’

“Suruç için adalet herkes için adalet” kampanyası kapsamında Bursa’da basın açıklaması yapıldı, imza standı açıldı. 10 Ekim katliamında kardeşini kaybeden Resul Baykara, “Faillerinin yargı önüne çıkarılmasının ‘adalet’i koparıp alan bir sokak mücadelesiyle gerçekleşeceğini biliyoruz. Bu yüzden Suruç için, herkes için adalet diyoruz” dedi.

“Suruç için adalet herkes için adalet” kampanyası kapsamında Bursa Suruç Aileleri İnisiyatifi’nin çağrısıyla Osmangazi Metro İstasyonu önünde basın açıklaması yapıldı, imza standı açıldı.

Suruç şehitlerinin resimlerinin yer aldığı pankart açılan eyleme; Suruç’ta katledilen eşi Ferdane ve oğlu Nartan Kılıç’ı kaybeden HDP PM üyesi Metin Kılıç, 10 Ekim Ankara katliamında kardeşi Hasan Baykara’yı kaybeden Resul Baykara ile HDP, ESP, DBP, Partizan, EHP, DHF, YSGP, Devrimci Parti, Dersimliler Derneği, Eğitim-Sen üye ve yöneticileri katıldı.

Eylemde açıklamayı katliamda yakınlarını yitiren ailelerin kurduğu 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği üyesi Resul Baykara okudu. 20 Temmuz 2015 tarihinde katledilen 33 düş yolcusunu anmak için Bursa’da yapılacak etkinliklerin startını vermek için bir araya geldiklerini kaydeden Baykara, “Zorlu bir yıl geçirdik. 7 Haziran seçimlerinde başkanlık hayalleri çözülen siyasi iktidar, halklarımıza startını Suruç’ta sosyalist gençlere saldırarak, yoldaşlarımızı katlederek verdiği yeni savaş konseptini dayattı” diye belirtti.

Suruç ve Ankara katliamlarıyla halkların birlikte yaşam umudunun bombalandığını kaydeden Baykara, “Kürt illerinde yürütülen sömürgeci savaşa direnen halkımıza açıktan soykırım politikası uygulandı. Cizre’de vahşet bodrumlarında insanlığımıza kastedildi. ‘Kanımızın bile doğru düzgün akmadığı’ bir yıl geçirdik” diye konuştu.

‘KATLİAMLARIN AYDINLATILMASI İÇİN TEK BİR ADIM ATILMADI’

Gizlilik kararı uygulanan Suruç katliamına ilişkin soruşturmada bugüne kadar tek bir adım dahi atılmadığını belirten Baykara şunları söyledi: “Katliamların aydınlatılması konusunda tek bir adımın atılmadığı, istihbarat listelerine, arama kayıtlarına rağmen IŞİD çetelerinin kent merkezlerinde ellerini kollarını sallayarak dolaştığı ve katliam örgütlediği, siyasi iktidarın bu faillere ‘eylem yapmadan yakalayamayız’ diyerek arka çıktığı sayısız örnek yaşadık.”

Suruç için adalet talebinin karşılıksız bırakıldığına işaret eden Baykara, Suruç ve Ankara katliamını protesto eylemlerine katıldıkları için yüzlerce kişi hakkında davalar açıldığını hatırlattı, “Katledilen yoldaşlarımızın anılarını yaşatmaya çalıştığımız için saldırıya uğrayan, gözaltına alınan, soruşturulan biz olduk” dedi.

Adalet için mücadele ettiklerini kaydeden Baykara, “Katliamın aydınlatılarak, faillerinin yargı önüne çıkarılmasının ‘adalet’i koparıp alan bir sokak mücadelesiyle gerçekleşeceğini biliyoruz. Bu yüzden Suruç için, herkes için adalet diyoruz. Bu yüzden 20 Temmuz 2016 tarihini Saray’a karşı direniş cephesi yapmaya hazırlanıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘GEZİ’DEN KOBANÊ’YE DİRENİŞ KÖPRÜSÜ KURMAK İSTEDİLER’

Suruç’a “Beraber savunduk, beraber inşa edeceğiz” diyerek giden Gezi direnişçisi SGDF’lilerin Kobanê direnişi ile köprü kurmak istediklerini belirten Baykara, “Birleşik devrim fikri ve pratiğini yıkmak, düşümüzü yarım bırakmak istediler, fakat biz bugün halen ‘Kobanê sana yine geliriz’ diyoruz. Şimdi Suruç katliamının yıldönümü yaklaşırken, Gezi’den Kobanê’ye, ayaklanmadan devrime yürüme iradesini kuşanan 33 düş yolcumuz şahsında, ‘Suruç için adalet, herkes için adalet’ temel şiarıyla kampanya başlatıyoruz” şeklinde konuştu.

Baykara, 20 Temmuz’a kadar sürecek kampanya boyunca adalet talebiyle yapacaklarını etkinliklerin yanısıra soruşturma dosyasındaki gizlilik kararının kaldırılması ve katliamda sorumluluğu bulunanların yargılanması talepleriyle imza kampanyası da yürüteceklerini ifade etti.

20 Temmuz’a kadar ülke genelinde 33 Suruç şehidi anısına adalet bekleyen 33 katliam noktasında etkinlikler yapılacağını belirten Baykara, “20 Temmuz günü pek çok kentte olduğu gibi Bursa’da da Suruç’ta yitirdiğimiz sevgili yoldaşımız Ferdane Kılıç ve oğlu Nartan Kılıç’ın mezarı başında olacağız. 23-24 Temmuz tarihlerinde ise Konak Kültür Merkezi’nde 33 düş yolcumuzu anmak için iki gün süren bir etkinlik gerçekleştireceğiz” dedi.

‘ADALET ÇIĞLIĞINI BÜYÜTMEYE ÇAĞIRIYORUZ’

20 Temmuz günü Saray’ın savaşına karşı direniş günü olarak karşılayacaklarını belirten Baykara şunları kaydetti:

“O gün katliamı lanetlemek ve halklarımızın özgürlük ve adalet talebini yükseltmek isteyen tüm gençlik örgütlerini, siyasi parti ve demokratik kurumları kentlerde sokaklara çıkmaya çağırıyoruz. Yakalarımıza kokartlarımızı takıp, bulunduğumuz yerlerde katliama tepki vermeye çağırıyoruz. Kampanyamıza destek sunmak, çalışmalarında yer almak, katliamlar ve insanlık suçları karşısında adalet ve özgürlükten yana durmak isteyen herkesi çalışmamıza bekliyoruz. Sizleri herkes için adalet çığlığını büyütmeye çağırıyoruz. Bu davet Suruç’taki 33 düş yolcusundan, bu davet büyük insanlık için.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir