8’i avukat 50 kişinin yargılandığı dava başladı

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukat Ayşe Acinikli ve Ramazan Demir’in tutuklu olduğu, 50 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşması Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde başladı.

ohd-tuhadfed-basin aciklamasi-4

ÖHD ve TUHAD-FED duruşma öncesi adliye önünde açıklama yaptı. Eyleme HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş ÇHD, KJA, İHD, Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD), Kürdistan Baroları’nın başkanları, HDK ve Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB) avukatları da destek verdi. EHB’li avukatlar eylemde “Suruç için adalet ÖHD-TUAD için adalet” yazılı dövizler açtı.

TUHAD-FED Eşbaşkanı Bahar Oktar, ÖHD’li avukatlara yönelik tutuklamaların Kürdistan’da yürütülen savaştan ayrı düşünülemeyeceğini söyledi. Oktar, keyfi tutuklamalara ve adaletsizliğe son verilerek hukuk çerçevesinde kararlar alınmasını istedi.

ÖHD ve TAHAD-FED adına yapılan açıklamada, Acinikli ve Demir’in de aralarında olduğu 6 kişinin aylardır hukuksuz bir şekilde tutuklu oldukları belirtilerek, “ÖHD ve TUHAD-FED’e yapılan operasyonla zindanların ve Kürt halkının sesi kısılmak istenmiştir” denildi. ÖHD ve TAHAD-FED’in özgürlük, barış ve demokrasinin mücadelesini veren kurumlar olduğu belirtilen açıklamada, “Egemenlerin suçlarını bildiğimiz için avukatlarımız tutsak edildi” denildi.

TUTUKLAMALAR KINANDI

Bugün AKP/Saray faşizminin Kürtleri rehin almakla yetinmediğini onlarla dayanışan dostlarını da tutsak ettiği belirtilen açıklamada, Özgür Gündem Nöbetçi Eş Genel Yayın Yönetmenliği yapan Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu’nun tutuklandığı hatırlatıldı ve kınandı.

HDP İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş, Saray’ın topyekün saldırısıyla karşı karşıya olduklarını ifade etti. Erbaş, yaşananların ’90’lı süreçleri aratmadığını söyledi. Avukatların mesleklerinden dolayı yargılandığını kaydeden Erbaş, iktidarın gerçekle yüzleşmekten korktuğunu ve gerçekler için mücadele edeceklerini söyledi.

‘SARAY’IN SUÇLARINI İFŞA ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

HDP Milletvekili Garo Paylan, “Saray merkezli faşizm suçlar işliyor, en karanlık günleri bize yaşatıyor. İşlediği bu suçları gizlemek istiyor. Bu nedenle basına ‘had’ bildiriyor. Gizlenmesi için etkisiz hale getirmesi gereken diğer güç ise yargı. Bu nedenle bu suçlara karşı mücadele eden avukatlara saldırıyor. Dünya faşistlerinin izlediği yol da buydu. Hitler de Musollini de böyle yaptı. Ama Erdoğan’ın sonu da onların ki gibi olacak. Onların suçlarını ifşa etmeye devam edeceğiz” diyerek tutuklu avukatların serbest bırakılmasını istedi.

GÜMÜŞTAŞ: BASKIYA, ZULME KARŞI DEVRİMCİ AVUKATLIK YAPACAĞIZ

ohd-tuhadfed-basin aciklamasi-3

Ezilenlerin Hukuk Bürosu ve Suruç İçin Adalet Platformu adına konuşan avukat Özlem Gümüştaş, TUHAD-FED şahsında zulme karşı direnen devrimci tutsaklar ve ailelerini savunmak, ÖHD şahsında ise bir halkın avukatlığını yapmak, ezilenlerin talep ve özlemlerini savunmak için bir arada olduklarını söyledi. Gümüştaş, baskıya, zulme rağmen devrimci avukatlık pratiğini yüksekte tutacaklarını söyledi.

“Suruç için adalet, ÖHD ve TAHAD için adalet” diyen Gümüştaş, SGDF üyelerinin bugün Hrant Dink’in vurulduğu yerde adalet için bir araya geleceklerini hatırlatarak, “SGDF’liler burada olsaydı aynı şeyi söyleyeceklerdi, onlar için söyleyeyim. ÖHD Suruç için adalet mücadelesinin en temel bileşenlerinden biridir. Bu mücadelenin avukatlarına çok ihtiyacı var. Bu mücadelenin Kürt halkı gibi siyasi öznelere çok ihtiyacı var. Özgürlük istiyoruz, adalet istiyoruz” dedi. (ETHA)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir