Kıvılcım Arat: Valiliğin yasağını tanımıyoruz! Yarın ki Onur Yürüyüşü’ne bekliyoruz

İstanbul Valiliği’nin yasağını tanımadıklarını söyleyen Trans Onur Yürüyüşü Tertip Komitesi üyesi Arat, “Bütün transfobi karşıtlarını yürüyüşe destek olmaya, Fransız Kültür Merkezi önünde buluşmaya çağırıyoruz” dedi.

7. Trans Onur Yürüyüşü İstanbul Valiliği’nin yasağına rağmen yarın gerçekleşecek.

Valilik tarafından, “Vatandaşlarımızın güvenliği ve kamu düzeni gözetilerek anılan günlerde bu yönde bir toplantı ve gösteri yürüyüşü tertip edilmesine izin verilmeyecektir” şeklinde duyurulan yasağa ilişkin, Tertip Komitesi üyesi Kıvılcım Arat, ETHA’ya bilgi verdi. Arat “Valinin kararını tanımıyoruz” dedi.

Yasak kararının Anayasa’ya aykırı olduğunu vurgulayan Arat, “Taksim’de her türlü cihatçı, her türlü taraftar grupları, iktidar yanlısı gruplar yürürken, Onur Yürüyüşü’nün yasaklanması hem Anayasa’ya aykırı hem de bizim açımızdan asla tanınacak bir karar değil” şeklinde konuştu.

6 yıldır düzenlenen Trans Onur Yürüyüşü’nde ne kamu düzenine zarar verecek ne de halkın güvenliğini tehlikeye atılacak sorunlar yaşanmadığına dikkat çeken Arat, “Bu yıl bu yürüyüşün bu gerekçeyle yasaklanması, insanların demokratik hakkının engellenmesidir. Bütün transfobi karşıtlarını yürüyüşe destek olmaya, Anayasal haklarını kullanmaya çağırıyoruz” dedi. Arat, Anayasa tarafından tanınan haklarının hiçbir şekilde engellenmesine izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

Arat, 19 Haziran Pazar günü Valiliğin yasağına rağmen Fransız Kültür Merkezi’nde saat 17.00’de buluşacaklarını duyurarak, dayanışma çağrısı yaptı.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir