Tutuklanmalar dünya basınında

Özgür Gündem gazetesinin bir günlük eş genel yayın yönetmenliğini üstlenen Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesim ve Erol Önderoğlu’nun tutuklanması dünya basınında geniş yer buldu.

Özgür Gündem gazetesinin bir günlük yayın yönetmenliğini üstlenen adli tıp uzmanı, akademisyen Şebnem Korur Fincancı, yazar Ahmet Nesim ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu’nun “terör propagandası” suçlamasıyla tutuklanması dünya basınında büyük yankı buldu.

BBC: Türkiye ‘terörist’ propagandası ile suçladı

İngiliz yayın kuruluşu BBC, “Türkiye basın özgürlüğü aktivistlerini terörist propagandası ile suçladı” başlığıyla verdiği haberde, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün konu hakkındaki “Türkiye’de basın özgürlüğü için inanılmaz derecede kötü” yorumuna da yer verildi. Haberde, tutuklamaların Avrupa Birliği’nin Türkiye’yi akademisyen ve gazetecileri yargıladığı için eleştirdiği bir zamanda meydana geldiğine dikkat çekildi.

Amerika’nın The Wall Street Journal gazetesi de, “Türkiye, gazetecileri ve bir akademisyeni terör propagandasından tutukladı ” başlığı ile duyurdu. Gazete, tutuklananların Kürtlere yakın Özgür Gündem gazetesi ile dayanıştıklarına değindi.

Sol eğilimli İngiltere gazetesi The Guardian gazetesi de gelişmeyi “Tutuklamalar Türkiye’deki basın özgürlüğü endişelerini arttırdı” başlığı ile verdi. Gazete haberini “AKP iktidara geldiğinden beri birçok medya kurumunu ele geçirdi. AKP’ye yakın olmayan birçok medya kuruluşu vergi denetlemelerine maruz kaldı ve gazeteci kovuldu” şeklinde ayrıntılandırdı.

Reuters Haber Ajansı, tutuklamaları “Türkiye’de ünlü üç basın özgürlüğü savunucusu tutuklandı” başlığı ile servis etti.
Haberin devamında muhalif yayınlara açılan davaların Erdoğan Türkiye’sinde basın özgürlüğü endişelerini arttırdığına değinildi. Haberde, Avrupa Birliği yabancılar politikası şefi Federica Mogherini ile genişlemeden sorumlu komiser Johannes Hahn “mahkemenin kararı medya özgürlüğü dahil temel haklara karşı olmuştur ” ifadeleri verildi.

Haberde Hürriyet gazetesinin Rıza Zerab hakkında haberlerini geçen New York muhabirinin de Türkiye’ye gelmesi üzerine Atatürk Havaalanı’nda gözaltına alındığı yazıldı.

Moskova Merkezli Russia Today (RT) televizyonu da “Basın özgürlüğü için inanılmaz kötü: Türkiye bir akademisyen ile gazetecileri terör propagandası ile tutukladı” başlığı ile geçti. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir