Dink davası yarın devam edecek

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin adı geçen kamu görevlilerinin yargılandığı dava ile Dink’in öldürülmesine ilişkin açılan ana davanın birleştirilmesi ardından 6’sı tutuklu, 27’si kamu görevlisi 37 kişinin yargılandığı davanın üçüncü duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davaya yarın Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nde dönemin polis amiri olan Muhittin Zenit’in çapraza ifadesi ile devam edilecek.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin adı geçen kamu görevlilerinin yargılandığı dava ile Dink’in öldürülmesine ilişkin açılan ana davanın birleştirilmesi ardından 6’sı tutuklu, 27’si kamu görevlisi 37 kişinin yargılandığı davanın üçüncü duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya, tutuklu sanıklar, eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer ve eski Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlisi Ercan Demir katıldı. Tutuksuz sanıklardan dönemin Trabzon Emniyet Müdürlüğü polis amiri Muhittin Zenit, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay, dönemin Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Onur Karakaya, Emniyet İstihbarat Dairesi eski başkanı Sabri Uzun, dönemin Trabzon İstihbarat Eski Şube Müdürü Faruk Sarı, İstanbul Emniyeti eski Müdürü Celalettin Cerrah ve İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler katıldı.

Duruşmada tutuksuz sanık dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Muhittin Zenit’in çapraz sorgusu yapıldı. Zenit, Dink cinayetiyle üstüne düşen görevi yerine getirdiğini belirterek, Erhan Tuncel’den gelen istihbarat bilgilerini F3 ve F4 raporlarına kaydedildiğini, Tuncel’le ilgili başka bir iletişiminin bulunmadığını söyledi.

Zenit, Trabzon’da sadece Dink cinayetinin önlenmesine yönelik çalışmalar yapılmadığını belirterek, “Biz istihbaratçıyız. İşimiz gereği birçok insanla irtibat kurarız. İddianamde, sadece Hrant Dink cinayetiyle ilgileniyormuşuz ve ihmalli davranışlar sergilemişiz gibi bir anlam çıkıyor. Böyle birşey sözkonusu dahi olamaz” dedi.

Dink cinayeti sonrasında kendisinin terör örgütlerinin hedefi haline getirildiğini söyleyen Zenit, “Benim hakkımda çok sayıda haberler yazıldı ve kamuoyunda zor durumda bırakıldım. Ben sadece polis memuruyum. Hiçbir örgüt veya yapılanmayla bağım yok. Sırf, Erhan Tuncel ile telefondan görüştüm diye resmen kurban seçildim” ifadelerini kullandı.

“Cinayetten sonra Erhan Tuncel ile yaptığınız telefon görüşmesinin basına sızması hakkında suç duyurusunda bulundunuz mu?” şeklindeki soru üzerine Muhittin Zenit, “Evet İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Ancak takipsizlik kararı verildi” şeklinde cevap verdi.

Duruşmaya yarın, Zenit’in çapraz sorgusu ile devam edilmesi bekleniyor. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir