Çilem Doğan: Tüm kadınlar için mücadeleye devam

Erkek şiddetine karşı meşru müdafaa hakkını kullandığı için 15 yıl hapisle cezalandırılan ve dün kefaletle özgürlüğüne kavuşan Çilem Doğan, ” (…) dışarıda da içerde de tutsak olan milyonlarca kadın var. Ben onların özgürlüğü için yaşamımın geri kalanında mücadele edeceğim” dedi.

Adana’da şiddet gördüğü eşine karşı öz savunma hakkını kullandığı için 15 yıl hapis cezasına çarptırılan Çilem Doğan, 50 bin TL kefaletle özgürlüğüne kavuştu. Doğan dün Tarsus C Tipi Kapalı Cezaevi’nden kadınlar tarafından alkışlar ile karşılandı. Tahliye edilmesinin ardından ajansımıza konuşan Doğan, kendisi hakkında verilen tahliye kararını ve bundan sonra ne yapacağını anlattı.

‘Uzun yıllar bu adaleti arıyorduk’

Hayatının geri kalan kısmında kadın özgürlük mücadelesi içinde yer alarak geçireceğini belirten Doğan, tahliye kararını beklediğini ancak bu kadar çabuk verileceğini beklemediğini söyledi. Kararı “geç gelen bir adalet” diyen Doğan,”Zaten uzun yıllardır arıyorduk biz bu adaleti” diye konuştu.

‘Yaşadığım mutluluğun tarifi yok’

Kendisini avukatların, kadın örgütlerinin ve özgür basın kurumlarının yalnız bırakmadığını hatırlatan Doğan, duygularını şu sözlerle ifade etti: “Yalnız olmadığımı biliyordum o kapıdan çıkacağımı bu gün yarın bekliyordum. Buna inanıyordum. Çünkü kadın arkadaşlarım bana söz verdiler. ‘Yargıtay yolunu beklemeden seni o kapıdan alacağız’ dediler. Gerçekten de dedikleri gibi oldu. Kızıma kavuştuğum için bir belayı def ettiğim için her şeyin şu anda karışık bir mutluluğunu yaşıyorum.”

‘Çok şiddet gördüm boyun eğmedim’

Şiddet gördüğü sıralarda çok fazla koruma kararları aldırdığını ancak sesini duyuramadığını anımsatan Doğan, kadın mücadelesinin sembol ismi haline geldiğini ve şiddete boyun eğmediğini vurguladı. Doğan, “Bir insanın canına kıydım ama bunu mecburen yapmak zorunda kaldım. Şiddet gören ancak sesini duyuramayan kadınlar için emsal oldum. Bundan sonra alınmayan koruma kararlarını aldırmak için mücadele edeceğim” diyerek bundan sonra ki mücadelesini anlattı.

Bir yıl boyunca tutsak olduğunu ve kadın örgütlerinin kendisi için mücadele ettiğini de sözlerine ekleyen Doğan, bundan sonra kendisinin de kadın özgürlük mücadelesi içinde yer alacağını belirtti: “Şiddet mağduru kadınların yaşadıklarını tarif etmek çok zor, hala etkisinden kurtulamadığımız bir durum. Ama bu gün şiddetin bittiğinin mutluluğunu yaşıyorum.”

‘Özgür olmak gerçekten çok güzel’

“Katil bir insanın koynunda yatmaktansa özgür olmak gerçekten çok güzel” diyerek öz savunma hakkına dikka çeken Doğan, kadınların verdiği bu mücadele ile tahliye edildiğini ve Yargı taydan beraat kararının da çıkacağına inandığını ifade etti. Tahliye haberini koğuşundaki arkadaşlarından öğrendiğini de aktaran Doğan, ilk önce karara inanmadığını ancak tahliye yazısını gördükten sonra dizlerinin bağının çözüldüğünü ve sevinçten ne yapacağını bilemediğin söyledi.

‘Hapis cezası bütün kadınlara verilmiştir’

Kendisine verilen 15 yıllık hapis cezasının tüm kadınlara verildiğini de sözlerine ekleyen Doğan, şöyle devam etti: “Duruşma günü ceza aldığımda cezaevine sevinçle girdim ve tahliye edildiğim düşünüldü. Ancak 15 yıl ceza aldığım duyulunca sevincime anlam verilemedi. Çünkü verilen ceza sadece bana verilmedi. Türkiye’de erkek şiddetine maruz kalmış bütün kadınlara verildi. Bu cezayı kabul etmem mümkün değildi. Bu yüzden güçlü durmam ve mücadele etmem gerekiyordu. Verilen 15 yıllık hapis cezası bana moral bozukluğu değil tam tersi öfkemi daha da biledi ve şimdi özgürüm ancak dışarıda da içerde de tutsak olan milyonlarca kadın var. Ben onların özgürlüğü için yaşamımın geri kalanında mücadele edeceğim.” (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir