Kadınlardan Erdoğan’a yanıt: Ne köle olacağız, ne biat edeceğiz. Hayatımız bizim, dokunma!

“Hayatımız bizim” şiarıyla biraraya gelen kadınlar, AKP’nin kadın, çocuk ve LGBTİ düşmanı politikalarını teşhir etti. Kadınlar, aile danışmanı değil şiddetten korunmak için sığınak istediklerini kaydetti.

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, “Hayatımız bizim” şiarıyla düzenlediği eylemde, Saray/AKP hükümetinin kadın, çocuk ve LGBTİ düşmanı politikalarını teşhir etti.

Beşiktaş Meydanı’nda buluşan kadınlar, “Yalanlar sizin, hayat bizim” yazılı pankart açtı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın boşanma, kürtaj, annelik ve doğum kontrolü üzerine yaptığı konuşmaların ses kayıtlarının yayınlandığı eylemde, “Erkek devlet” yazılı döviz taşıyan bir kadın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taklit etti.

kadinlar-hayat bizim-6

Eylemde konuşan Tuçe Sarıgül, Erdoğan’ın “Kadını, aileyi korumak için aile danışmanlığı en iyi çözüm”, “Eşcinsellik hastalık, toplumsal yozlaşma, ahlaki çöküntüdür”, “Aile toplumun temeli kadının güvencesidir. Aile muhafaza edilmeli”, “Nafaka erkekleri mağdur ediyor, eşitlik yaratıyor” açıklamalarının yalan olduğunu kaydetti. Sarıgül, “Aile danışmanı değil okul, iş, psikolojik destek; şiddetten korunmak için de sığınak istiyoruz” dedi.

Sarıgül, Erdoğan’ın, “Eşcinsellik hastalıktır. Toplumsal çöküntüdür, ahlaki yozlaşmadır. Kimse alternatif harflerle yeni cinsiyetler üretemez” açıklamasına ilişkin şunları kaydetti: “Onca katliamla, tacizle, tecavüzle çocuklara cinsel istismarla çökmeyen ahlakınız, bize gelince çöküyorsa herhalde doğru yaptığımız bir şeyler var. Ayrımcılığı ve nefret cinayetlerini engellemekle yükümlüyken bunları körüklemekten, meşrulaştırmaktan başka bir şey yapmıyorsunuz.”

Yarım, tam, çeyrek tüm kadınlar olarak meydanlarda olduklarını kaydeden Sarıgül, “Bizi zürriyetten ibaret görenlere iki çift lafımız var. Hayatımız bizim, senin mi sandın, sokaklar bizim senin mi sandın, bedenimiz bizim senin mi sandın, meydanlar bizim senin mi sandın” dedi.

Eylem, “Tesadüf değil erkek şiddeti”, “Münferit değil erkek şiddeti”, “Yarım değil, yarimsin, yarimsin” sloganları ile son buldu. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir