Cezaevlerindeki baskılar vahşet düzeyine ulaştı

Cezaevlerindeki PKK’li ve PAJK’lı tutsaklar adına açıklama yapan Deniz Kaya, son dönemde özellikle hasta tutsaklara yönelik keyfi uygulama ve baskıların “vahşet” düzeyine ulaştığını kaydetti. Hiçbir yasa ve hukuk ile bağdaşmayan bu uygulamalara karşı duyarlılık çağırısında bulunana Kaya, tüm demokratik kuruluşları bu imha politikalarına karşı birlikte mücadele verme çağrısında bulundu.

Türkiye ve Kürdistan cezaevlerinde bulunan PKK’li ve PAJK’lı tutsaklar adına yazılı açıklama yapan Deniz Kaya, son dönemde özellikle hasta tutsaklara yönelik keyfi uygulama ve baskılara dikkat çekti.

AKP’nin Temmuz 2015’ten bu yana uygulamaya koyduğu ‘Kürt Soykırım Planı’nı, her geçen gün yeni boyutlar eklenerek devam ettirdiğini belirten Kaya, “Cizîr, Sûr ve Nisêbîn başta olmak üzere halkımızın geliştirdiği tarihi özyönetim direnişleri, yine gerillanın devrimci hamlesiyle adeta psikolojik çöküntü yaşayan AKP devleti, vahşet ve yönelimlerinde sınır tanımıyor. Kendi içindeki çöküntüyle ordunun, polis gücünün yaşadığı yenilgiyle ne yapacağını bilemez hale gelen devlet, halkımıza karşı her alanda saldırmakta, açık infazlar gerçekleştirmektedir” dedi.

‘Saldırı konseptinin en temel ayaklarından biri zindanlar’

Açıklamasının devamında bu topyekün saldırı konseptinin en temel ayaklarından birinin ‘zindan politikası’ olduğunun altını çizen Kaya, bu konuda şunları kaydetti:

“AKP, bugün sürgün, işkence ve baskı politikalarını derinleştirerek her türlü insanlık dışı uygulamalarından geri durmamaktadır. Soykırımcı AKP devleti, dışarıda infaz edemediğini tutuklayarak, zindanlarda onursuzluğu, tarafsızlığı dayatarak tasfiye etmeyi amaçlıyor. Sürgünler, sürgünler sırasında uygulanan işkenceler, tutsaklara cezaevleri girişinde dayatılan itirafçılık, bağımsızlaştırma politikası, çıplak arama, hükümlü kimliği taşıma zorunluluğu, çift kelepçe uygulaması gibi dayatmalar; biz siyasi tutsakların kimliğine yönelik saldırı anlamına gelmektedir. Ameliyat sırasında Rızgar Turan arkadaşımızın göğsüne bayrak yapıştırılması, kolları olmayan ve zindanda kalamaz raporu olmasına rağmen hücreye atılan Ergin Aktaş arkadaşımız ve buna benzer birçok olumsuz örnek, bu uygulamaların vahşet düzeyini ortaya sermektedir.”

‘Bu imha politikalarına sessiz kalınmamalı!’

Dikkat çektiği bu uygulamalarla birlikte, “Zindanlarda uygulanan bu inkar ve imha siyasetine karşı duracağımızı ve hiçbir konuda siyasi kimliğimizden ödün vermeyeceğimizi bilinmesini isteriz” diyen Kaya, AKP iktidarının hiçbir yasa ve hukukla bağdaşmayan bu uygulamalarına karşı ise, tüm yerel ve uluslararası kurum-kuruluşları sessiz kalmaya, bu imha politikalarına karşı birlikte mücadele vermeye çağırdı.

‘Aileler sessiz kalmamalı’

Kaya, açıklamasında yine cezaevlerindeki bu keyfi uygulama ve baskılara karşı, 14 Temmuz’a kadar CPT, AF Örgütü, Adalet Bakanlığı, TBMM İnsan Hakları Komisyonu, TT ve Bölge Baroları’na başvuru ve suç duyurularında bulunulacaklarını da duyurdu.

Kaya, “Ailelerimiz de AKP iktidarının bu politikalarına sessiz kalmamalı, zindandaki tüm tutsaklar için bu süreçte başvuru ve suç duyurusunda bulunmalıdır. Bilinmelidir ki, zindanlardaki bu uygulamalara karşı biz PKK’li ve PAJK’lı tüm tutsaklar olarak bu inkar politikalarına karşı direnişimizi en yüksek mertebede yürüteceğiz. Kemal’lerin, Sara’ların ve Sema’ların yolunda özgürlük bayrağını sürekli dalgalandıracağız” diye kaydetti. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir