27 gün oldu, ses yok! 23 yıl önce 6 köylü, şimdi Hurşit Külter!

1993 yılında Hirareş köyünde 6 köylü gözaltına alındıktan sonra askerlerce kaybedilmek istendi. Ancak aralarında yaralı olarak kurtulan Ahmet Güler’in ifadeleri sonucu, gözaltına alıp, işkenceyle katledilen ve akıbetinin bilinmemesi istenen diğer 5 köylünün cenazelerine ulaşıldı. Aradan geçen 23 yıl sonra yine aynı kentte gözaltına alınan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’den 27 gündür haber alınamıyor.

Bugün, Şırnak’ın Güçlükonak ilçesine bağlı Hirareş köyünden 5 sivil gözaltına alındıktan sonra katledilmesinin 23’üncü yıldönümü. Yine aynı kent, kirli bir savaş yönetimi olarak kullanılan “zorla kaybetme” gerçeğiyle gündeme geldi. DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’den, 27 Mayıs Cuma günü gözaltına alınmasının ardından geçen 27 gün boyunca haber alınamıyor.

6 köylüyü gözaltına aldılar

22 Haziran 1993 tarihinde akşam saatlerinde Hirareş köyüne, sayıları 300’ü bulan asker ve korucu tarafından baskın düzenlendi. Askerler tüm köy sakinlerini, köy okulunun bahçesine topladı, üç gün boyunca burada gözaltında tutulan köylüler işkence altında sorgulandı.

Askerler ilk önce evli ve bir çocuk babası olan Ömer Çetin adlı yurttaşı gözaltına alarak, karakola ardından da arama yapmak için evine götürüldü. Evinde askerlerin eşine cinsel saldırıda bulunmakla tehdit ettiği Çetin, balkondan atlayarak kaçmak istedi ancak askerler tarafından tarandı. Yaralı halde köylülerin “Ömer’i öldürdüler” çığlığı içinde kaçmaya çalıştı, kendini camiye atmayı başardı. Ancak askerler Çetin’i buldu, köyün içinde sürükleyerek dolaştırdı. Aynı askerler Ömer Çetin ile birlikte bu kez köy sakinlerinden Ahmet Güler, Sait Şen, Beşir Başkök, Ahmet Güler ve Abdullah Güler’i de kendileriyle birlikte götürdü.

Yaralı kurtulan köylü sayesinde akıbetleri öğrenildi

Köylüler yakınlarıyla görüşmek için karakola gitse de hiçbir sonuç alınmadı. Bir süre sonra askerler köye gelerek gaz yağı istedi. Kaybedilmek istenen 6 köylüden Ahmet Güler, yaralı olarak askerlerin elinden kurtulmuştu. Güler’in ifadeleri doğrultusunda köylüler yakınlarının yanmış bedenlerini arazide buldu. Ömer Çetin ve Ahmet Güler’in yanmış bedeni köyden 1 kilometre uzaklıkta taşlık bir alanda bulundu. Daha sonra köylüler diğer 3 cenazelerini de buğday tarlaları içinde buldu.

Yaralı kurtulmayı başaran aynı isme sahip 7 çocuk babası Ahmet Güler, daha sonra yaşananları şöyle anlatmıştı: “Ömer Çetin ve benimle aynı isme sahip Ahmet Güler adlı iki arkadaşımızı köy yakınlarında katlettiler. Sonra asker ve korucular Sait Şen, Beşir Başkök, Abdullah Güler ve beni buğday tarlaların olduğu dağlık alana götürdü. ‘PKK’lilere yardım ettiniz, bunu kabul edin’ dediler. Köylü olduğumuzu ve toprakla uğraşmaktan başka işimiz olmadığını kimseye yardım etmediğimizi söyledik. ‘Kabul edin ya da sizi öldüreceğiz’ demelerine rağmen reddettik ve hepimizi bir çukurun içerisine attılar. Ben otururken silah sesleriyle birlikte arkadaşlarım üzerime düşmeye başladı. Bağırış çağırış ortasında bir de bomba attılar. Kendime geldiğimde köye gidip olanları anlattım.”

19 yıl sonra defnedildi, yargılama başlatılmadı

Köylüler askerlerin baskısından dolayı cenazelerini gizli bir yere, dini vecibeleri yerine getirmeden defnetmişti. Katliamdan sonra da köylerini boşaltmak zorunda kaldı. Aileler 19 yıl sonra cenazelerini gömdükleri yerden çıkarabildi. Ahmet Güler’in katliamı olduğu gibi anlatmasına rağmen olayın failleriyle ilgili hiçbir adli işlem yapılmamıştı ve hala da katliama dair bir dava süreci başlamadı.

23 yıl sonra bu kez Külter şahsında uygulanıyor

Aradan geçen 23 yılın ardından ise bu kez Hurşit Külter şahsında “gözaltında kaybetme” yöntemi Şirnex’te hayata geçirildi. 27 Mayıs’ta gözaltına alınan ve kendisinden 27 gündür haber alınamayan Külter’e dair devlet kurumları “Bizde yok” açıklamasının dışında aile ve kamuoyunu tatmin edici hiçbir bilgi vermedi.

Külter’in askerler tarafından “Konuşmazsan kafana sıkarız” şekilde tehdit edildiği, işkence gördüğü ve 23. Jandarma Sınır Komutanlığı’nda tutulduğu tanık ifadeleriyle ortaya çıkmıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuru yapıldı, ancak Külter’in akıbeti hakkında sonuç alınamadı.

İnsan hakkı savunucuları 27 gündür “Külter nerede?” diye sormaya devam ediyor. (DİHA)

Hurşit Külter’den 85 gündür haber alınamıyor

ICAD: Hurşit Külter sağ alındı sağ istiyoruz

Buldan: Bu acıyı biliyorum; Külter’i serbest bırakın!

Külter 19 gündür bulunamıyor: İnsanlığı karşı suç işleniyor

Baluken: Külter’in kaybettirilmesi hükümetin kararı

Gözaltında kaybedilmek istenen Külter için AİHM’e acil çağrı

Görgü tanığı: Hurşit Külter Şırnak Tümeni’nde tutuluyor

Tuncel: Sağ aldığınız Külter’i sağ istiyoruz

Cumartesi Anneleri 584.Hafta: Hurşit Külter Nerede?

İHD: ‘Hurşit Külter nerede?’

Gözaltına alınan Külter’den 4 gündür haber yok!

Hurşit Külter’in gözaltına alındığına tanık olanlar konuştu

Özel harekâtçılar Külter’in infaz edildiğini ileri sürdü

Şırnak Valiliği’nden iki gün sonra iki satırlık açıklama: “gözaltına alınmamıştır”

Kaybedilmek istenen Hurşit Külter’de ‘Savcılık sorumluluk almak istemiyor’

Baba Külter: Devlet oğlumun nerede olduğunu açıklasın

Özel harekattan ‘Külter elimizde’ mesajı.. Resmi kurumlar ise hala, gözaltını inkar ediyor.

Hurşit Külter’in son mesajı: Hakkınızı helal edin

Gözaltında kaybedilmek isteniyor: DBP’li Hurşit Külter için acil çağrı
4 thoughts on “27 gün oldu, ses yok! 23 yıl önce 6 köylü, şimdi Hurşit Külter!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir