Tuncel: Belediyelere el konulmasına asla izin vermeyeceğiz

DBP’li belediyelere kayyım atanacağı yönünde hükümet kaynaklı açıklamalara ilişkin basın toplantısı düzenleyen DBP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel, belediyelere el koyma girişiminin ‘Çöktürme Planı’nın devamı olduğunu vurgulayarak, ‘Belediyelere el konulmasına asla izin vermeyeceğiz. Halkımızla birlikte belediyelerimize sahip çıkacağız’ dedi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile AKP’nin, DBP’li belediyelere kayyum atamaya dönük açıklamalarına ilişkin Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) Diyarbakır’daki Genel Merkez Danışma Bürosu’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya DBP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, Demokratik Belediyeler Birliği Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan, DBP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Emine Özmen katıldı. AKP tarafından DBP’ye yönelik sistematik şiddet uygulandığını dile getiren Tuncel, birçok belediye eşbaşkanlarının tutuklandığını hatta arkadaşlarının yaşam hakkının ellerinden alındığını kaydetti. 2 Parti Meclisi (PM) üyesinin katledildiğini, hala DBP Şırnak Yöneticisi Hurşit Külter’den haber alınamadığını vurgulayan Tuncel, Şırnak Valisi ve İçişleri Bakanı’nın da konu hakkında bilgi vermediğini aktardı.

‘Müfettişler İstanbul’a Ankara’ya gitsin’

AKP ve Erdoğan’ın her fırsatta belediyelerini hedef haline getirdiğini belirten Tuncel, “Her fırsatta ‘Bu kadar para gönderdik ne yapıyorlar’ diye soruyor. Bu paralar halkımızın hizmeti için kullanılıyor. Son bir yıldır müfettişler belediyelerden çıkmıyor. Tüm işleri belediyede kalıp bir açık aramak. Belediyelerin hizmetleri dışında bir kalem bile bulamamışlar. Aynı müfettişler İstanbul’a Ankara’ya gitsinler eminim birçok yolsuzluk bulacaklar” dedi.

‘Belediyelerimize sahip çıkacağız’

“AKP faşizan politikalarla belediyelerimize el koymaya çalışıyor” diyen Tuncel, “Belediye başkanlarını çağıralım açık oturumda tartışalım kim hizmet yapıyor. ‘Para gönderiyoruz’ diyorlar. Bu sizin lütfünüz değil halkın parasıdır. Şimdi kalkıyorlar belediyelerimize el koymaya çalışıyor. Belediyelere el koyma darbe dönemlerinde olurdu. Belediyelere el koymaya asla izin vermeyeceğiz. Halkımızla birlikte belediyelerimize sahip çıkacağız. Yüzde 50’nin arkasında olanlar yüzde 70’lerle oy alanları hedef gösteriyor. Bu herkesin meselesi bağımsız kuruluşlar gelsin tüm belediyeleri denetlesin. Buna gelemeyenler belediyelerimize el koymak için kayyum hazırlıyor” şeklinde konuştu.

Kayyım Çöktürme Planı’nın devamı

Belediyelere el koyma girişiminin Çöktürme Planı’nın devamı olduğunu ifade eden Tuncel, “Belediyelerimize el koymaya tavrımız çok sert olacak. 20 belediye eşbaşkanı arkadaşımız tutuklu, 11’i kadındır. 30 arkadaşımız ise görevden alındı. Özerk yönetimden vazgeçmedik. Arkadaşlarımız tutuklansa da baskı uygulansa da halkımızla beraber karşı duracağız. Halkımız bize bir görev verdi halka öncülük ediyoruz. Bu saldırılara karşı 25 Haziran’da belediye eşbaşkanlarıyla bir toplantı düzenleyeceğiz. Yine halk buluşmaları yapıp, STK’larla görüşmeler yapacağız. Neler yaptık, neler yapamadık tüm her şeyi konuşacağız halkımızla birlikte” dedi.

‘Direnmek görevimiz’

“Kıyamete kadar bize savaşı reva görenler karşında direnmek bizim görevimiz” ifadelerini kullanan Tuncel, “Başbakan, Cumhurbaşkanı ve bakanları uyarıyoruz. Demokratik direnişimizi ortaya koyacağız. Türkiye’deki demokrasi, sosyalist çevreleri dayanışmaya çağırıyorum. Bu faşizan tutumun karşısında duralım. Bu kayyum yasası onaylanacak mı onaylanmayacak mı, biz beklemeyeceğiz. Karşı durup direneceğiz. Mücadeleden başka şansımız yok. Güçlü bir direnişle karşı koymamız lazım. Devlet baskıyı biliyorsa biz de direnmeyi biliyoruz. Diğer partiler de buna karşı sessiz kalmamalı” diye konuştu.

‘Bu halk sahipsiz değil’

Halkın iradesinin devletin hedefinde olduğunu dile getiren Tuncel, “Halkımız biz arkalarında duralım, onları koruyalım diye bizi seçtiler ve biz de onların bize verdiği görevi yerine getirdik, getireceğiz. Biz halkımızla oturup konuşacağız bunları. Hiç kimse kusura bakmasın ama bu halk sahipsiz değil. Biz bu halkı sahipsiz bırakmayacağız. Öyle kimse hayaller kurmasın ‘biz gider belediyelere el koyarız’ diye. Buradan onları uyarıyoruz; biz buna karşı her yerde demokratik direnişimizi sergileyeceğiz. Buradan batıya da sesleniyoruz. İç savaş çıkarmak isteyen bu zihniyete karşı gelin beraber direnelim” çağrısı yaptı. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir