Cumartesi Anneleri: Hurşit Külter’i sağ aldınız sağ istiyoruz

6 köylünün katledildiği Görümlü’deki 23. Jandarma Sınır Tugay Komutanlığı, 23 yıl sonra yine gündemde. Gözaltına alınan ve 23 gündür haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in burada olduğu belirtiliyor ancak yetkililerden yapılan bir açıklama yok. Yeni kayıplar yaşanmaması için mücadele eden Cumartesi Anneleri “Hurşit Külter’i sağ aldınız, sağ istiyoruz” dedi.

586-12

Cumartesi Anneleri, hakikatin yok hükmünde olduğu bu topraklarda, hakikat ve adalet arayışını sürdürüyor. Yıllardır yeni kayıplar olmasın, sorumlular yargılansın diyen kayıp yakınlarının sesini duymayan devlet, kaybetme politikasını sürdürüyor.

1993 yılında 6 köylünün gözaltına alınarak kaybedildiği Görümlü, şimdi de Hurşit Külter’den 23 gündür haber alınamamasıyla gündeme geldi. Kayıp yakınları, bir kez daha Cumartesi Meydanı’ndan devlete seslendi: “Hurşit Külter nerede?”

586-8

Şemdin Cülaz, Mehmet Salih Demirhan, Halit Özdemir, İbrahim Akıl ve Abdurrahman Kayek, Görümlü beldesinden; Derecik mezrasından da Hamdo Şimşek ve Hikmet Şimşek, 14 Haziran ’93’te Tuğgeneral Mete Sayar komutasındaki askerler tarafından gözaltına alınarak Görümlü Jandarma Karakoluna götürüldü. Gözaltına alınanlardan Abdurrahman Kayek serbest bırakıldı ama diğer 6 kişiden bir daha haber alınamadı.

Aradan 23 yıl geçti. 23 yıl sonra DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter, aynı yerden gözaltına alındı ve 23 gündür kendisinden haber alınamıyor. 23 yıldır geleneğini değiştirmeyen devlet, bugün de, Külter’in ailesinin, insan hakları savunucularının “Hurşit Külter nerede?” sorusunu yanıtsız bırakıyor.

Cumartesi Anneleri, Külter’in kayıpların arasına katılmaması eylemlerinin 286. haftasında devlete seslendi “Hurşit’i sağ aldınız, sağ istiyoruz” dedi.

‘HURŞİT KÜLTER’İ SAĞ ALDINIZ, SAĞ İSTİYORUZ’

Gözaltında kaybidelen Ferhat Tepe’nin annesi Zübeyde Tepe, AKP Hükümeti’ni ve tüm yetkilileri derhal Külter’in nerede olduğuna ilişkin açıklama yapmasını istedi, “Hurşit’in annesini destekliyoruz. Hürşit nerede bize söyleyin” dedi.

586-11

Hala kaybetme politikasının bir devlet politikası olarak sürdürüldüğünü belirten Süleyman Cihan’ın kardeşi Ahmet Cihan, devletin tüm yetkililerin Külter’in nerede olduğunu bildiğini ancak açıklamadığını söyledi. Cihan, topluma seslendi: “Hürşit Külter devlet tarafından kaybedilmek üzere, sesinizi yükseltin.”

HDP Milletvekili ve “Faili meçhul” cinayetle öldürülen Savaş Buldan’ın eşi Pervin Buldan, kayıplara yeni insanların eklenmek istendiğini söyledi ve ekledi: “Külter’in ailesinin bizim yaşadığımız acıyı tatmasını istemiyoruz. Bu ülke yargısız infazlar, kayıplar ülkesi olmaktan çıkmalı. Adalet mücadelemiz devam edecek. Elbette bu ülke, bu konuda hesap verecek. Hurşit Külter’i sağ aldınız, sağ istiyoruz.”

‘O GÜN SAVCILAR GÖRÜMLÜ’YE GİTSEYDİ, BUGÜN HURŞİT KÜLTER OLMAYACAKTI’

Diyarbakır’da katledilen Baro Başkanı Tahir Elçi’nin yıllarca Görümlü kayıplarından sorumlu olanların yargılanması için hukuki mücadele verdiğini ve başardığını hatırlatan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Şırnak’tan Ankara’ya gönderilen dava dosyasının kapatılmak istendiğine dikkat çekti. Tanrıkulu, “Ama dosya bizim vicdanımızda kapanmayacak” dedi.

Tanrıkulu, Külter’in kayıp edilmek istendiğini duyduğunda aklına Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz’in kaybedilişinin geldiğini belirterek, o gün Şırnak’a giderek, savcıların Görümlü’deki 23. Jandarma Sınır Tugay Komutanlığın da inceleme yapmasını istediklerini ancak tüm çabalarının karşılıksız kaldığını kaydetti. Tarıkulu, “O gün o savcılar 23. Jandarma Sınır Tugay Komutanlığın da inceleme yapsaydı 6 köylü kaybedilemeyecekti, bugün de Hurşit Külter olmayacaktı” dedi.

Sezgin Tanrıkulu, “Bilsinler, ellerindeki yetkilerle insanları kaybediyor olabilirler. Ama o insanlar bu meydanda yanımızda hala canlı. Hurşit Külter nerede?”

ANNE KÜLTER: BİR DAMLA KANIM KALANA KADAR OĞLUMU ARAYACAĞIM

23 gündür oğlundan haber alamayan Kerime Külter, gönderdiği ses kaydı ile Galatasaray’dan sesini yükseltti: “Bir damla kanım kalana kadar, oğlumu arayacağım. Bu yoldan dönmeyeceğim.”

‘YARIN KAYBEDİLEN SENİN YAKININ OLABİLİR’

Görümlü kayıplarından Mehmet Salih Demirhan’ın eşi Zeynep Demirhan ise mektubuyla eyleme katıldı. Demirhan mektubuyla şöyle seslendi: “23 yıl oldu, dile kolay. Türkiye’de hukuk, adalet bize uğramadı. Dün benim eşim, bugün Hurşit, yarın senin yakının olabilir. Susmayalım. Hurşit Külter nerede?”

‘HURŞİT KÜLTER 23. JANDARMA SINIR TÜMEN KOMUTANLIĞINDA MI?’

Haftanın açıklamasını gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak okudu. 23 gündür Hurşit Külter’den haber alınamadığını, adli makamların soruları yanıtsız bıraktığını, ana akım medyanın görmezden geldiğini belirten Ocak, İHD avukatlarının Külter’i aramak, tanıklara ulaşmak için gittikleri Şırnak’a alınmadığını, özel izinle girme taleplerinin de reddedildiğini kaydetti.

Ocak şöyle devam etti: “Bilmek istiyoruz; 97 gündür kimsenin giremediği, Şırnak’ta neler oluyor?
Bilmek istiyoruz; Külter ailesinin avukatlığını üstlenen İHD avukatları Şırnak’a neden alınmıyor? Hurşit Külter’e ne olduğunu açığa çıkartacak etkin bir soruşturma neden yürütülmüyor?
Bilmek istiyoruz; Adli Tıp Yönetmeliğinde yapılan değişiklik sonucunda Şırnak’ta yakınlarına haber verilmeden kimsesizler mezarlığına kimler gömüldü?”

Görümlü’de kaybedilen 6 köylünün faillerinin 23 yıldır korunduğunu hatırlatan Ocak, tanıklara, delillere rağmen faillerin korunduğunu, dosyanın kapatılmak istendiğini söyledi.

Maside Ocak, “Bilmek istiyoruz; General Mete Sayar, Albay Hasan Basri Vural, Yüzbaşı Murat Ali Yılmaz, Üsteğmen İbrahim Kıraç, Teğmen Serdar Tekin ve Tansel Erok suçsuzsa Şemdin Cülaz, Mehmet Salih Demirhan, Halit Özdemir, İbrahim Akıl, Hamdo Şimşek ve Hikmet Şimşek’i kim kaybetti?” diye sordu.

1993 yılında Görümlü kayıplarından sorumlu tutulan 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığında, bugün de Hurşit Külter’in kayıt dışı gözaltında tutulduğu iddialarını hatırlatan Ocak, “Bilmek istiyoruz; Hurşit Külter 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığında mı? Bilmek istiyoruz; Hurşit Külter nerede?” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir