Kurtulmuş: Belediyelere el koymak için düzenleme yapılacak

Bakanlar Kurulu sonrasında açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, açık bir şekilde DBP’li belediyelerin soruşturma ve denetim kıskacına alındığını itiraf ederek, gerekli görüldüğü takdirde yeni yasal düzenlemelerle kayyım atamanın hayata geçirileceği sinyalini verdi.

Beştepe’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası, kameralar karşısına geçen Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş günlerdir tartışılan DBP’li belediyelere vali ve kaymakamlıkların atanması tartışmalarına ilişkin, bu konuda çalışma yürüttüldüğünü belirterek,

“Örgüte destek verdiği dolayısıyla gözaltına alınan belediye başkanları meclis üyeleri var. Destek sağlayan belediye başkanlarının olduğu biliniyor. Bunlarla ilgili Başbakanlık bünyesinde soruşturmalar yapılıyor. Ayrıca Maliye Bakanlığı’nın bu belediyelerin harcamalarını nasıl yaptığına dair müfettişler üzerinden denetim yapması mümkündür. Zaten Başbakanlık da gerektiğinde ilgili belediyelerle ilgili farklı bakanlıktan oluşan müfettişlerle birlikte soruşturmaları yürütmeye izin verebilir. Eğer gerekiyorsa bununla ilgili ilave yasal düzenlemeler gerçekleştirilebilir” dedi.

Hükümetin bir kez daha Kürt sorunu ekonomik kalkınmaya bağlayarak yeni teşvik paketlerini gündeme getirmesi de gazeteciler tarafından Kurtulmuş’a yöneltildi. Kurtulmuş,

“Turizm ile ilgili olarak daha önceden teşvikler açıklanmıştı, ciddi teşvikler verildi. Bu yıl turizmin yaşadığı zorluklar göz önünde bulundurulursa bunun ne kadar değerli olduğunu ifade etmek isterim. Türkiye bundan sonra gerçekten güçlü ve başarılı bir kalkınma sürecini devam ettirmek için Türkiye’nin üretimden başka bir yolu yoktur. Türkiye daha fazla üretmek, istihdam oluşturmak zorundadır, daha fazla nitelikli ürünlerde ihracatını artırmak zorundadır. Bu dinamik bir süreç, yatırımları teşvik ile ilgili yeni adımlar atılması gerekirse bunlar atılacak. Bu dönemdeki ana eksenimiz daha fazla üretim, istihdam ve ihracattır. Bununla ilgili her türlü teşvik üzerinde çalışılıyor. İlgili bakanlıklarımız teşvikler başta olmak üzere üretimi artıracak her türlü tedbiri alıyorlar” diye konuştu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir