F oturumu’nun 221.Haftasında Hasta tutsak Özel’e özgürlük istendi

İnsan hakları savunucuları “F oturma” eyleminin 221’incisinde şizofreni hastası tutsak Erdal Özel’in sağlık durumuna dikkat çekerek, serbest bırakılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta düzenlediği “F oturumu” eyleminin 221’incisinde yine Galatasaray Lisesi önünde bir araya geldi. “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “Tecrit öldürüyor F Tipi Hapishaneler kapatılsın” ve “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” pankartının açıldığı eylemde, hasta tutsakların fotoğrafları taşındı. “Erdal Özel serbest bırakılsın” ve ” Adli tıp elini mahpuslardan çek” gibi sloganların atıldığı eyleme Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da destek verdi.

‘Cezaevinde kalabilir’

Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutulan ağır şizofreni hastası Erdal Özel’in durumuna ilişkin konuşan Abla Kumru Akgün, kardeşinin cezaevine girmeden önce hiçbir hastalığının olmadığına dikkat çekerek, içeride yaşamış olduğu işkencelerin sonucunda hastalandığını söyledi. Kardeşini ziyarete gittiklerinde kendilerini tanımadığını belirten Akgün, bu duruma rağmen kardeşi hakkında Adli Tıp Kurumu’ndan (ATK) cezaevinde kalabileceğine dair rapor verildiğini kaydetti. Yaklaşık 8 yıldır tek kişilik hücrede kalan Özel’in bir an önce serbest bırakılıp sağlık ve temel ihtiyaçlarının karşılanması talebinde bulunan Akgün, “Sadece kendi kardeşim için istemiyorum. Tüm hasta tutsaklar serbest bırakılmalı ve tecrit her yerde son bulmalı” dedi.

Yaşam hakkı engelleniyor

Haftanın basın açıklamasını HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu yaptı. Kürt siyasetçiler, öğrenciler, aydınlar ve akademisyenler başta olmak üzere sisteme ve hükümete muhalefet eden binlerce insanın gözaltına alınıp tutuklandığını söyleyen Kerestecioğlu, ülke genelinde 360 cezaevi olduğunu ve bunun ortalama her ile 4 cezaevi anlamına geldiğine dikkat çekti. Kerestecioğlu, 17 yıldır F tipi cezaevlerinde tecride karşı yaşam mücadelesi veren siyasi tutsakların yaşam hakkının ise engellendiğini söyledi.

Kerestecioğlu, ardından ağır şizofren hastası Erdal Özel’in de durumuna değindi. Özen’in 2006 yılında tutuklandığını ve tutuklandıktan sonra ailesine haber dahi verilmeden önce Bayrampaşa Cezaevi’ne ardından da Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi’ne gönderildiğini hatırlattı. Maddi sıkıntılar yaşayan ailenin ayda bir gittiği ziyaretlerde Özel’de fark ettikleri “saldırganlığın” zamanla arttığını hatta kendisine zarar verecek noktaya ulaştığını yetkili makamlara bildirdiğini belirten Kerestecioğlu, ailenin Özel’e müebbet cezası verilmesinin ardından hastalığın artarak devam ettiğini vurguladı. Özel’in kaldığı tek kişilik hücrede temizlik gibi temel ihtiyaçlarını giderememesi üzerine Tekirdağ Devlet Hastanesi’ne sevk edildiğini ve burada şizofreni teşhisi konulduğunu belirten Kerestecioğlu, Özel’in 3 yıl önce de kendini yakarak intihar girişiminde bulunduğunu hatırlattı.

Hükümete ve Adalet Bakanlığı’na seslenen Kerestecioğlu, insan hakları ile bağdaşmayan bir hapis hayatının ne yasal ne de meşru olmadığını dile getirdi. Kerestecioğlu, ” Uluslararası sözleşmelere imza atan bir devlet olarak hasta mahpuslara yapılan işkenceye son verin, tahliyeleri için gerekli adımı atın” diye seslendi.
Eylem atılan sloganların ardından son buldu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir