Onur Yürüyüşü için toplanma başladı

İstanbul Valiliğinin yasak kararına rağmen 7. Trans Onur Yürüyüşü için kitle toplanmaya başladı. Taksim, polis ablukası altında, tüm sokaklar tutulmuş durumda. Metro Taksim durağında durmuyor.

7. Trans Onur Yürüyüşü için İstiklal Caddesi’nde toplanmalar başladı. İstanbul Valiliğinin yasakladığı yürüyüş nedeniyle Taksim abluka altında.

onur yuruyus-5

Öğlen saatlerinden beri sivil ve resmi polisler tarafından abluka altına alınan İstiklal Caddesi’nin tüm sokakları kapatılmış durumda. Çok sayıda noktaya TOMA’lar yerleştirilirken, Taksim Meydanı’nda bariyerler ile sarıldı.

Polis, LGBTİ+ Dayanışma Derneği’nin bulunduğu sokağa yığınak yaptı, giriş çıkışlara kapattı.

onur yuruyus-4

Eylem nedeniyle metronun Taksim durağından, taşıma yapılmıyor. Metrodan Taksim’de durmayacağı yönünde duyuru yapıldı.

Tüm engellemelere, polis ablukasına rağmen kitle LGBTİ Dayanışma Derneği önünde toplanmaya başladı. Gökkuşağı bayrakları taşıyan kitle, yürüyüş için bekleyişini sürdürüyor.

LGBTİ+ örgütlerinin temsilcileri ile Avukat Eren Keskin, İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı ile görüşerek, polis ablukasının kaldırılmasını istedi. Yürüyüş değil, basın açıklaması yapılacağını bu nedenle de daha rahat bir noktaya gitmek istediklerini belirten Avukat Keskin, polis ablukasının görüşülmesini istedi. Polis, basın açıklamasının dernek önünde yapılmasını söyledi. LGBTİ+ örgütleri bunu kabul etmedi.

Görüşmelerin ardından toplanma noktasında basın açıklamasına başlandı. Bu sırada polis, sokaktan gazetecilerin bir kısmını dışarı çıkardı ve kalkanlarla darp ederek kitleyi dağıtmaya çalıştı.Görüntü ve fotoğraf almaya çalışan gazeteciler de polis tarafından darp edildi.

19:00 Ali Sinan Elmaslı isimli adlı serbest gazeteci de gözaltına alındı.

Ara sokaklarda polis terörü devam ediyor.

18:46 İstiklal Caddesi’nde bir ara sokakta, tekbir getiren bir grup, 1 Hêvî LGBTİ aktivistine saldırdı.

18:43 Trans Onur Yürüyüşü’ne izin vermeyen polisin kitleye saldırısı sürüyor. Ara sokaklarda saldırıyı sürdüren polis, 9 kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Polisin ara sokakta LGBTİ+’leri sıkıştırarak darp ettiği öğrenildi.

18:18 Cafelere giren polis, içeride bulunan herkesi darp etti. Mis Sokak’ı tamamen boşaltan polis, binaların içerisine girmeye çalışıyor.

18:15 Mis Sokak’ta polis saldırısı yeniden başladı. 1 kişiyi gözaltına alan polis, görüntü almaya çalışan 1 gazeteciye de saldırdı.

18:03 Mis ve Kurabiye sokakta toplanan kitleye polis yeniden saldırdı.

“Neredesin aşkım, buradayım aşkım” sloganı atan kitleye gaz bombası ve biber gazı ile saldırı düzenlendi.

Kitle saldırıya rağmen dağılmıyor, sloganlarla eylemi sürdürüyor.

17:37 Özel Taksim Teşvikiye Temel Lisesi önünde aralarında SKM İstanbul Sözcüsü Pınar Türk’ün de olduğu bir grup, “Orlando için adalet, Suruç için adalet” yazılı dövizler açtı. Bu sırada polis plastik mermilerle kitleye saldırdı, darp etti.

17:31Ara sokaklarda ablukayı sürdüren polis, insanların toplu halde yürümesine izin vermiyor. Cafe ve barlarda oturanlara müdahale ediliyor.

17:24 Mis Sokak’ta toplanan kitleye de polis saldırdı. Kitle sloganlarla saldırıyı protesto ediyor.

17:21or Bu arada yaklaşık 50 kişilik bir grup İstiklal Caddesi’nde tekbir getirerek yürüyüş yapıyor.

Polislerin arkasında yürüyen grup gökkuşağı bayrağını ateşe verdi.

17.16 Kitlenin bir kısmı Mis Sokak’ta yeniden toplandı. Polis “dağılın yoksa müdahale edeceğiz” anonsları yapıyor.

17:15 Ara sokaklarla kitleye yönelik saldırıyı sürdüren polis, 2 kişiyi darp ederek gözaltına aldı. İsmail Ağaoğlu Camii önünde gözaltına alınan iki kişi “Alışın, alışın buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz” sloganını attı.

17:08Polis saldırısının ardından kitlenin bir kısmı Tarlabaşı’na kadar indi. Tarlabaşı ve İstiklal Caddesi’nin arka sokaklarında saldırı sürüyor.

17:03 Kitlenin dağılmaması üzerine bu kez gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırı düzenlendi. Çok sayıda kişi gazdan etkilendi.

Ara sokaklarda sloganlarla toplanmaya çalışan kitleye yönelik polis saldırısı devam ediyor.

(ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir