Danıştay Kanunu Komisyon’da kabul edildi: DGM’lerin ruhu yeniden hortlayacak

AKP’nin dün Meclis Adalet Komisyonu’ndan geçirdiği Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’ndaki TMK kapsamındaki suçların il cumhuriyet başsavcılıklarında yürütülmesinin sağlanmasıyla 12 Eylül ürünü olan DGM’lerin ruhu yeniden “hortlayacak.” Komisyon üyesi HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, düzenlemenin tamamen yüksek yargıya müdahale olduğunu dikkat çekerek, yürütme ve yasamanın ardından yargıya da darbe yapılmak istendiğine dikkat çekti.

Meclis Adalet Komisyonu’nda kabul edilerek, Genel Kurula sevk edilen Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, Yargıtay ve Danıştay’ın üye yapısını tümüyle yenilemeye yönelik bir düzenleme olarak, yargıya ciddi anlamda müdahaleyi getirirken, aynı kanun teklifinde 12 Eylül’ün ürünü olan Devlet Güvenlik Mahkemeleri’nin (DGM) ruhu yeniden “hortlayacak.” Torba yasa olarak getirilen düzenlemeyle “yeniden yapılandırma” adı altında “yargıya darbe” girişimi de tamamlanmış olacak. Kamuoyunda Yargıtay ve Danıştay’a müdahale olarak tartışılan tasarının en önemli maddelerinden birisi de TMK kapsamındaki suçlarla ilgili soruşturmaların, suçun işlendiği yerin bağlı olduğu iliyle anılan cumhuriyet başsavcılığı tarafından yürütülmesini sağlayacak. Bu durumda 90’lardaki kararları ile gündemden düşmeyen DGM benzeri bir durumun doğmasının yol açacak. Tasarının üç maddesi tamamıyla bu düzenlemenin önünü açacak.

Tasarının görüşüldüğü Adalet Komisyonu’nun HDP’li üyesi Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, aynı zamanda “yüksek yargıya da müdahale” anlamına gelen tasarıyı değerlendirdi.

‘Düzenleme Anayasa’ya aykırı’

Ertan, komisyona getirildikten sonra 48 saat gibi kısa bir sürede görüşmelerin başladığını ve tasarının bu şekilde hızlan komisyondan geçirilmek istendiğini belirterek, “Yargıya böylesi bir değişikliğin yapılmasını ön görüyorduk. Ama bu denli bir değişikliği dizayn eden bir değişikliği Anayasa’ya aykırı bir düzenlemenin getirilmesini beklemiyorduk. Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte Danıştay ve Yargıtay üyelikleri bir bütün olarak sonlanacak. Yargıtay ve Danıştay’da daire sayılarının ve buna bağlı olarak da üye sayılarının azaltılması öngörülüyor. Hükümetin sunduğu gerekçe mevcut dosyaların istinaf mahkemelerinde çözülebileceği öngörülüyor. Bu kapsamda Yargıtay ve Danıştay üyelerinin de bu makamlar olması gerektiği savunuluyor. Bu da ‘Anayasa’ya uygundur’ deniliyor” diye konuştu.

‘Saraya tam biat edenleri atayacaklar’ erdogan-hukuk cay toplamada copy

Ertan, tasarının yürürlüğe girmesiyle birlikte yargının bağımsızlığından hiçbir şekilde bahsedilemeyeceğinin altını çizerek, şöyle konuştu: “Kendilerinden olmayan üyelere dönük olarak açık bir operasyon olarak hayata geçiriyor. Zaten bunu da itiraf ettiler. Adalet Bakanı ‘ayıklamadır’ dedi. Ancak açıkça bir darbedir. Güçler ayrılığı ilkesinin temelini hedefleyen bir girişimdir. Kuvvetler ayrılığının tam tersine tek elde toplama yaklaşımıdır. Zaten yasama ve yürütme kendi kontrollerinde, yargıyı da kendi kontrollerine almış olacaklar. Sadece kendilerine tam biat etmiş hâkimleri atayarak, bu işi çözecekler. Bu çok sakat bir düzenleme; bir yandan ‘Pensilvanya’dan emir alanları bertaraf ediyoruz’ diye bu değişikliği yaptıklarını söylüyorlar. Bir yandan da saraya tam biat etmiş kişileri yüksek yargı üyesi yapacaklar. Tek adamlık rejiminin adım adım hayata geçmesidir.”

Yargıtay üyelerinden bildiri: Hükümet, yargıyı fiili olarak yürütmeye bağlıyor

“Bu müdahaleyle adaletten hiçbir fayda gelmeyeceğini düşünenler artacaktır” diyen Ertan, toplumun adalet inancının yitirmesinin de felakete doğru bir gidiş olduğuna dikkat çekti.

Ertan, tasarının 31, 32 ve 33’uncu maddeleriyle TMK kapsamındaki suçların DGM ruhuyla benzeşecek şekilde il savcılıklarınca soruşturulmasını sağlayacağını belirterek, bunun da DGM’lerin ruhunun hortlaması anlamına geldiğini ifade etti.

Yasa ile neler olacak?

Yargıtay ve Danıştay’ın yapısını büyük ölçüde değiştirecek kanun tasarısıyla ömür boyu Yargıtay ve Danıştay üyeliği dönemi son bulacak. Üyelikler AYM’deki gibi 12 yılla sınırlandırılacak ve bir kişi bir kez seçilebilecek. Yasaya eklenecek geçici madde ile mevcut üyelerin üyelikleri düşürülecek ve tasarının Meclis’te kabul edilmesiyle birlikte Yargıtay’ın 516 olan üye sayısı 300’e düşürülecek. Bu sayı da, boşalan her iki üyelik için bir üye seçilmek suretiyle kademeli şekilde nihai olarak 200’e indirilecek. Tasarı yasalaşırsa, yürürlüğe girdikten sonra her iki yargı kurumu boşalmış sayılacak. HSYK beş gün içinde görevi sona eren üyeler arasından yeni Yargıtay ve Danıştay üyelerini belirleyecek. Görev süresi sona eren ve yeniden seçilemeyen yüksek yargıçlar, doğabilecek tazminat yükümlülüğü göze alınarak kazanılmış hak ve aylık dereceleri saklı kalarak bölge adliye veya ilk derece mahkemelerine atanabilecek. (DİHA)

Yargıyı tümüyle ele geçirme tasarısı Meclis’te
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir