Young Struggle: “Suruç İçin Adalet” mücadelesini Avrupa’ya taşıyacağız

Young Struggle (YS) gençlik örgütü, SGDF’nin başlattığı “Suruç için adalet, herkes için adalet” kampanyasını Avrupa’ya taşıyacaklarını belirtti.

Avrupa’da faaliyet yürüten Young Struggle (YS) gençlik örgütü, SGDF’nin “Suruç için adalet herkes için adalet” başlıklı kampanyasını Avrupa ülkelerine taşıyacaklarını duyurdu.

Kampanya çalışmaları hakkında bilgi veren Young Struggle yöneticileri Suzan Ayaz ve Carlos Quinores, Avrupa’da gerçekleştirilen DAİŞ katliamları ve ırkçı faşist saldırılara karşı adalet talebini yükselteceklerini açıkladı.

‘SURUÇ BÜTÜN GENÇLİK DİNAMİKLERİNE SALDIRIDIR’

Suruç katliamının, Gezi ayaklanmasını Rojavanın devrim gerçekliğiyle birleştirmek isteyen gençleri hedef aldığını belirten Ayaz, saldırının tüm dünyada ezilenler arasında köprü kurmak isteyen dinamiklere karşı yapıldığını söyledi. Ayaz, “Bu barbar saldırı, gençliğin birleşik mücadelesini yıkmaya yönelikti. Almanya, ABD, Avustralya’dan dünyanın dört bir yanından Rojava devrimine akın eden ve böylece 21. yüzyılda Rojava’yı Madrid yapan bütün gençlere bir saldırıdır. Katliamın hedefinde bütün ilerici, özgürlükçü ve sosyalist gençler vardı” dedi.

Katliam saldırılarına karşı mücadelelerinden geri adım atmayacaklarını vurgulayan Ayaz, “Saldırılar bizi geriye düşürmedi. Biz Kobane’nin yeniden inşa çalışmalarını daha da güncel bir sorun olarak ele aldık ve ICOR’un başlattığı hastahane inşa çalışmalarında aktif katıldık” dedi.

‘ADALET MÜCADELESİNİ AVRUPA’YA TAŞIYACAĞIZ’

Adalet mücadelesinin ortaklaşması gerektiğini vurgulayan Carlos Quinores de “Katliamlar, birbirinden kopuk ve bağımsız ele alınamaz. DAİŞ bu dünyada bütün ezilenlere savaş açmış durumda. Suruç’ta sosyalist gençleri, Ankara’da barış aktivistlerini, Sultanahmet’te Alman turistleri, Paris’te alternatif mekanlar ve mizah dergi çalışanlarını, Brüksel’de havaalanında insanları ve Orlando’da LGBTİ’leri katletti” diye konuştu.

DAİŞ karanlığı ve destekçilerine karşı mücadelenin tüm ezilenlerin ortak gündemi olması gerektiğini kaydeden Quinores, “Suruç, Ankara ve Orlando için adalet talebi ve mücadelesi birbirinden farklı değildir” dedi.

SGDF’nin “Suruç için adalet herkes için adalet” sloganıyla başlattığı kampanyanın önemine dikkat çeken Quinores, SGDF’nin adalet mücadelesini, Avrupa topraklarında ezilenlerin adalet arayışı ile birleştireceklerini söyledi.

33 DÜŞ YOLCUSU İÇİN 33 EYLEM

Young Struggle yöneticileri, 20 Temmuz’a kadar Avrupa ülkelerinde 33 ayrı eylem gerçekleştireceklerini açıkladı. Ayaz, “Faşist çeteler veya devlet tarafından katledilenlere atfen sembolik alanlarda eylemler yapılacak, her eylem Suruç’ta ölümsüzleşen bir gence adanacak” dedi. Ayaz, kampanya kapsamında RAF militanların katledildiği Stammheim Hapishanesi önünde, faşist NSU çetesi tarafından katledilen göçmen esnafın işyeri önünde, Halim Dener’in Alman polisi tarafından afiş yaparken vurulduğu noktada, Paris’te üç kadın devrimcinin katledildiği noktada, komünist önder Rosa Lüksemburg’un katledildiği köprüde eylemler yapacaklarını kaydetti.

‘ALMAN DEVLETİ DE SORUMLU’

Alman devletinin DAIŞ katliamlarında sorumluluğu bulunduğunu belirten Quinores de, Avrupa’nın yaşadığı mülteci krizinin Türkiye ile çözülemeyeceği vurguladı. Quinores, “Alman devleti bu anlaşmayla birlikte Türk devletinin yaptığı katliamlara sadece göz yumuyor. Aynı zamanda Saray diktatörlüğünün baş finansmanı haline geliyor. Cizre, Nusaybin ve Kürdistan’ın diğer kentlerindeki katliamlardan hesap sormak aynı zamanda Alman devletinden hesap sormak anlamına geliyor” diye konuştu.

Alman silah tekellerinin Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’ye silah ihracatını artırdığına dikkat çeken Quinores, “Adalet talebimizin bir parçası da Alman devletinden hesap sormaktır” dedi. İmza kampanyası başlattıklarını duyuran Quinores, kampanya çalışmaların katliamın yıldönümü olan 20 Temmuz’a kadar sürdüreceklerini belirtti. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir