Suruç Aileleri: 11 ay değil 11 yıl geçse de mücadele edeceğiz

Suruç Aileleri İnisiyatifi ve SGDF üyeleri, Suruç katliamının 11. ayında adalet talebiyle Kadıköy’de oturma eylemi yaptı. Bu ay İsmet Şeker ve Nazegül Boyraz’a atfedilen eyleme gençlik örgütleri Nuh Köklü’nün öldürüldüğü noktadan yürüyüş yaptı. Katliam dosyasındaki gizlilik kararının kaldırılması istenen eylemde “Katliamları hesabını mahşere bırakmayacağız” denildi.

Suruç Aileleri İnisiyatifi ve SGDF üyeleri, 20 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleştirilen Suruç katliamının 11. ayında “Suruç için adalet herkes için adalet” şiarıyla Kadıköy Halitağa Caddesi’nde oturma eylemi yaptı.

suruc-genclik orgutleri-3

“Suruç için adalet herkes için adalet” kampanyasını birlikte yürüten gençlik örgütleri, eylem öncesinde gazeteci Nuh Köklü’nün öldürüldüğü Yeldeğirmeni’nde bir araya geldi, yapılan açıklamanın ardından “Gençlik Suruç için adalet istiyor” yazılı pankartla Halitağa Caddesi’ne yürüdü. Yürüyüş esnasında sık sık “Suruç’u unutma unutturma”, “Suruç için adalet herkes için adalet” ve “Katillerden hesabı gençlik soracak” sloganları atıldı.

Suruç aileleri ve gazilerinin her ayın 20’sinde gerçekleştirdiği 11. ay eylemi, bu kez Suruç şehitleri İsmet Şeker ve Nazegül Boyraz’a atfedildi. Eyleme CHP İstanbul Gençlik Kolları Başkanı Kenan Otlu da katıldı.

suruc 33dk-1

’11 AY DEĞİL 11 YIL GEÇSE DE MÜCADELE EDECEĞİZ’

Suruç Aileleri İnisiyatifi’nden Hacer Elçin, 11 ay değil 11 yıl geçse de adalet sağlanana kadar mücadele edeceklerini söyledi. Suruç’ta katliamın gerçekleştiği Amara Kültür Merkezi önünde de bugün eş zamanlı anma yapıldığını belirten Elçin, Suruç’a giden ailelerin polis ablukasına alındığını, buna rağmen vazgeçmediklerini söyledi.

‘ANNEM HAKSIZLIĞA GELEMEYEN BİR KADINDI’

Suruç’ta annesi Nazegül Boyraz’ı kaybeden Alev Boyraz yaptığı açıklamada “Annem, IŞİD zulmünden kurtulan kadınların çarşaflarını çıkarıp atmasında etkilenmişti, oraya gitme nedeni buydu ve 33 insanla birlikte katledildi” dedi.

Eylemde söz alan Yasemin Boyraz da “Annem haksızlığa gelemeyen bir kadındı. Beni 18 yaşımda annesiz bırakanların hesap vermesini istiyorum” şeklinde konuştu.

‘BABAM OĞLUNUN VURULDUĞU TOPRAKLARA GİTMEK İSTEDİ’

Dilek Şeker de Suruç’ta kaybettiği babası İsmet Şeker’in emekli maaşıyla gittiği Kobane için parasının yarısıyla oyuncak, kalem ve kitap aldığını söyledi. Kardeşi Mustafa Can Şeker’in Kobane direnişinde ölümsüzleştiğini hatırlatan Şeker, “Babam oğlunun vurulduğu topraklara gitmek istedi. Gençleri buldu ve ‘Beni de götürün’ dedi. Onlarla birlikte katledildi” dedi. Katillerden korkmadığını söyleyen Şeker, adalet mücadelesini sonuna kadar sürdüreceklerini söyledi.

‘KATLİAMIN HESABINI MAHŞERE BIRAKMAYACAĞIZ’

Bu ayın açıklamasını Serhat Devrim’in manevi annesi Yeliz Gökduman yaptı. DAİŞ çetelerinin Orlando’da eşcinsellere hedef aldığı katliamı hatırlatan Gökduman, hayatını kaybedenleri andı, dayanışma içinde olduklarını söyledi.

Suruç katliamının sorumlularının yargılanması için mücadele ettiklerini belirten Gökduman, soruşturma dosyası üzerindeki gizlilik kararının hala kaldırılmadığına dikkat çekti. Her katliamdan sonra bir-iki polis amiri hakkında soruşturma açılmasından öteye gidilmediğini söyleyen Gökduman, “Yıllara yayılan ve cezasızlıkla sonuçlanan bu tiyatroyu çok iyi biliyoruz. Ve diyoruz ki bizi bununla aldatamazsınız. Sadece 1 polis hakkında dava açılmasını kabul etmiyoruz. Bunun bizim gözümüzde süreci örtbas etmeye çalışmaktan öte bir anlamı yoktur” ifadelerini kullandı.

SGDF’nin öncülüğünde başlatılan “Suruç için adalet herkes için adalet” kampanyasını sahiplendiklerini söyleyen Gökduman, “Ne Suruç’un ne de yaşadığımız onlarca katliamın hesabını mahşere bırakmayacağız. Hiçbir düş yarım kalmayacak” dedi.

‘KATİLLERDEN HESAP SORULUNCAYA KADAR…’

Açıklamanın ardından gençlik örgütleri adına konuşan Hasan Ağzıküçük de Suruç şehitlerini andı, “Onlar, IŞİD çetelerinin hezimete uğratıldığı Kobane’ye, zaferin yazıldığı Gezi’nin rüzgarı ile gitmek istediler” dedi. Katliamın yaşandığı günden bu yana adalet talebini bir an olsun bırakmadıklarını söyleyen Ağzıküçük, “Gençlik hiçbir zaman baskıyla sinmemiştir, sinmeyecektir. Katillerden hesap soruluncaya kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından katledilen 33 devrimcinin isimleri okundu, “Burada” denildi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir