‘Gazeteciliğe kelepçe’ye tepkiler.. Gazeteciler: Gündem ile dayanışmayı yükselteceğiz

Özgür Gündem Gazetesi Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenleri Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu’nun tutuklanmasına büyük tepki gösteren gazeteciler, gözdağı vermek için yapılan tutuklama kararının “talimatla verilmiş rezil bir karar” olarak nitelendirdi.

Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, yazar Ahmet Nesin ve gazeteci Erol Önderoğlu’nun tutuklanmasına gazetecilerden büyük tepki geldi.

GÜÇ: TALİMATLA YAPILAN BİR TUTUKLAMA

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Uğur Güç, karara “Hukuka aykırı bir karar. Yayın yönetmenleri o gün çıkan haberden dolayı sorumlu tutulamaz. Bu talimatla yapılan bir tutuklama. Türkiye’de düşünce ve ifade özgürlüğünün geldiği noktayı gösteriyor” sözleriyle tepki gösterdi.

POLAT: GÖZDAĞI VERİLMEK İSTENİYOR

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, “Özgür Gündem’e çözüm süreci diye ifade edilen dönemde tek bir dava daha açılmamıştı. Ama bu süreçte dayanışma gösterenlere bile dava açıldı. Bu dayanışma nöbetine gözdağı vermek içindir. Dayanışmamız artarak devam edecek” dedi.

YILDIRIM: REZALET

Cumhuriyet Gazetesi Köşe Yazarı Ayşe Yıldırım, kararı rezalet olarak nitelendirdi. Yıldırım, “Her an herkesin tutuklanabileceği bir süreç. Bu süreçte AKP’nin köşeye sıkıştığını görüyoruz. Bu kadar saldırganlaşmasının sonucudur. Bu tutuklamayı kabul etmiyoruz. Türkiye daha derin ve çözümsüz bir sürece ilerliyor” dedi.

SÖZER: DAYANIŞMAYI YÜKSELTELİM

Doç. Dr. Ceren Sözeri ise, kararı talimatla alınan bir karar olarak nitelendirdi. Sözeri, “Çok üzgünüz. Talimatla yapılan bir tutuklama. Diyecek tek bir kelime bulamıyorum. Dayanışmayı daha fazla yükseltmemiz gerekiyor” dedi.

OKATAN: AMACINA ULAŞMAYACAKTIR

Gazetenin bugün nöbetçi yayın yönetmenliğini üstlenen Özgür Radyo Genel Yayın Koordinatörü Derya Okatan da, kararın Kürt basını ile dayanışmayı hedeflediğini söyledi. Okatan, “AKP’nin amacı Kürtleri ve basınını yalnız bırakmaktır. Tutuklamaların amacı budur. Ama tutuklamalar amacına ulaşmayacak” dedi. Okatan, kendini ihbar etti.

GAZETECİLER TUTUKLAMAYI ADLİYE ÖNÜNDE PROTESTO ETTİ

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve yazar Ahmet Nesin’in Özgür Gündem Gazetesi nöbetçi genel yayın yönetmenliği görevini üstlendikleri için tutuklanması adliye önünde protesto edildi. Yaşanan gelişmeyi “Kara gün” olarak tanımlayan gazeteciler, Kürt basını ile dayanışmayı yükseltme mesajı verdi.

gazeteciler-tutuklama-adliye onu-protestoDevrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Basın İş Sendikası Genel Başkanı Faruk Eren, tutuklanmaları “kara bir gün” olarak tanımladıklarını belirtti. Eren, gazeteciler olarak adliyelere çok sık geldiklerini belirterek, 36 gazetecinin tutuklu olduğunu hatırlattı. Eren, eş genel yönetmenliği kampanyasına destek veren gazetecilerin tutuklanmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, dayanışmanın ve gazeteciliğin suç olarak kabul edilemeyeceğini söyledi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Uğur Güç de, kararın siyasi bir karar olduğunu belirterek, halkın haber alma hakkına sahip çıktıkları için 3 arkadaşlarının tutuklandığını söyledi. Tutuklu gazeteci sayısının yükseldiğini belirten Güç, bu cezalandırmanın dayanışmaya yönelik olduğunu ve bu nedenle de dayanışmanın artması gerektiğini söyledi. Güç son olarak “Kürt gazeteciler ile dayanışma artacak” dedi.

TİHV İstanbul Şubesi yöneticisi Ümit Efe de, insan hakları savunucularının savaş süreçlerinde her zaman cezalandırılmak istendiğini belirterek, bu cezanın kabul edilemez olduğunu ve kendilerinin tek bir adım geri atmayacaklarını söyledi. Şebnem Korur Fincancı’nın bilim insanı ve insan hakları savunucusu bir akademisyen olduğuna işaret eden Efe, onları cezaevinden çıkartmak için mücadeleyi arttıracaklarını söyledi.

‘BU DÜŞMAN HUKUKU TANIMIYORUZ’

Türk Tabipler Birliği’nden Samet Mengüç de, insanlığa ve hakikate kelepçe vurulmak istendiğini belirterek, bu cezaya karşı direneceklerini ve iktidarın istediği gibi Kürt gazetecileri yalnız bırakmayacaklarını söyledi. Mengüç’ün ardından konuşan Özgür Radyo yöneticisi ve bugünkü nöbetçi genel yayın yönetmeni Derya Okutan da, Kürt gazetecilerle dayanışmanın suç olmadığını belirterek, “Ben de kendimi ihbar ediyorum. Gelin beni de tutuklayın. Sizin düşman hukukunuzu tanımıyoruz” dedi.

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ise, tutuklamaların talimatla yapıldığını belirterek, “Orada bir mahkeme yoktu. Orada hakim savcı yoktu. Orada Tayyip’in 3 memuru vardı. O ne derse yapıyorlardı. Bu tutuklamalar da böyledir. Talimatla olan tutuklamalardır. Gazetecilik ve dayanışma suç değildir. Dayanışanlara hadlerini bildirmek istiyorlar ancak biz dayanışmayı arttırarak devam ettireceğiz” dedi.

Paylan’ın ardından konuşan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da bir hukukçu olarak 25 yıldır böyle bir kara görmediğini belirterek, “Bu kararları verenler de hukukçu! Onların hukukçu olduklarına inanmıyorum. Düşman hukukun da bile bir ahlak vardır burada bu hak bile yok. AKP siyaset ve hukuk alanını kısıtlıyor. Biz bu iktidara inat dayanışmayı yükselteceğiz” dedi.

Son olarak konuşan Özgür Gündem Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılelma ise iktidarın Kürt coğrafyasında işlediği suçların üzerini örtmek için Kürt gazetecileri tutuklandığını söyledi. Gazete hakkında 200’den fazla soruşturma açıldığını belirten Kızılelma, “Gazetecilik yapmaya devam edeceğiz” dedi. (Kaynak: ETHA -DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir