DBP: Baskı politikalarına sessiz kalmak AKP’ye destek vermektir

DBP, “Partimize yönelik geliştirilen bu baskı ve sindirme politikasına sessiz kalmak, AKP’nin faşizan politikalarına destek vermek anlamına gelecektir” diye belirtti.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Hukuk Komisyonu, partilerine yönelik yapılan baskı, gözaltı ve tutuklamalara ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

AKP hükümetinin kendi politikalarını toplumda derin korku ve panik yaratarak empoze etmek istediğini söyleyen DBP, “AKP, başkanlık rejiminin oluşturulması için, Kürdistan’da hukuka aykırı olarak uygulanan ve temel hak ve özgürlükleri ihlal eden politikalar ile muhalif tüm kesimleri sindirmek, özelde de DBP’nin siyasal süreçteki etkisini ve ağırlığının ortadan kaldırmak için her türlü baskıyı kurarak, demokratik siyaset alanını yok etmek istenmektedir” dedi.

‘AKP ÖZEL BİR BASKI POLİTİKASI DEVREYE KOYDU’

DBP, AKP ‘devleti’ tarafından partilerine yönelik özel bir baskı politikası devreye koyduğunu kaydetti. DBP, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Bilindiği üzere olağanüstü kongremiz yapıldıktan sonra partimize yönelik geliştirilen baskıcı yaklaşımlar son hızla devam ederken birçok il ilçe yöneticimiz, üyemiz ve muhalif tüm kesimler ya gözaltına alınıyor ya da tutuklanıyor. Bu baskıcı yaklaşımlar sonucunda Ardahan ilinde aralarında PM üyelerimizin de bulunduğu gözaltına alınan 9 yurttaştan sorgusu tamamlanan PM üyemiz tutuklanmış 8 yurttaşın gözaltı işlemleri ise devam etmektedir.”

Gözaltına alınan ve tutuklananların siyasi parti çalışmaları dışında faaliyetlerinin olmadığını vurgulayan DBP, “Parti çalışanı arkadaşlarımızın yürüttükleri faaliyetleri kriminalize eden AKP, demokratik siyaset mekanizmasını kısırlaştırmak istemektedir” dedi.

Demokratik siyaset alanına yönelik bu müdahalenin Türkiye demokrasisi açısından da kabul edilemez bir durum olduğunu ifade eden DBP, “Partimize yönelik geliştirilen bu baskı ve sindirme politikasına sessiz kalmak, AKP’nin faşizan politikalarına destek vermek anlamına gelecektir” diye belirtti.

‘HİÇBİR BASKI POLİTİKASI BİZİ BU MÜCADELEMİZDEN ALIKOYAMAYACAKTIR’

DBP, “Partimize yönelik geliştirilen baskıcı ve sindirmeye yönelik politikalar karşısında demokrasi ve özgürlük mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğimizi, demokrasi ve özgürlük mücadelesini örgütlü olduğumuz tüm alanlarda yükselteceğimizi belirtiyoruz. DBP, demokratik, ekolojik, kadın özgürlükçü bir perspektifle başka bir yaşamı örgütlemek için yola çıktı. Özgürlükler güvenceye alınıncaya kadar, gerçek bir demokrasi inşaa edilene kadar bu mücadelesini sürdürecektir. Hiçbir baskı politikası bizi bu mücadelemizden alıkoyamayacaktır” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir