ESP Özgür Gündem’le dayanışma çağrısı yaptı

ESP Genel Merkezi, Özgür Gündem’le dayanışmak için “genel yayın yönetmeni nöbetine” katılan Fincancı, Nesin ve Önderoğlu’nun tutuklanmasını protesto etti, “Özgür Gündem gazetesi ve tutuklanan aydınlarla dayanışma içinde olduğumuzu belirtiyor, tüm aydınları dayanışmayı büyütmeye ve nöbeti sahiplenmeye çağırıyoruz” dedi.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Merkezi, Özgür Gündem gazetesiyle dayanışmak için “nöbetçi genel yayın yönetmeni” nöbetine katıldıkları için Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu’nun tutuklanmasını protesto etti.

ESP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, “Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma göstermek, objektif gazetecilik yapmak suç kapsamına sokularak cezalandırılıyor. Dayanışma nöbetine katılan aydınların hedef haline getirilmesi ve tutuklanması onur ve özgürlükten, demokrasiden yana tutum alan aydınlara, yazarlara yönelik açık bir gözdağıdır. Aydınların devrimci, sosyalist, yurtsever, demokrat basınla kurduğu ilişkiyi ve dayanışmasını ortadan kaldırmak istiyorlar. Tutuklama saldırısı basın özgürlüğüne, söz, eylem ve örgütlenme özgürlüğüne yönelik doğrudan saldırıdır” denildi.

Tutuklamaların Saray cuntasının biat etmeyen herkesi düşman gören politikasının sonucu olduğunu kaydeden ESP GEnel Merkezi, “‘Ya bizdensin ya da düşmansın’ anlayışının bir sonucudur. Çökertme planına karşı çıkan herkesin hedef haline getirildiğini, Kürt halkının sesini bu yolla da bastırmak istediklerini gösteriyorlar. Tutuklamalar basın özgürlüğüne yönelik bir darbedir” ifadelerini kullandı. Tutuklamaların hiçbir hukuki dayanağın olmadığını vurgulayan ESP Genel Merkezi, “siyasi intikam amaçlı yapıldığı açıktır. Saray darbesinin her adımda sürdürüldüğünü gösteriyor” dedi.

ESP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

“Dün Özgür Gündem Gazetesini bombalayanlar, muhabirlerini katleden ve tutuklayanlar bugün Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma gösteren aydınlara karşı kıyıcılık hareketi sürdürüyorlar. Nöbetçi eş genel yayın yönetmenlerinin tutuklanmasını protesto ediyoruz. Tutuklanan gazeteci ve aydınların serbest bırakılmasını istiyoruz. Özgür gündem gazetesi ve tutuklanan aydınlarla dayanışma içinde olduğumuzu belirtiyor, tüm aydınları dayanışmayı büyütmeye ve nöbeti sahiplenmeye çağırıyoruz.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir