Yüksekdağ’dan Saray’a: Siz siyasi sefilsiniz

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, partisinin Konya’da düzenlediği iftar programında, halkın savaş ve zulümle yönetilmek istenmediğini kaydetti. Halk iradesinin gasp edilmeye çalışıldığını vurgulayan Yüksekdağ, Saray’a, “Kürt halkını kendi yurdunda sürgüne dönüştüren ve halkımızı her gün kırımdan geçiren bu iktidar gidecek” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Konya İl Örgütü, Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ’ın katılımıyla iftar programı düzenledi. Cihanbeyli’de düzenlenen programa il yöneticileri ve çok sayıda parti üyesi katıldı.

Programda söz alan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Türkiye koşullarında siyasi yürütmenin sayısız bedel ve zorluğu olduğunu kaydetti. Bu zorlukların ancak yoldaşlaşma ve dayanışmanın verdiği güç ile aşıldığını söyleyen Yüksekdağ, “İşte bugün Türkiye halkları ve HDP olarak böyle zorlu bir süreçten geçiyoruz” dedi. Yüksekdağ, yürüdükleri yoldan hiç kimsenin kendilerini çeviremeyeceğini söyledi.

‘BU HALK SAVAŞ VE ÖLÜMLE SİYASET YAPANLAR TARAFINDAN YÖNETİLMEK İSTEMİYOR’

7 Haziran seçimlerini hatırlatan Yüksekdağ, hükümetin halkın yönetime ortak olmasını engelmemek için en zalim ve vahşi yöntemleri sergilemekten çekinmediğini belirtti. “Oysa ki bu ülkenin halkları en iyi şekilde yönetilmeye layık, bizler kendi kendimizi yönetecek güce, liyakata sahibiz” diyen Yüksekdağ, halkın siyasette etkin ve demokratik bir yönetim gücüne erişebilmesini engellemek için 10 yılda bir darbe yapıldığını kaydetti. Yüksekdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu memlekette faşist cuntalarla, silah, dipçik yoluyla halkı bu yönetime mecbur ettiler. Bakın aradan yıllar geçti nice darbeyi, zulmü, diktatörlüğü görmüş bu toprağın insanı bugün başka bir darbeyle, başka bir rejimle o darbenin dipçiğiyle, silahıyla, savaşıyla karşı karşıya bırakıldı.”

Saray’ın Kürdistan’da yürüttüğü savaşa dikkat çeken Yüksekdağ, AKP iktidarının 7 Haziran yenilgisinin intikamını, HDP’ye en çok oy çıkan Kürt illerini yerle bir ederek aldığını söyledi. Vatan, millet hamasetiyle Saray savaşına bu toprağın evlatlarının kurban dildiğini kaydeden Yüksekdağ, “Çünkü bizler hep birlikte şunu gösterdik bütün dosta düşmana Türkiye’ye, bu halk sizin gibi kötüler, hırsızlar tarafından, savaş ve ölümle siyaset yapanlar tarafından yönetilmek istemiyor” diye konuştu.

7 Haziran seçimlerinde parti binalarına ve seçim mitinglerine yönelik bombalı saldırılar ve seçim çalışması yürüten partililerine uygulanan linç saldırılarını hatırlatan Yüksekdağ, “Kazandığımızdan çok daha büyüğünü kazanabilirdik. Korktular! Bu ülkeye demokrasi gelmesinden, barış içerisinde yaşanmasından korktular. Çünkü onlar savaşla, ölümle ve kanla siyaset yapmaya alışmışlar” dedi.

‘HALKIMIZI HERGÜN KIRIMDAN GEÇİREN BU İKTİDAR GİDECEK’

Süren savaşa ve katliamlara rağmen Kürt halkının yaşadığı toprakları terketmediğine dikkat çeken Yüksekdağ, “Bölgede başı dik duran halkın çok net bir mesajı var. Diyorlar ki, ‘Biz halkız halk! Vurmayla bitmeyiz, korkutma ile gitmeyiz. Asıl siz gideceksiniz bu zalim iktidar gidecek.’ Kürt halkını kendi yurdunda sürgüne dönüştüren ve halkımızı her gün kırımdan geçiren bu iktidar gidecek” diye belirtti.

Dokunulmazlık tartışmalarına da değinen Yüksekdağ, “Kaldıracağız diyorlardı, kaldırdılar. Hapse atacağız sizi diyorlardı, başaramayacaklar. Çünkü HDP’nin, bizlerin siyasi gücünü Meclis çatısına sığdıramazlar. Biz o Meclis çatısının altından çok daha büyüğüz” şeklinde konuştu.

‘BU SİYASİ SEFALET SİYASİ BİR REZİLLİKTİR’

HDP’nin Meclis’ten ibaret olmadığını söyleyen Yüksekdağ, DBP’li belediyelere kayyım atayarak halk iradesinin gasp edilmeye çalışılmasına tepki gösterdi. “Seçimle kazanamadıkları halkın iradesini zorla gasp etmek için başlattıkları bir operasyondur. Bunlar demokratik yollarla kazanmaya alışkın değiller, sadece gasp ederek, silah zoruyla, yolsuzlukla hırsızlıkla kazanıyorlar. Gasp ederek kazandıklarını zenginlik sanıyorlar. Fakirsiniz! Siz sefilsiniz. fakir olmak ayıp değil günah değil ama sefilsiniz. Bu siyasi bir sefalet siyasi bir rezilliktir” dedi.

Yüksekdağ, “Halkın belediyeleri yine halk iradesi ve tercihleriyle yönetilmeye devam edecektir. Silahla, zorla, şiddetle kurumlarımızı gasp etmeye yönelenler kendileri kaybedecekler” diye belirtti. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir