Özgür Gündem’in manşeti: İNADINA DAYANIŞMA

Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak için başlatılan ‘Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği’ kampanyasına katılan Prof.Dr. Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve yazar Ahmet Nesin’n tutuklanmasının ardından gazeteci örgütleri, sendikalar, ve insan hakları örgütleri, dayanışmayı büyütme çağrısı yaptı. Aralarında KESK, DİSK, TGS, İHD,THİV,TTB, TMMOB gibi birçok örgütün olduğu kurum ve kuruluş tüm duyarlı kesimleri bugün saat 13.30’da gazete binasının önünde olmaya çağırdı. Özgür Gündem’de “Biz de okuyucularımıza burada buluşalım” çağrısı yaptı.

Özgür Gündem gazetesinin bugünkü manşeti ve çağrısı;ozgur gundem-dayanisma

AKP hükümetinin hedef göstermesiyle artan baskı ve soruşturmalardan dolayı gazetemiz Özgür Gündem ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve yazar Ahmet Nesin’nin tutuklanmasına tepkiler gelmeye devam ederken, bir yandan da dayanışmayı büyütme çağrıları geliyor.

Ortak çağrı…

Bu kapsamda İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV), Türk Tabipler Birliği (TTB), İstanbul Tabip Odası (İTO), Adli Tıp Uzmanları Derneği, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), Türkiye Mimarlar Mühendisler Odası Birliği (TMMOB), Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), DİSK, Basın İş Sendikası’nın da bulunduğu sendika, insan hakları örgütleri ve meslek odaları ortak bir açıklama yaptı.

13.30’da Beyoğlu’nda…

ozgur gundem-dayanisma-cagri

Yapılan açıklamada, dayanışma nöbeti tutan isimlerin tutuklandığı hatırlatılarak, halkın haber alma hakkına açık bir müdahale olan bu tutuklamalara itiraz etmek, basın özgürlüğüne sahip çıkmak ve gazetemiz ile dayanışmak amacıyla yarın ortak bir basın toplantısı yapılacağı duyuruldu. Çağrıyı yapan kurum ve kuruluşlar gazetemizin binasının olduğu İstanbul Beyoğlu’unda saat 13.30’da ortak basın toplantısı düzenleyecek. Biz de Özgür Gündem olarak tüm okuyucularımıza ve duyarlı kesimlere sesleniyoruz. Baskı ve saldırılara karşı dayanışmaya büyütelim.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir