Barış Bloku: LGBTİ’lerin yanındayız

Barış Bloku, İstanbul Valiliği tarafından 19 ve 26 Haziran günlerinde yapılacak Onur Yürüyüşlerinin yasaklanmasını kınadı, LGBTİ’lerin yanında olduklarını açıkladı.

baris bloku

Barış Bloku, İstanbul Valiliği tarafından 19 ve 26 Haziran günlerinde yapılacak Onur Yürüyüşü’nün yasaklanmasını kınadı.

“Homofobik, ırkçı, tekçi açıklamalar demokratik hakların tümüne, toplumun bütününe yönelik tehditlerdir, kabul edilemez” diyen Barış Bloku, geçen yılki yürüyüşün de “Ramazan ayı dolayısıyla bazı grupların hassasiyetlerini” gerekçe göstererek engellemeye çalışıldığını, onlarca kişinin yaralanmasına yol açtığını kaydetti.

İstanbul Valiliği’nin yasak kararının hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Barış Bloku,

“Faşist grupların, homofobik, ırkçı, tekçi, açıklamaları demokratik hakların tümüne, toplumun bütününe yönelik tehditlerdir ve kabul edilemez. Ses çıkarmadıkça beslenip palazlanarak dünyanın her yerinde can yakan, katliamlar gerçekleştiren bu zihniyet dünyasından fışkıran tehditler dayanak alınarak Onur Yürüyüşü’nün yasaklanmasını bu saldırıları teşvik eder nitelikte bir kışkırtma olarak görüyor ve protesto ediyoruz” diye belirtti.

“Var olmak için direnmenin gerek olmadığı bir dünya düşünün altında buluşacağız” diyenlerin çağrısının kendilerinin de barış çağrısı olduğunu söyleyen Barış Bloku, “Bu onurlu duruşu destekliyor, LGBTİ’lerin yanında olduğumuzu kamuoyuna bildiriyoruz” dedi. (ETHA)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir