‘OHAL’ı biz kaldırdık’ diyenler Diyarbakır’da 25 köyde sokağa çıkma yasağı ilan etti

Diyarbakır Valiliği geniş kapsamlı askeri operasyonun başlatıldığı Licê, Hani, Silvan ve Hazro ilçelerini kapsayan 25 köyde saat 05.00’dan itibaren sokağa çıkma yasağı getirdi. Yasakla birlikte bombardımanın başladığı bölgeye binlerce özel harekatçı sevk edildi.

Dün akşam saatlerinde Diyarbakır’ın Hani, Lice ve Kocaköy ilçesine bağlı 8 köyde “sokağa çıkma yasağı” ilan eden valilik, bugün ise Lice, Han), Silvan ile Hazro ilçelerini kapsayan 25 köyde sabah 05.00’dan itibaren geçerli olmak üzere sokağa çıkma yasağı getirdi. Açıklamada, 5 bin 442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi uyarınca Lice’ye Şenlik, Birlik, Erginköy, Elmadere, Oyuklu, Kutlu, Türeli, Hani’ye bağlı Yukarıturalı, Akçayurt, Kaledibi, Damlatepe, Silvan’a bağlı Üçbasamak, Çaldere, Keklikdere, Görentepe, Bayırdüzü, Dağcılar ve Dolaplıdere, Pasur’a bağlı Taşköprü, Temren, Bakırköy ve Demirli ile Hazro’ya bağlı, Ülgen, Mutluca ve Bayırdüzü köylerinde ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacağı belirtildi.

Hani ve Lice kırsalı savaş uçakları tarafından bombalanıyor

lice-bombalanıyor-1Yasağın ilan edilmesinin ardından Diyarbakır’dan çok sayıda zırhlı araç eşliğinde binlerce özel harekatçı Lice’ye sevk edildi. Bu nedenle Lice’deki okullarda yapılması planlanan seminerler iptal edilirken, Ayşe Toprak Yatılı Bölge Ortaokulu’na özel harekatçılar yerleştirildi. Yine TOKİ konutlarında ve askeri lojmanlara özel harekatçılar yerleştirildi. Dünden bu yana ilçeye giden tüm yollarda 5 noktada kimlik ve araç kontrolleri yapılıyor. Yine gece saatlerinde Lice kırsalında yasağın olmadığı köyler dahil sabaha kadar havadan uçakla bombalandı. Canlı kalkanlar ise bölgeye gitmek üzere yola çıktı. (DİHA)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir