İnadına dayanışma – Derya OKATAN

DERYA OKATAN

 

 

 

 

Star Gazetesi’nin manşeti, halkların hakikate ulaşmak için Özgür Basın’a ne kadar çok ihtiyacı olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Havuzun medyasının liderliğini yapan Star’ın manşetine göre, Firuzağa’da Radiohead etkinliğinin yapıldığı plakçıya yapılan saldırı, “Şer cephesinin Gezi denemesi”ydi.

“Gezi denemesi tacize takıldı” manşetli haberin spotu şöyle: “Şer cephesinin ‘irticacı saldırı’ diyerek uydurduğu Beyoğlu’ndaki olayın yeni bir Gezi denemesi olduğu ortaya çıktı. Kavganın kaldırımdaki masanın arasından geçmeye çalışan kadına küfredilmesinden kaynaklandığı belirlendi.”

İşte havuz medyasının, ‘2. Kabataş yalanı’nı açığa çıkartacak olan Özgür Basın’dır. Havuz medyası, Saray’ın tebaasının tutulduğu fanusun oksijenini sağlamak için var. Saray’ın yalanlarını gösterecek olan ise özgür basındır.

Egemenlerin en büyük korkularından birisi hakikatlerdir. Halkların gözlerindeki perde kaldırıldığı zaman egemenlerin çıplak gerçekleri ortaya çıkar. Ve o gerçek; katliamları, hırsızlıkları, yolsuzlukları, çürümüşlükleri, yönetememe halleri, ahlaki ve siyasi çöküntüleridir. Bu gerçeklerin açığa çıkması artık saltanatlarını sürdürmelerinin zorlaşması anlamına gelir. Bunun için her bir yalanın üzerini yeni yalanlarla kapatmaya çalışırlar. Ta ki cesur gazeteciler o yalanları da gösterene kadar. O halde o cesur gazeteler ve gazeteciler de yok edilmelidir! Bir yandan, yalanlar zincirine her gün yeni halkalar eklerken, bir yandan da hakikatlerin üzerini örtmek için özgür basına saldırırlar.

Elbette saldırılardan en çok nasibini alan Özgür Gündem Gazetesi oldu. Çözüm sürecinin buzdolabına kaldırılarak savaşın yeniden başlatılmasıyla AKP/Saray rejimi basını da hedefine aldı. Bunların başında da Özgür Gündem geliyor. Bu saldırılara karşı 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde Özgür Gündem Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyası başlatıldı. Bugün 49. gününde. Bugüne kadar gazeteci, yazar, sanatçı, aydın pek çok önemli isim kampanyaya katıldı.

Bugün bu nöbeti devralmış olmaktan büyük onur duyuyorum. Çünkü Özgür Gündem Gazetesi, hakikatin yalana karşı savaşında direniş kalesidir, basın özgürlüğü mücadelesinin sembolüdür.

Bu yazıyı hazırlarken, daha önce nöbeti devralan Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu ve Ahmet Nesin hakkında tutuklanma istendiğini öğrendik. Ayrıca 37 kişiye AKP yargısı tarafından soruşturmalar, davalar açıldı. Bunlardan 3 kişi hakkında tutuklanma isteniyor. Yazıyı kaleme aldığım dakikalarda henüz mahkeme sonucu gelmemişti.

Bu saldırının 3 kişiyle sınırlı kalmayacağını tahmin etmek zor değil. Dayanışmaya yönelik saldırılar aslında bizim ne kadar doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Saldırdıkları, bastırmaya, yok etmeye çalıştıkları bu kampanyanın yarattığı/yaratacağı etkidir. ‘Yalnız’ kalmış bir Özgür Gündem Gazetesi’ni daha kolay bitireceklerini düşünüyorlar. Dayanışmanın daha da büyümesini engellemeye, Özgür Gündem’e sahip çıkanlara gözdağı vermeye çalışıyorlar.

Ancak bu bitirmeye çalıştıkları gazetenin tüm saldırılara, çalışanlarının katledilmesine, tutsak edilmesine, binalarının bombalanmasına, soruşturmalara, davalara, kapatmalara rağmen çeyrek asrı devirmiş, çizgisinden bir milim bile sapmamış bir gazete olduğunu unutuyorlar. Hakikate karşı yalanın savaşının kazanacağını düşünüyorlar. Aslında kendileri de bu yöntemlerin işe yaramadığını biliyorlar. Bu da ne kadar çözümsüz olduklarını gösteriyor.

Dayanışma ezilenlerin ne kadar inceliğiyse, egemenlerin de o kadar korkulu rüyasıdır. Bizler dayanışmayla hem gerçeklere hem de gazetecilik mesleğine sahip çıkmaya devam edeceğiz, her zaman Kürt basınının yanında olacağız.

Derya Okatan – Özgür Radyo Genel Yayın Koordinatörü

Nöbetçi GYY

(Özgür Gündem)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir