Devlet kör ve sağır! Cihangir saldırısında tek gözaltı yok!

İstanbul Cihangir’deki Velvet İndieground Records adlı mekânda Radiohead etkinliğine ramazan ayında alkol içtikleri gerekçesiyle bir grup tarafından düzenlenen saldırıya ilişkin şu ana kadar herhangi bir gözaltı yapılmadı.

 

Çok sayıda kişinin darp edildiği dün akşam saatlerinde gerçekleşen saldırı kameralar tarafından kayda alındı. Ulusal cihangir-saldiri-5basın ve dünya medyasında da gündem olan saldırının bazı failleri kamera kayıtlarında görülmesine rağmen, emniyetin herhangi bir işlem yapmaması tepkiye yol açtı.

Cihangir’de ‘Ramazanda içki içiliyor’ diye sopalarla saldırdılar

 

Saldırıya uğrayan plakçı dükkânının sahibinin Koreli Seogu Lee olduğu ortaya çıktı. Saldırganlar Seogu Lee’yi de darp ederken, Koreli esnaf, yapılan tüm bu olaylardan sonra bugün dükkânını ağlayarak kapattı.

cihangir-saldiri-2 copySaldırganlar, ramazan ayında mekânda alkol tüketildiği için etkinliği bastıklarını söylemişti. İnternette yayınlanan görüntülerde, saldırganların küfürler ederek, “yakarız sizi”, “Bir daha için burada da göreyim” tehdidinde bulunmasına rağmen, Misbah Demircan‘ın, ‘tahrik’ ve ‘olayın oruçla ve yaşam tarzıyla ilişkilendirilmesi planlı suikasttir‘ demesi, saldırganların nerelerden korunduğunun açık itirafı gibi.

 

Saldırganların hamiliğini üstlenen Beyoğlu Belediye Başkanı

Cihangir saldırısı sonrası çağrı: #Cumartesi21deCihangirdeyiz

cihangir-saldiri-1

Cihangir’de dünyaca ünlü müzik grubu Radiohead için ‘Velvet Underground Records’ isimli mekanda düzenlenen etkinliğe “Ramazan’da alkol tüketiliyor” gerekçesiyle saldırılmasının ardından, bu akşam 21:00’de Cihangir’de protesto çağrısı yapıldı.

Facebook’tan da yapılan çağrıda ise “Yakın tarihte yaşanan insan yakmaları, Madımak’ı anımsatan ve Türkiye’nin yol aldığı karanlık istikameti gösteren bu olaylara karşı hepinizi ses çıkarmaya çağırıyoruz” dendi.

Bu akşam saat 21:00’de Cihangir meydanında toplanarak saldırının gerçekleştiği mekana gideceklerini belirten yurttaşlar, “Mekana gidip önüne mumlarımızı, çiçeklerimizi ve içki şişelerimizi bırakıyoruz”dedi.

“Hayatımıza sahip çıkalım” denen çağrı metnine “İçki içmeyenler meyve sularıyla da gelebilir” notu da düşüldü.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir