Külter 25 gündür kayıp, ilgili kurumlar hala sessiz

DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’den 25 gündür haber alınamıyor. İHD Şırnak Şube Başkanı, yetkili kurumların sessizliklerini kuruduğunu belirtti, hukuki başvuruların sonuçlarını beklediklerini söyledi. Avukat Şeyma Ürper ise, bu kadar sessiz kalınmasının olumsuzluğa işaret ettiğini kaydetti.

DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’den 25 gündür haber alınamıyor.

27 Mayıs’ta ailesine mesaj gönderen Hurşit Külter, etrafının sarıldığını belirterek “Hakkınızı helal edin” mesajı göndermişti. Aynı gün “BÖF” adlı özel harekatçılara ait olduğu düşünülen bir Twitter hesabından, Külter’in gözaltına alındığına dair fotoğraflar paylaşılmış, daha sonra bu paylaşım geri çekilmiş, hesap saatlerce askıya alınmıştı.

Külter’den haber alamayan ailesi, İl Emniyet Müdürlüğü, Cumhuriyet Savcılığı, 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı ve valiliğe başvuru yaptı. Aileye, “Bu isimde bir gözaltı kaydı yok bizde” yanıtı verildi.

Avukatların, Şırnak Emniyet Müdürlüğü, Şırnak Valiliği ve 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığına yaptığı başvurulara da “Bu isimde birisi gözaltında değil” yanıtı verildi.

HDP milletvekilleri ise İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması talebiyle Meclis’e soru önergesi verdi ancak 25 gündür tüm kurumlar sessizliğini koruyor.

İHD’nin 3 Haziran’da Külter için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yaptığı başvuruya da hala yanıt verilmedi.

İHD Şırnak Şube Başkanı Emirhan Uysal, Külter’in durumuna ilişkin hala bir gelişme olmadığını belirterek, yetkili kurumlara yapılan başvurulara da hala yanıt verilmediğini söyledi.

Sıkıyönetim uygulamaları nedeniyle Şırnak merkeze girişlerine izin verilmediğini aktaran Uysal, “Yasağı kullanarak engelleniyoruz. Durum muğlak. Hurşit Külter’in sağ mı, ölü mü olduğunu gerçekten bilmiyoruz.”

Son olarak BM’ye de başvuru yaptıklarını söyleyen Uysal, Anayasa Mahkemesi’nin “bazı eksikler var” diyerek defalarca başvurularını geri çevirdiğini söyledi. “Bu eksiklikler, insan hayatı söz konusu olduğunda çok dikkate alınacak önemde eksiklikler değildir” diyen Uysal, “Gerekli başvuruların yanıtlarını bekliyoruz. Yasak kalktığı an Şırnak’a gideceğiz. Savcı ile bizzat görüştüğümüzde ancak bir şeyler yapabiliriz” şeklinde konuştu.

‘UZUN SESSİZLİK OLUMSUZLUĞA DELALETTİR’

Avukat Şeyma Ürper de yeni bir gelişme olmadığını belirterek, “Bu kadar sessiz kalınmasının olumsuz şeylere delalettir diye düşünüyoruz” dedi.

Hukuki işlemleri başlattıkların ve sonuç için beklediklerini söyleyen Avukat Ürper, istenilen eksiklikleri tamamlayarak AYM’ye de başvuru yapacaklarını bildirdi. (ETHA)

AKP’nin ‘beyaz torosları’ iş başında: Külter 22 gündür kayıp

Buldan: Bu acıyı biliyorum; Külter’i serbest bırakın!

Külter 19 gündür bulunamıyor: İnsanlığı karşı suç işleniyor

Baluken: Külter’in kaybettirilmesi hükümetin kararı

Gözaltında kaybedilmek istenen Külter için AİHM’e acil çağrı

Görgü tanığı: Hurşit Külter Şırnak Tümeni’nde tutuluyor

Tuncel: Sağ aldığınız Külter’i sağ istiyoruz

Cumartesi Anneleri 584.Hafta: Hurşit Külter Nerede?

İHD: ‘Hurşit Külter nerede?’

Gözaltına alınan Külter’den 4 gündür haber yok!

Hurşit Külter’in gözaltına alındığına tanık olanlar konuştu

Özel harekâtçılar Külter’in infaz edildiğini ileri sürdü

Şırnak Valiliği’nden iki gün sonra iki satırlık açıklama: “gözaltına alınmamıştır”

Kaybedilmek istenen Hurşit Külter’de ‘Savcılık sorumluluk almak istemiyor’

Baba Külter: Devlet oğlumun nerede olduğunu açıklasın

Özel harekattan ‘Külter elimizde’ mesajı.. Resmi kurumlar ise hala, gözaltını inkar ediyor.

Hurşit Külter’in son mesajı: Hakkınızı helal edin

Gözaltında kaybedilmek isteniyor: DBP’li Hurşit Külter için acil çağrı
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir