Çilem Doğan kefaletle serbest bırakıldı

Kocası Hasan Karabulut’u öldürdüğü için 15 yıl ceza alan Çilem Doğan kefaletle serbest bırakıldı.

Evliliği boyunca kendisine şiddet uygulayan kocası Hasan Karabulut’u öldürdüğü için hakkında 15 yıl hapis cezası verilen Çilem Doğan 50 bin lira kefaletle tahliye edildi. Kararı gazetemize değerlendiren Adana Kadın Platformu’ndan ve Çilem Doğan’ın avukatlarından Sevil Aracı, “Baştan beri olması gereken buydu” dedi.

50 BİN LİRA KEFALET BELİRLENDİ

Evlendiği günden bu yana kendisine sistematik olarak şiddet uygulayan ve fuhuşa zorlayan Hasan Karabaulut’u öldüren Çilem Doğan hakkında 50 bin lira kefaletle tahliye kararı verildi. Çilem Doğan’ın 8 Haziran’da görülen duruşmasında mahkeme  “Ağır tahrik altında kasten öldürme” suçundan 18 yıl hapis cezası vermiş,  mahkemedeki tutumu nedeniyle ceza 15 yıla indirilmişti. Kadınlar ve Çilem Doğan’ın avukatları, Doğan için meşru müdafaa kapsamında beraat kararı verilmesini istiyordu.
Mahkemeden beraat yerine ceza çıkmasının ardından Doğan’ın avukatları tutukluluk durumunun tekrar değerlendirilmesi talebinde bulundu. Mahkeme talebi kabul ederek Çilem Doğan’ın 50 bin kefaletle tahliyesine karar verdi.

Çilem Doğan’ın ailesinin kefalet bedelini yatırması üzerine serbest bırakıldı.

‘YARGITAY’IN DA CEZAYI BOZMASINI İSTİYORUZ’

Kararı Evrensel’e değerlendiren Adana Kadın Platfotrmu’ndan ve Çilem Doğan’ın avukatlarından Sevil Aracı, “Baştan beri olması gereken buydu. Çilem’in 1 senedir özgürlüğünden mahrum bırakılması haksızlık. Yargıtay’ın da cezayı tamamen bozacağını ümit ediyoruz. Olayın meşru müdafaa sınırlarında kabul edileceğini ve ceza verilmeyeceğini umuyoruz. Kararı mutlulukla karşıladık” dedi.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir