Aileler Suruç’ta; soruşturma dosyasında gizlilik var, ilerleme yok

Suruç Aileleri İnisiyatifi ve Suruç İçin Adalet Platformu, soruşturma dosyası üzerindeki gizlilik kararının kaldırılması ve Suruç şehitlerinin eşyalarının teslim edilmesi talebiyle Urfa’da savcı ile görüştü. Avukat Kaya, soruşturmada bir arpa boyu yol kat edilmediğini vurguladı.

Suruç Aileleri İnisiyatifi ve soruşturmayı takip eden avukatların oluşturduğu Suruç İçin Adalet Platformu, soruşturma dosyası üzerindeki gizlilik kararının kaldırılması talebiyle Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’yla görüştü.

Suruç şehitleri Polen Ünlü, Hatice Ezgi Sadet, Uğur Özkan, Emrullah Akhamur ve Murat Yurtgül’ün aileleri ile avukatlar Gülhan Kaya ve Kader Tonç, dosyaya yeni atanan Cumhuriyet Savcısı Muhammet Ali Korkmaz ile görüştü.

Gizlilik kararının kaldırılmasını ve Suruç şehitlerine ait eşyaların kendilerine verilmesini isteyen aileler ve avukatlar, görüşmenin ardından adliye önünde açıklama yaptı.

‘BELGELERE RAĞMEN BİR ARPA BOYU YOL KATEDİLMEMİŞ’

Avukat Gülhan Kaya, soruşturmayla ilgilenen savcının değişmesine rağmen, kendilerine yönelik tavrın aynı olduğuna tepki gösterdi. Kaya, “Dosyadaki gizlilik kararının kaldırılması yeni savcının da gündeminde yok. Dosyayla ilgili gelişmeleri ana akım medyadan öğreniyoruz” dedi.

10 Ekim Ankara katliamıyla ilgili soruşturma dosyasıyla birlikte ortaya çıkan belgeleri hatırlatan Kaya, “Katliamlar arasındaki bağlantılara ilişkin belgeler, Suruç katliamı soruşturma dosyasına gönderilmiş olmasına rağmen, dosyada bir arpa boyu yol katedilmemiş” diye konuştu.

Kaya, 20 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleştirilen katliamın birinci yıldönümü öncesinde SGDF’nin başlattığı “Suruç için adalet herkes için adalet” başlıklı kampanyayı hatırlattı. “Mücadelemize devam edeceğiz” diyen Kaya, her ayın 20’sinde yapılan Suruç için adalet eylemleri kapsamında bugün saat 18:00’de katliamın gerçekleştiği Amara Kültür Merkezi önünde açıklama yapılacağını kaydetti. Kaya “Suruç için adalet herkes için adalet’ demekten vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir