Avrupa’nın ortasında, insani yardıma polis barikatı

İngiltere’den, Fransa’nın Calais kentindeki mülteci kampına götürülmek istenen insani yardım, İngiliz ve Fransız polisi tarafından engellendi.

İngiltere’den, Fransa’nın Calais kentindeki mülteci kampına götürülmek istenen insani yardım, hem İngiliz ve hem de Fransız polisi tarafından engellendi. Savaş Karşıtı Koalisyon, Faşizme Karşı Birlik gibi çok sayıda yardım kuruluşunun da içinde yer aldığı kampanya sonucu toplanan yardımların çoğunun, Dover limanında polisler tarafından Calais’e geçmesi engellendi.

Dün sabah saatlerinden itibaren yollara çıkan yaklaşık 300 araç, onlarca motorsikletin yanı sıra tır ve kamyonlardan oluşan konvoy, önce Dover’e 10 km kala polis tarafından durduruldu ve Fransa’ya geçişlere izin verilmeyeceği söylendi. Polisin engeline rağmen Dover Limanı’na inen konvoy burada da engellendi.

2 BİN KİŞİ POLİSİ PROTESTO ETTİ

Vapurlardaki yerleri ayırtılmış, her aracın ücreti ödenmiş, gidecek herkesin kaydı yapılmış olmasına rağmen vapura girişe izin verilmedi. Burada sloganlar atarak polisin tutumunu protesto eden konvoydaki yaklaşık 2 bin kişi, bir süreliğine gümrük kontrol noktasını işgal etti.

Konvoy yetkililerinin yaptığı görüşmeden sonuç alınmazken, gerekçe olarak güvenliği gösterdikleri söylendi. Fransız polisi, 300 araç ve 2 bin kişinin güvenliğini sağlayamayacaklarını öne sürmüş bunun üzerine konvoy yetkilileri, sadece kamp alanına gideceklerini, topladıkları yardımları bırakacaklarını ve kamp sakinlerine dayanışma mesajlarını iletip geri döneceklerini bildirmişti. Bu da sonuç vermeyince konvoyun Fransa’ya geçişine izin verilmedi.

RESS: İNSANLIKTAN ÇIKMIŞLAR!

Evrensel’e konuşan Savaş Karşıtı Koalisyon yöneticisi John Ress, aylar öncesinden yaptıkları hazırlıklar sonucu, Calais’teki mültecilere hem moral hem de dayanışma amacıyla bu konvoyu oluşturduklarını söyledi. Ress, “Ama İngiltere ve Fransa polisi ve hükümetleri insani yardımı bile engelleyecek kadar insanlıktan çıkmıştır” diyerek karara tepki gösterdi.

EYLEM LONDRA’DA DEVAM ETTİ

Konvoy bir süre Dover’de eylem yaptıktan sonra Londra’ya dönerek, Fransa Elçiliği önünde gösteri yaptı. Engellenen eşyalar burada elçilik önüne bırakılarak, “Eğer hala sizde insanlık varsa bu toplanan yardımları mültecilere ulaştırırsınız” denildi.

Calais’teki kampta bulunan yaklaşık 5 bin mülteci, ormanlık bir alanda çadırlarda ya da barakalarda kalıyor. Hiçbir gelirleri yok ve yardımlarla ayakta durmaya çalışıyorlar. Çoğu Suriye, Irak ve Afganistan’dan gelmiş durumda. Hepsi de İngiltere’ye geçmek için bir fırsat çıkmasını bekliyor.

Fransa hükümeti, bu mültecilere hiçbir şekilde sahip çıkmazken, özellikle İngiltere’deki vakıfların yardımları hayati derecede önemli durumda. İşin gerçeği, Fransa bu mültecilere yardım edilmemesi ve bunun sonucunda da kendi istekleriyle bu kamptan geri dönmelerini istiyor. (Arif BEKTAŞ – Dover – Evrensel)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir