HDK: 19 ve 26 Haziran’da onurumuz için yürüyoruz

HDK, 19 ve 26 Haziran’da yapılacak onur yürüyüşlerine katılacaklarını belirtti, “Birlikte çok daha güçlüyüz” diyerek, herkesi LGBTİ+’lerin yanında yer almaya çağırdı.

Halkları Demokratik Kongresi (HDK) Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Ertuğrul Kürkçü, LGBTİ’lere yönelik saldırıları kınadı, 19 ve 26 Haziran’da düzenlenecek olan Onur Yürüyüşü’ne destek vereceklerini açıkladı.

Heteroseksist ve ataerkil sistemin, her gün LGBTİ+’lerin varoluşunu hedef aldığını, taciz, tecavüz, nefret söylemi ve nefret cinayetlerine varan şiddet biçimleriyle kendini ortaya koyduğu kaydedilen açıklamada, en temel hak olan yaşam hakkının türlü biçimlerde gasp edildiği, LGBTİ+’lerin barınma, eğitim, sağlık, sosyal hizmetlere erişme, çalışma gibi çeşitli haklarının ihlal edildiği vurgulandı.

Açıklamada şunlar kaydedildi: “Tıpkı emek, ekoloji, kadın, halklar ve inançlar temelli tüm mücadelelerin meşruiyeti gibi LGBTİ+’lerin de onur ve özgürlük mücadelesinin meşruiyeti sorgulanamaz. Kendini ezilenlerin yanında konumlandıran herkes LGBTİ+’lerin yanında yerini almalıdır. LGBTİ+’lerin özgür olmadığı bir dünya, hepimizin karanlıkta olduğu bir dünya demektir.”

DAİŞ çetelerinin Orlando’da LGBTİ+’lere yönelik katliamın hatırlatıldığı açıklamada, Türkiye’de de LGBTİ+’leri hedef alan açıklamalar yapıldığı anımsatıldı. Kalbi onurdan, emekten, vicdandan, özgürlükten, adaletten yana olan herkesin bu saldırı çağrılarını boşa düşürmekle yükümlü olduğu vurgulandı.

Açıklama şöyle devam etti: “1969 Stonewall Ayaklanması’ndan bugüne dek süren mücadeleyi selamlıyoruz. Yan yana olduğumuz her mücadele gibi yan yana olacağımız LGBTİ+ mücadelesinin taleplerinin de bizim taleplerimiz olduğunu ifade ediyor ve sahipleniyoruz. 19 Haziran Trans* Onur Yürüyüşü’nde, 26 Haziran LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde kol kola yürümek için, omuz omuza direnmek için tüm halklarımızı davet ediyoruz. Birlikte çok daha güçlüyüz!” (ETHA)

 

 
One thought on “HDK: 19 ve 26 Haziran’da onurumuz için yürüyoruz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir