Devlet, 26 gündür suskun!

Şırnak’ta 27 Mayıs’ta gözaltına alınan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in akıbetine ilişkin 26 gündür yetkililerden bir açıklama yok. 26 gündür kendisinden hiçbir şekilde bilgi alınamayan Külter, gerek görgü tanıkları ve gerekse de kimi korucuların verdiği bilgiye göre, Külter devlet güçlerinin elinde bulunuyor.

Şırnak’ta devam eden soykırım saldırıları sırasında evini terk etmeyen DBP İl Yöneticisi Hurşit Külter’den 27 Mayıs’tan bu yana haber alınamıyor. AKP’nin seçim çalışmaları süresince kullandığı “Beyaz Toroslar” söylemini akıllara getiren durum DBP İl Yöneticisi Hurşit Külter’in gözaltına alınmasına ilişkin tanık ifadeleri ve özel harekatçıların paylaşımlarına rağmen yetkililer tarafından net bir açıklama yapılmıyor.

Soykırım saldırılarının başladığı 14 Mart Pazartesi tarihinden bu yana Bahçelievler Mahallesi’ndeki evinde ikamet eden Külter, 27 Mayıs Cuma günü ailesine gönderdiği mesajda etrafının sarılı olduğunu belirterek, “hakkınızı helal edin” dedikten sonra kendisinden bir daha haber alınamadı.

Özel harekatçılar gözaltında olduğunu duyurdu

Özel harekatçılara ait “BÖF @Tweet_Guneydogu” isimli sosyal medya hesabından Külter’in gözaltına alındığı duyuruldu.

İHD’li avukatlar ile Külter Ailesi’nin İl Emniyet Müdürlüğü, Cumhuriyet Savcılığı, 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı ve Valiliğe yaptıkları başvurularda, “Bizde yok” yanıtı verildi.

Söz konusu hesap bu paylaşımı yaptıktan sonra 12 saat askıya almış ve daha sonra yeniden aktifleştirerek, Külter’in infaz edildiğini yazıldı.

Şırnak Valisi iki gün sonra uyandı

Olayın gündeme gelmesi, avukat ve ailenin yoğun ısrarlarına rağmen Şırnak Valiliği, konuya ilişkin ancak iki gün sonra yazılı bir açıklama yaptı ve “Emniyet birimlerimiz tarafından gözaltına alınmamıştır” diyerek inkar yoluna gitti.

BM ve AİHM’e başvuru

Külter’in akıbetini sormak için daha önce Birleşmiş Milletler’e (BM) “müdahil olması” başvurusu yapan İHD’li avukatlar 3 Haziran’da da AİHM’e başvuruda bulundu. AİHM’e yapılan başvuruda, “Mahkemenin acilliyetle yaşam hakkının ihlal edildiğine dair kuvvetle muhtemel bilgi ve bulguların varlığı gereği tedbir kararı vermesini talep etmekteyiz” denildi.

Külter’in tanınan biri olduğuna vurgu yapan avukatlar, “Türkiye’deki konjonktür ve bölgedeki operasyonel faaliyetler başvurunun vahametini göstermektedir. Bölgede meydana gelen olaylarda yüzlerce sivilin öldüğü, birçok sivilin yaralandığı ve tutuklandığı raporlarda da görülmektedir. Yaşananlar ışığında mahkemenizin Şırnak Cumhuriyet Savcılığı, Şırnak Valiliği ile acilen temasa geçip tedbir kararı vermesini talep ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

‘Türkiye’ye sorulsun’

Külter’e ilişkin avukatların başvuruları BM ve AİHM tarafından kabul edilirken, AİHM aldığı kararla Külter’in akıbetinin Türkiye devletine sorulması yönünde karar verdi.

Tanıklara göre Külter ilk olarak Gümüştepe’ye götürüldü

Külter’in gözaltına alınmasına görgü tanıklığı yapanların aktardığı bilgilere göre, Külter 27 Mayıs akşamı özel harekatçılar tarafından gözaltına alındıktan sonra “Şortlan” diye tabir edilen zırhlı araca bindirilerek, Şırnak Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Gümüştepe Özel Harekat Şube Müdürlüğü’ne götürülmüştü.

‘7 gün sonra tümene götürüldü’

Gümüştepe Özel Harekat Şube Müdürlüğü’nde 7 gün boyunca işkenceye tabi tutulan Külter’in daha sonra buradan alınarak, 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’na götürüldüğü güvenilir kaynaklar tarafından aktarıldı.

‘Ya ötecek ya da kafasına sıkılıp bir binada havaya uçurulacak’

Külter’in Tümen’de olduğunun öğrenilmesinin ardından Şirnex’teki soykırım saldırılarına katılan koruculardan biri ise, isminin açıklanmaması kaydıyla, rütbeli askerlerin kendi aralarında konuşurken “Ya ötecek ya da kafasına sıkılıp bir binada havaya uçurulacak” dediğini aktardı.

Basın önünde konuşursa…

Devlet güçlerinin Külter’i, “KCK’nin tayin ettiği Şırnak Valisi” olarak adlandırdığını da belirten korucu, bu yüzden de konuşması için yoğun işkenceler uyguladıklarını ifade etti. Söz konusu korucu, askerlerin yine Külter için “Eğer basın önünde konuşursa tanık koruma programından faydalandırılacağını” dile getirdiklerini de aktardı.

Tanıklara rağmen ‘yok’ denildi

Tanıkların ifadeleri doğrultusunda avukatlar jandarmaya da başvuru yaptı. İHD’li avukatlar, 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’na Külter’in gözaltında alınıp alınmadığına ilişkin bilgi istedi. Ancak, avukatlara “Bu isimde birisi gözaltında değil” diye cevap verildi.

Bakanlar konuyu takip edeceklerini söyledi

HDP Milletvekilleri ise Başbakan, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunmuştu. Adalet Bakanlığı’nın HDP’li vekillere herhangi bir yanıt vermediği öğrenilirken, Başbakan Binali Yıldırım ve İçişleri Bakanı Efkan Ala ise, “konunun takipçisi olacaklarını” söylemekle yetinmişti.

Cumartesi Anneleri Külter’i soruyor

Hurşit Külter’in yakınları Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne giderek muhalefet partilerinden konuya ilişkin girişimlerde bulunmasını istedi. Külter’in abisi Ebubekir Külter, Ankara’da, CHP ve HDP’yi ziyaret etti. Cumartesi Anneleri ve Kayıp yakınları da haftalardır her eylemlerinde Külter’in akıbetini soruyor. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir