Gençlik örgütleri Ankara Garı önünde anma yaptı

SGDF’nin “Suruç için adalet, herkes için adalet” kampanyası kapsamında bir araya gelen gençlik örgütleri 10 Ekim Barış Mitingi öncesi gerçekleşen katliamda yaşamını yitirenleri Ankara Garı önünde andı.

SGDF’nin “Suruç için adalet, herkes için adalet” kampanyası kapsamında bir araya gelen gençlik örgütleri 10 Ekim Barış Mitingi öncesi gerçekleşen katliamda yaşamını yitirenleri Ankara Garı önünde andı.

“Suruç için adalet herkes için adalet”, “Suruç için adalet 10 Ekim Ankara Gar katliamı için adalet” pankartlarının açıldığı anmada Suruç ve Ankara katliamının fotoğrafları taşındı. Anmada gençlik örgütleri adına basın açıklamasını okuyan Onur Koçer, “Suruç’ta bu toprakların en güzel çocuklarından 33 tanesini öldürenler, bu katliamla yeni bir savaşın başlangıcını gerçekleştirdiler. Öyle ki Suruç’tan bu yana Ankara, İstanbul, Cizre, Sur, Nusaybin ve diğer Kürt illerinden yüzlerce insanımız katledildi, kentlerimiz yerle bir edildi. Katiller Paris, Brüksel ve son olarak Orlando’ya kadar dünya halklarına da büyük acılar ve katliamlar yaşattılar” dedi.

‘KATİLLERİMİZ AYNI’

Suruç katliamının sorumlusunun DAİŞ ve AKP iktidarı olduğunu belirten Koçer, Ankara katliamı ve sonrasında gelişen katliamların Suruç aydınlatılmadığı için yaşandığı kaydedildi. Koçer, “Bizler, ‘Suruç için adalet, herkes için adalet’ diyerek başlatmış olduğumuz büyük bir adalet mücadelesini ancak ve ancak diğer adalet arayışçıları ile birleştirirsek başarıya ulaştırabiliriz. Adalet, bu uğurda mücadele eden ve adalet talebi olan herkesle kol kola yürüyerek gerçekleşebilir” dedi.

‘ALANLARA ÇIKIP SESİMİZİ YÜKSELTMEZSEK ADALET GELMEYECEK’

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der) Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “Yaklaşık 8,5 aydır burayı mesken eyledik. Her ayın 10’unda buradayız, her ayın 20’sinde sizinle aynı mutsuzluğu, aynı acıyı paylaşıyoruz. Bugün burada olmanız, bizim yanımızda olduğunuzu söylemeniz, bizim için çok büyük anlam ifade ediyor. Çünkü biz aynı katliamın değişik tarihlerde sahneye koyulmuş mağdurlarıyız. Biz aynı katliamlarda katledilmiş insanların aileleri, dostları, yoldaşları ve canlarıyız. Bugün biz, eğer adalet için meydanlara çıkıp, alanlara çıkıp sesimizi yükseltmezsek, hep birlikte biz adalet istiyoruz demezsek, hiç bir zaman adalet gelmeyecek” diyerek ortak mücadele çağrısı yaptı.

SURUÇ VE ANKARA KATLİAMI DOSYALARINDAKİ GİZLİLİK KALDIRILSIN

Suruç katliamından sağ kurtulan gençlerin 10 Ekim’de barış talep etmek için de Ankara’da olduklarını hatırlatan SGDF Eşbaşkanı Özgen Sadet, “Suruç’ta kardeşlik köprüsünü inşa etmeye giderken katledildiğimiz gibi, 10 Ekim’de de Ankara’da barışı inşa etmeye geldiğimiz bu meydanda katledildik. 100 barış güvercinimizi, 100 yoldaşımızı sonsuzluğa uğurladık ve tıpkı Suruç’ta olduğu gibi 10 Ekim’de de ambulanstan önce gelen TOMA’lara, yaralılara müdahale edilemezken sıkılan biber gazlarına tanıklık ettik. Bunları da unutmadık” diye konuştu. Sadet, Suruç ve Ankara dosyalarındaki gizlilik kararlarının katliamların unutturulması, faillerin aklanması için kaldırılmadığını belirtti.

Taçanka Anarşist Komünist Kolektif adına konuşan Şamil Parlak, Suruç ve Ankara’da bombaların patladığını, Kürdistan kentlerinde ise halkın üzerine bombalar düştüğünü söyledi. Parlak, “Bizler anarşistler olarak unutmuyoruz ve söylüyoruz ki; bizi katleden, ezilenleri katleden, ezilenlerin yaşamlarıyla var olan egemenlerdir, devlettir” dedi.

‘GÜN DAYANIŞMAYI GÖSTERME GÜNÜDÜR’

Öğrenci Kolektifleri adına konuşan Tankut Serttaş ise, “Suruç’ta yapılan saldırı, Gezi’de, ODTÜ’de Tayyip’in askerleri karşısında, diğer üniversitelerde, faşizme karşı gösterilen bütün direnişlerde yanyana olan insanlara, yoldaşlara yapılan bir saldırıdır. Biz devrimciliği Mahirlerden öğrendik. Mahirler, Denizlerin idamını durdurmak için gözlerini kırpmadan, bir an bile tereddüt etmeden kendi canlarından vazgeçmişlerdir. Bugün aynı dayanışmayı, aynı kararlılığı göstermenin günüdür” diye konuştu.

Anma 10 Ekim’de hayatını kaybedenler için yapılan anıta karanfil bırakılmasıyla sona erdi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir