Avukat Atalay: Erdoğan ‘Türkiye Belediye Başkanı’ değil

Taksim Dayanışması avukatlarından Can Atalay, Gezi Parkı’na Topçu Kışlası yapılacağı açıklamasını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanıt verdi. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olduğunu, Türkiye Belediye Başkanı olmadığını söyleyen Atalay, “Erdoğan’ın bizim tam olarak adını koyamadığımız bir acelesi var. Toplumsal muhalefeti bir erken doğuma zorlamaya çalışıyor” dedi.

Taksim Dayanışması avukatlarından Can Atalay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gezi Parkı’na Topçu Kışlası’nın yapımına ilişkin açıklamasına yanıt verdi.

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olduğunu ancak “Türkiye Belediye Başkanı” olmadığını vurgulayan Avukat Atalay, söz konusu açıklamanın “Anayasasızlaştırma siyasetinin bir parçası” olduğunu söyledi.

Projeye ilişkin hukuki sürece dair hatırlatmalar yapan Atalay, “İstanbul idare Mahkemesi imar planını iptal etti ve Danıştay 6. Dairesi de bu iptal kararının gerekçesini artırarak kararı onamıştı. Fakat daha sonra Erdoğan döneminde üye bileşeni değişen Danıştay 6. Dairesi çok istisnai durumlarda verilebilecek bir karar düzeltmesiyle dosyayı tekrar bozdu. Dava devam ediyor” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın projenin iptaline ilişkin “Koruma Kurulu’nun ret kararını reddediyoruz” açıklamasını da hatırlatan Atalay, “Onun talimatı uyarınca karar veren Koruma Yüksek Kurulu kararıyla ilgili dava da devam ediyor” dedi.

YÜRÜTME ERKİNİN TAHAKKÜMÜNÜN EN AÇIK GÖSTERGESİ

Alınan kararlara açık bir müdahale olduğuna dikkat çeken Avukat Can Atalay, “Uzun lafın kısası, yürütme erkinin tek kişi elinde toplanmış halinden bahsediyoruz. Yürütme erkinin yasama ve özellikle yargı üzerindeki tahakkümünün en açık göstergesidir bu dosya” dedi. Yapılan açıklamayla farklı amaçların hedeflendiğine işaret eden Atalay, “Erdoğan’ın bizim tam olarak adını koyamadığımız bir acelesi var. Gerginliğin artırılmasına ihtiyacı var. Toplumsal muhalefeti bir erken doğuma zorlamaya çalışıyor. Bu konuda dikkatli olmak lazım. Fakat tabi ki Taksim Gezi’sine sahip çıkmamak olmaz. Gezi’ye sahip çıkmak için elimizden geleni yapmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki gün “Ben sayın Başkanıma söylüyorum ‘Cesur olacaksın’ diyorum. Bak bugün burada yine söylüyorum; Taksim’deki Gezi Parkı, oraya o tarihi eseri inşa edeceğiz” şeklinde açıklamalar yapmıştı.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir