Gençlik örgütleri: Susar, hesap sormazsak katliamlar sürer

SGDF öncülüğünde başlatılan “Suruç İçin Adalet Herkes İçin Adalet” kampanyasını yürüten gençlik örgütleri, “birleşerek direneceğiz ve iktidarı yeneceğiz” dedi. Gençler, adalet mücadelesinin kazanılması için tüm toplumun gücünü birleştirmesi gerektiğini vurguladı, “Susar, hesap sormazsak katliamlar devam edecek” diye kaydetti.

DAİŞ çeteleri tarafından düzenlenen, 33 devrimcinin yaşamını yitirdiği Suruç katliamının aydınlatılması talebiyle tüm gençlik örgütleri tarafından adalet kampanyası yürütülüyor. “Suruç İçin Adalet Herkes İçin Adalet” şiarıyla yürütülen kampanya kapsamında Sadece Suruç değil, Ankara, Diyarbakır, Roboskî, İstanbul ve diğer katliamlar için de adalet talebi yükseltiliyor.

Gençlik örgütleri, kampanyanın amaç ve hedeflerini ETHA’ya değerlendirdi.

‘AKP VE ERDOĞAN SUÇLARINI ÖRTMEK İSTİYOR’

Devrimci Yolda Devrimci Gençlik üyesi Berkay Ustabaş, Suruç’ta yaşanan katliamın AKP’nin yeni savaş konseptinin bir başlangıcı niteliği taşıdığını belirtti. Suruç’tan sonra operasyon ve katliamların arttığına dikkat çeken Ustabaş, AKP’nin cihatçi çeteleri de kullanarak, halkları tamamen sindirme çabası içine girdiğini söyledi. Saray’ın, Haziran İsyanı’ndan bu yana halka karşı savaşı derinleştirdiğini de ifade eden Ustabaş, Saray’ın hiç bir koşul ve düzlemde hesap vermeceğini düşünerek, katilleri cesaretlendiren, yeni katliamlar hazırlayan bir tavır aldığını kaydetti.

Ustabaş şunları söyledi: “Biz, bu bağlamda Gezi’de, Suruç’ta ve Erdoğan’ın azmettiricisi olduğu bütün insanlık dışı uygulama ve katliamların hesabının ancak ve mutlaka gençlerin birlikte mücadelesi ile sorulabileceğine inanıyoruz. ‘Suruç İçin Adalet, Herkes İçin Adalet’ talebi onların kirli düzenini teşhir etme anlamı taşıdığı gibi katliam ve operasyon düzenine karşı birlikte, güçlü bir duruşu da ortaya koyuyor. Suruç’un ardından ortaya çıkan onlarca belge devletin bu konuda doğrudan payını açıkça ortaya koydu. Bu durum faşizmin saldırılarının ne boyutlara varabileceğinin en açık yansımalardan birini teşkil ediyor. AKP ve Erdoğan hemen her meselede olduğu gibi bu katliamda da suçlarını örtüp yollarına devam etmek istiyor.”

Ustabaş, Suruç katliamını gerçekleştirenlerin üzerine gidilmezken, Suruç gazileri ve adalet mücadelesi sürdüren sosyalistlerin gözaltına alındığını, yargılandığını hatırlattı.

‘KAN VE ÖLÜM DÜZENİNE KARŞI BİRLİKTE DURMALIYIZ’

AKP ve Erdoğan’dan hesap sormanın, yaşanan adaletsizliğin önüne geçmenin ancak yozlaşmış ve kirli düzeninin karşısında güçlü bir duruş sergilemekle mümkün olduğuna dikkat çeken Ustabaş, “Bize göre nihai adalet ancak ve ancak Saray’ın, Erdoğan’ın başına yıkılmasıyla gelecek. Bütün sorumlular tek tek halka hesap vermedikçe adalet sağlanamaz. Bizler artık bir imzadan bir afişe ya da bir duvar yazısından bir sokakta kurulu barikat ateşine kadar her yerde, her aracı kullanarak bu kan ve ölüm düzeninin karşısına hep birlikte durmalıyız. Suruç’ta yitirdiğimiz yoldaşlarımız adına da zaferi kazanacağımıza, o Saray’ı yerle bir edeceğimize inanıyoruz” diye konuştu.

AKP HÜKÜMETİ İKTİDARINI KORUYABİLMEK İÇİN SURUÇ’TA KATLİAM YAPTI

Devrimçi İşçi Partisi Gençliği’nden Can Gürünlü, Gezi’yle başlayan halk isyanının ardından Kobanê serhildanının, AKP Hükümeti için yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu ifade etti. Yeni dönemin yeni politikalarla devam ettiğini vurgulayan Gürünlü, “AKP Hükümeti kendi iktidarını koruyabilmek için daha vahşi politikaları devreye soktu. Suruç, Ankara ve Amed’deki patlamalarda aslında bu yeni dönemdeki AKP politikalarının bir ürünüydü” dedi.

Suruç, Ankara ve Diyarbakır katliamlarının sorumlularının yargılanmasının Türkiye ve Kürdistan halkı için son derece önemli olduğuna dikkat çeken Gürünlü, “Biz, devrimci, demokrat, emekten yana olan bütün örgütlerin, gençliğin bu dava dosyalarındaki gizlilik kararının kaldırılması için bir araya gelmesini önemsiyoruz. Dolayısıyla Suruç için adalet kampanyasının da imzacısı olduk. Gezi’den Kobanê’ye, Kobanê’den Bursa’ya kuracağımız köprülerle AKP Hükümeti karşısında belirleyici olan biz olacağız” şeklinde konuştu.

EĞER SUSARSAK SOKAKLARA ÇIKMAZSAK KATLİAMLARIN DEVAMI GELECEK

DirenÜniversite’den Ayşegül Korkut ise Suruç katliamı ile AKP’nin savaş sürecini başlattığını kaydetti, “Bunu Ankara’da Cizre’de Nusaybin’de bütün çıplaklığıyla gördük” diye değerlendirdi.

Gerçeklerin araştırılmasını, katliama dair tüm bilgi ve belgelerin kamuoyuyla paylaşılmasını ve sorumluların hesap vermesini istediklerini kaydeden Korkut, Suruç katliamının sadece SGDF’lilere değil, tüm gençlere yönelik bir katliam olduğunu vurguladı. Birlikte mücadelenin önemine dikkat çeken Korkut şunları söyledi: “Suruç katliamının üzerinden bir yıl geçti ancak hala sorumlular hesap vermedi. Suruç katliamı, başlangıç noktasıydı daha sonra Ankara ve Kürdistan’ın bir çok noktasında katliamlar yaşandı. Bu katliamlara karşı sokakta olmamız, mücadeleyi büyütmemiz gerekiyor. Tüm gençlere sesleniyoruz; eğer susarsak, sokaklara çıkmazsak bu katliamların devamı gelecek.”

‘BİRLEŞEREK DİRENİRSEK İKTİDARI YENERİZ’

Suruç katliamının, Türkiye’de gençlere yönelik en büyük katliam olduğunu vurgulayan EHP Gençliği İstanbul Temsilcisi Nurseli Gözüaçık, “Erdoğan o koltukta oturmaya devam edebilmek için 33 arkadaşımızı bombalarla katletmekten geri durmadı” dedi. Gözüaçık, “Suruç İçin Adalet Herkes İçin Adalet” kampanyasının sosyalist gençlerin dirençle yola devam etmesi, 33 devrimcinin hesabının aynı dirençle sorulması ve gençleri yan yana getirmesi bakımından önemli olduğunun altını çizdi. Gözüaçık, “SGDF’nin başlattığı bu kampanyayı hep birlikte sahiplenmeliyiz. SGDF ile omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

“Başkanlık uğruna savaş ve ölümü dayatıyorlar” diyen Gözüaçık, AKP’nin dış siyasette de çöktüğünü söyledi. Gözüaçık, “Ülke içinde Ensara’a karşı kadınlar, karanlığa karşı liseliler, yasaklara ve tehditlere karşı LGBTİ’ler, şehirleri bombalanan Kürt halkı direniyor. Tüm bu direnişleri Saray’ın tepesine indirebilmek için demokrasiden yana olan tüm güçler yan yana gelmelidir. Amed’in, Suruç’un, Ankara’nın hesabını ancak böyle sorabiliriz. Birleşerek direnirsek bu iktidarı yenebiliriz” dedi.

 
One thought on “Gençlik örgütleri: Susar, hesap sormazsak katliamlar sürer

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir