İHD: ‘Yasak LGBTİ+’lerin ifade ve örgütlenme özgürlüğünün ihlalidir’

İstanbul Valiliğinin, onur yürüyüşlerine koyduğu yasakla LGBTİ+’lerin ifade ve örgütlenme özgürlüğünü ihlal ettiğini belirten İHD, yasağın kaldırılmasını istedi, LGBTİ+’lerin yanında olduğunu belirtti.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, İstanbul Valiliğinin, bugün yapılacak Trans Onur yürüyüşü ve 26 Haziran’da yapılacak LGBTİ+ Onur Yürüşü’nü yasaklamasını kınadı.

İHD, “Bu yürüyüşe konan yasak LGBTİ bireyleri ve binleri bulan destekçinin İfade ve örgütlenme özgürlüğünün açıkça ihlal edilmesi anlamına gelmektedir” dedi.

Valiliğin yaptığı açıklamayı hatırlatan İHD, valiliğin yasaklayıcı tavrıyla gösteri ve toplantı yapma hakkını açıkça ihlal ettiğini kaydetti, yasaklamanın gerekçesi olarak gösterilen “kamu düzeni ve güvenliği”nin ise salt bir bahene olduğunu ifade etti.

Valiliğin, gösteri ve toplantı hakkının kullanılması için güvenlik ve kamu düzenini sağlamakla yükümlü olduğunu hatırlatan İHD, ayrıca “güvenlik güçlerinin bu yönde yapacağı uyarılara riayet ederek” şeklinde kullandığı ifade ile de başlı başına tehdit içerdiğine dikkat çekildi. Açıklamada şunlar kaydedildi: “Oysa erk sahibi kamu kuruluşları, bu yürüyüşün olmasını engellemek isteyen ve açıkça nefret suçu işleyenler hakkında işlem yapmalı. Kamu düzenin gözetilmesi, tehdit ve nefret içeren açıklamaların oluştuğu sosyal ve siyasal ortamın insan hak ve özgürlüklerine göre düzenlenmesiyle mümkündür.”

İstanbul Valiliğinin, Onur Yürüyüşüne karşı uyguladığı yasaklayıcı tavrını kınayan İHD İstanbul Şubesi, LGBTİ+’lerin ifade ve örgütlenme özgürlüğünü sonuna kadar savunduklarını kaydetti. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir