Suruç Aileleri adalet talebini katliam yerinde yineledi

Katliamın 337. gününde Suruç şehidi aileleri adalet talebini, patlamanın yaşandığı Amara Kültür Merkezi’nde yineledi. Duygusal anlar ve öfke patlaması yaşayan aileler, “Bizi öldürdü zannedenler, biz kazandık!” dedi.

Suruç Aileleri İnisiyatifi ve Suruç İçin Adalet Platformu, katliamın 337. gününde Amara Kültür Merkezi’nde adalet talebini yineledi.

20 Temmuz Suruç katliamının 11. ayında, patlamanın yaşandığı Urfa’nın Suruç ilçesinde bulunan Amara Kültür Merkezi’nde, 33 Düş Yolcusu için adalet istendi.

Amara Kültür Merkezi önüne “akrep” denilen zırhlı araçlar konuşlandırılırken, sivil polisler arama dayatmasında bulundu. Dayatmayı kabul etmeyen Suruç İçin Adalet Platformu kendi güvenliğini kendi aldı.

suruc aileler-amara-10

Alana erken saatlerde gelen aileler patlamanın yaşandığı noktaya şehitlerin fotoğrafları ile kızıl karanfiller bıraktı, 33 Suruç şehidinin oyuncaklarıyla Kobane’nin inşasına gidişini temsilen oyuncaklar bıraktı. Patlamanın yaşandığı noktadaki ağaca Amara Kültür Merkezi ve Urfa halkı tarafından yapılan ve kırmızı çiçeklerin bulunduğu temsili anıta ise, “Yoldaşlarımız sizi çok özlüyoruz ve 11 aydır 33 eksiğiz. Selam olsun oyuncaklarıyla barışı getirmeye giden 33 Düş Yolcusu’na” yazılı döviz asıldı.

‘BENİM OĞLUM SANKİ NE YAPTI?’

suruc aileler-amara-8

Anma hazırlıkları yapılırken ailelerin duygusal anlar yaşaması yürekleri burktu. Oğlu Murat Yurtgül için ağıt yakan Anne Nimet Yurtgül, “Benim oğlum sanki ne yaptı? O barış istedi barış, benim çocuğum oyuncaklarıyla barış istedi” şeklinde isyan etti. Anne Yurtgül, Suruç şehidi Yurtgül’ün yaşamını yitirdiği yeri öptü.

‘BİZİ ÖLDÜRDÜ ZANNEDENLER BİZ KAZANDIK KOBANE DÜŞMEDİ’

Suruç şehidi Uğur Özkan’ın babası Mehmet Özkan ise Kürtçe yaptığı konuşmada, acısını ve tepkisini şu sözlerle paylaştı: “Ne yaparlarsa yapsınlar biz kazandık. Bizi öldürdüklerini zannedenler, biz kazandık. Kobane düşmedi. Serkeftin Kobane!”

Baba Özkan, Uğur Özkan’ın hayatını kaybettiği yere uzanarak gözyaşını akıttı, “Benim oğlum burada şehit düştü” dedi.

‘YOLDAŞLARIMIZIN KANIYLA SULANAN AĞACA SÖZÜMÜZ OLSUN’

Ağıtların ardından, “Kalplerimiz adalet için atsın”, “Gizlilik kararı kaldırılsın” yazılı pankart ile SGDF’nin başlattığı “Suruç için adalet herkes için adalet” kampanyasını anlatan dövizleri ve Suruç şehitlerinin fotoğraflarını taşıyan aileler adına söz alan Mesut Çeki, katliamın üzerinden 337 gün geçtiğine dikkat çekti.

Çeki, sabah saatlerinde dosyadaki gizlilik kararının kaldırılması için Urfa Cumhuriyet Savcısı ile yaptıkları görüşmeyi hatırlattı, “Hala bir adım yol katedilmedi. Biz diyoruz ki, Suruç katliamının failleri yargılansaydı ne 10 Ekim katliamı olurdu ne de diğer katliamlar” dedi.

SGDF’nin başlattığı kampanyayı işaret eden Çeki, “Sadece Suruç için değil Tahir Elçi için, Berkin için, Soma katliamında yaşamını yitirenler için, Roboski için, Hrant Dink için, Özgecan Aslan için; yani herkes için adalet istiyoruz” diye konuştu.

Her ayın 20’sinde adalet talebiyle birçok ilde eşzamanlı yapılan eylemlere dikkat çeken Çeki, “11 değil 111 ay geçse de failleri yargılanana kadar adalet talebimizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Eylemlerini sessiz yaptıklarının altını çizen Çeki, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her birimizin yüreğinde acı akıyor. Yoldaşlarımızın kanıyla sulanan bu ağaca sözümüz olsun, Düş Yolcuları’na sözümüz olsun, hiç bir düş yarım kalmayacak.”

33 dakika süren sessiz oturma eylemi, alkışlar ile sona erdi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir