Gazeteci meslek örgütleri: Karar siyasidir

TGS, TGC ve RSF, Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve yazar Ahmet Nesin’nin tutuklanmasına sert tepki göstererek, kararın siyasi olduğunu kaydetti.

Baskıların odağındaki Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeliği” kampanyasına katılan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve yazar Ahmet Nesin’nin tutuklanması tepki çekmeye devam ediyor. Dayanışmayı büyütme çağrısı yapan Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) yaptığı açıklamalarla tutuklamaları kınadı.

TGC: Karanlık geleceğin göstergesidir

TGC, yaptığı yazılı açıklamada, “Tek tip gazeteci olmayacağız” diyerek tutuklamaları protesto etti. Açıklamada, ülkenin her gün biraz daha karanlık ve bunalımlı bir ortama itildiğini belirtti. Gazeteci tutuklamalarının yeniden başlamasının basın ve düşünce ifade özgürlüğünün önündeki engelleri daha da arttıracağı vurgulanan açıklamada şöyle denildi: “Bu karar Türkiye’de basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü açısından ülkeyi çok daha karanlık bir geleceğin beklediğinin göstergesidir. Bu koşullarda, halkın haber alma hakkının savunulması, bağımsız ve eleştirel gazetecilik yapılabilmesi artık mümkün görülmemektedir. Gazeteciliği ‘terör örgütü propagandası’ ile örtüştüren zihniyetin yayın organlarını iş yapamaz duruma getirdiği, özgür haberciliği yok etmek istediği ortadadır. Israrla salt iktidara yanaşan tek tip yayıncılık ve tek tip gazeteciliğin ülkede geçerli kılınmaya çalışılması, kamuoyunun haber alma özgürlüğünü de yok saymaktadır. Bu kararla gazetecilik ve dayanışma hapsedilmiştir. İktidarı, demokratik ülkelerde örneği görülmeyen, evrensel gazetecilik ilkeleriyle asla uyuşmayan bu tutumdan halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için vazgeçmesini istiyoruz. Tüm baskılara rağmen tek tip gazeteci olmayacağımızı, tek tip yayıncılık yapmayacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız. ”

RSF: Utanç verici bir durum

Tutuklamaya sert tepki gösteren RSF Doğu Avrupa ve Merkez Asya Temsilcisi Johann Bihr, “Erol Önderoğlu, Türkiye’de ifade özgürlüğünün en ön sıradaki savunucusu olarak tüm dünyada tanınıyor. Onun terörizmle suçlandığını ve her zaman ifşa ettiği ihlallerin mağduru olduğunu görmek beklenmedik ve utanç verici bir durum. Önderoğlu ve Özgür Gündem’le dayanışma kampanyasına katılan diğerleri hakkında başlatılan tüm soruşturmaların acilen kapatılması çağrımızı yineliyoruz” diye belirtti.

Üç ismin tutuklanmasını “basın özgürlüğünün akıl almaz bir içimde düşüşü” diye niteleyen RSF temsilcisi, Terörle Mücadele Kanunu’nun gazeteciliği baskı altına almak amacıyla kötüye kullanıldığını ve Özgür Gündem’in de bu yasaların mağduru olduğunu dile getirdi.

TGS: Karar siyasidir

Türkiye Gazeteciler Sendikası da (TGS) yaptığı yazılı açıklamada, Fincancı, Önderoğlu ve Nesin’in tutuklanmasına tepki gösterdi.
Türkiye tarihinde kara bir gün yaşandığını vurgulayan TGS, “Gazetecilerin uğradıkları hak ihlallerini yakından takip eden sendikamız üyesi ve RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Ahmet Nesin, TİHV Başkanı ve Evrensel Gazetesi yazarı Şebnem Korur Fincancı Özgür Gündem gazetesine dayanışma gösterdikleri için tutuklandılar.
Özgür Gündem gazetesinin üzerindeki baskılara dikkat çekmek için bir süredir devam ettirdiği eş yayın yönetmenliği uygulamasına katılarak destek veren gazeteci, aydın, sanatçı, siyasetçilere yönelik soruşturma furyasında bugün savcı karşısına çıkan Önderoğlu, Nesin ve Fincancı önce tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi ardından da mahkeme tarafından tutuklandılar” hatırlatmasında bulundu.

Zihniyetin tek korkusu dayanışmadır

TGS açıklamasında şunları belirtti: “Bu tutuklama kararının siyasi olduğu çok açıktır. Mahkemelerin verdiği siyasi kararlar, gazetecileri baskı altında tutma amaçlıdır. Bugün mahkeme, gazeteciler arasındaki dayanışma duygusunu da tutuklamak istemiştir. Birbirlerinin sorunlarına gözünü kapatan, görmeyen, yan yana gelmeyen bir meslek grubu yaratılmak istenmektedir. Gazetecileri hapse atan zihniyetin tek korkusu dayanışmadır. Biz yan yana durduğumuzda böyle siyasi kararlar veremeyeceklerdir. TGS olarak tüm gazetecileri, başta cezaevlerinde tutuklu olan meslektaşlarımız olmak üzere, yargılanan, baskı altında tutulan gazetecilerle dayanışmaya çağırıyoruz. Başta sendikamız üyesi Erol Önderoğlu olmak üzere bugün tutuklanan Ahmet Nesin, Şebnem Korur Fincancı ve şuan cezaevlerinde olan 35 meslektaşımızın özgürlüğü için daha fazla mücadele edeceğiz daha fazla dayanışma göstereceğiz.” (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir