İstismarcı Eğitim Bir-Sen’li olunca üstü örtüldü

Ağrı’da, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde eğitim veren Kaymakam Özgür Azer Kurak Ortaokulu Müdürü Cemil Alaca, 4 öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu için tutuklandı. Aynı zamanda Eğitim Bir-Sen üyesi olan Alaca’nın istismarda bulunduğu öğrencilerin 7 ay önce de hakkında dilekçe verdiği ancak olayın üzerinin İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri tarafından örtüldüğü iddia edildi.

Ensar Vakfı’nda yaşanan cinsel istismar olayının ortaya çıkmasının ardından, “Buna bir kere rastlanmış olması hizmetleri ile ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz” sözleriyle dikkatleri üzerine çeken devlet kurumları, bu kez Memur Sen’e bağlı Eğitim Bir-Sen’li öğretmenin cinsel istismarlarını örttüğü ortaya çıktı.

Ağrı’da Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde eğitim veren Kaymakam Özgür Azer Kurak Ortaokulu Müdürü Cemil Alaca’nın, 4 öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu için bir hafta önce tutuklandığı ortaya çıktı. AKP’ye yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir-Sen üyesi Alaca’nın istismarına uğrayan çocukların rehber öğretmenlerine anlatmasıyla ortaya çıkan olayın ardından savcılığa ifade veren çocuklar, yaşadıklarını tek tek anlatarak, suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunun ardından hakkında soruşturma başlatılan Alaca, geçtiğimiz hafta tutuklanarak Ağrı M Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

‘Öğrenci aileleri tehdit ediliyor’ iddiası

AKP’ye yakınlığıyla bilinen sendika ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerinin öğrencilerin ailelerine baskı yaparak şikayetten vazgeçirmeye çalışması sonucunda 3 öğrencinin şikayetten vazgeçtiği belirtilirken, bir öğrencinin ise ailesinin de desteğiyle şikayetini geri çekmediği, Alaca’nın bunun üzerine tutukladığı öğrenildi.

7 ay önce verilen taciz dilekçesinin üzeri kapatıldı

Skandalların ardı ardına ortaya çıktığı olayla ilgili ortaya çıkan bir başka gelişme ise, öğrencilerin Alaca hakkında 7 ay önce İl Milli eğitim Müdürlüğü’ne verdiği istismar dilekçesinin üzerinin İl Milli eğitim Müdürlüğü yöneticileri ile ve Alaca’nın bağlı bulunduğu sendika yöneticileri tarafından örtülmesi oldu.

Soruşturma açılan öğretmen derslere girmeye devam etti

Kentte yaşanan taciz yalnızca bununla da sınırlı değil. Geçtiğimiz günlerde Şemsi Türkmen Anadolu Lisesi’nde okuyan 3 öğrenci, Eğitim Bir-Sen Üyesi tarih öğretmeni K.Ş. hakkında , kendilerine cinsel istismarda bulunduğu için suç duyurusunda bulunmuş, başlatılan soruşturma sonucunda Ağrı Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Tutuksuz yargılanan K.Ş., soruşturmanın devam ettiği süre içerisinde derslere girmeye devam etmişti. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir