Avcılar Belediyesi işçileri CHP’ye yürüdü

Sendikalaştıkları için işten çıkarılan ve günlerdir süren direniş karşısında sessizlik ve duyarsızlık sergileyen CHP ve belediyesini uyarmak ve Avcılar’da toplanan yaklaşık 40 bin imzayı iletmek isteyen işten atılan Avcılar Belediyesi işçileri Taksim Tünel’de bir araya gelerek CHP İstanbul İl Merkezine yürüdü.

CHP İstanbul İl Merkezi önünde konuşan Belediye İş 2 No’lu Şube Başkanı Erol Özdemir konuşmasına süreci hatırlatarak başladı:

Günlerdir süren direniş karşısında sessizlik ve duyarsızlık sergileyen CHP ve belediyesini bir kez daha uyardıklarını, bugüne kadar büyük bir sabırla sürdürülen ve leke sürülemeyen direnişin dikkate alınmaması durumunda başka eylem biçimleriyle süreci devam ettireceklerini ifade etti.

avcilar bld iscileri-chp onunde-7

Kendisine sosyal demokrat diyen ve taşeronlaşmaya karşı olduğunu belirten bir partinin belediyesinde işçilerin sendikalaştıkları için işten atıldıkları, sorgu odalarına çekildikleri, tehditle istifaya zorlandıkları anlatıldı.

Avcılar Belediye yönetiminin pek çok kirli yöntemle sendikayı ve yöneticilerini hedefe çaktığı vurgulanan basın açıklamasında, Avcılar halkının bu spekülasyon ve iftiralara itibar göstermeyip, işçilerin yanında durduğu hatırlatıldı. Belediye’nin her açıdan saldırgan tutumunu işçi düşmanısınız yaklaşımıyla mahkum ettiği belirtildi.

Bu halk size taşeron işçilere zulüm yapın, sendikalaşmasını engelleyin diye mi oy verdi? İşten attığınız, tehdit ettiğiniz, onuruyla oynadığınız arkadaşlarımızın eş ve çocuklarının ahı peşinizi bırakmayacak” denilen açıklamada, tüm emek dostlarının işçilere ve sendikaya dönük bu saldırgan tutuma tavır alması, sessiz kalmaması çağrısı yapıldı.

Basın açıklamasından sonra Avcılar halkından toplanan 40 bin imzanın CHP İl yönetimine teslim edilmesi için binaya girildi. Fakat içerde sendikacılar ve işçilerin önü kesilerek yukarı çıkmaları engellendi. İmzalar merdivende alınarak İl yönetimine teslim edilecekleri belirtildi.

Bu arada 51 gündür direnen işçiler, aileler ve destekçileri de dışarda oturma eylemi yaparak sık sık, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız”, “Sendika hakkımız engellenemez”, “Atılan işçiler geri alınsın”,  “İşten atıldık taşerona satıldık”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Örgütlü işçiler asla yenilmez”, “İş, ekmek, özgürlük”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Önce insan dediler işten aştan ettiler” sloganları attı.

İmzaları teslim eden sendika yöneticileri ve işçiler döndüklerinde Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkan Yardımcısı Erol Özdemir içerde karşılaştıkları muameleyi teşhir etti. “Avcılar’daki zihniyet neyse burda da aynısı sözkonusudur” diyen Özdemir yönetim binasından yukarı çıkarılmamalarını “bizde misafir böyle karşılanmaz bu her şeyden önce buna aykırıdır” diyerek CHP’nin tutumunun nasıl bir anlam taşıdığını teşhir etti.

İşçiler Özdemir’in konuşmasında dile getirdiklerini hep bir ağızdan yuhalayarak protesto ettiler.

avcilar bld iscileri-chp onunde-3

 

 

Kamuoyunu direnişe sahip çıkmaya çağıran Özdemir, “Bu konuda en büyük sorumluluk seçim meydanlarında parti olarak açıkladıkları programı ayaklar altına alanlara ses çıkarmayan en alttan en üste CHP yönetimidir” diye konuştu.

avcilar bld iscileri-chp onunde-6

Belediye-İş İstanbul 2 No’lu Şube Örgütlenme Sorumlusu Ercan Görünlü’de direnişin çözüleceğini, biteceğini düşünenlerin yanıldıklarını, son ana kadar ona sahip çıkıp kazanımla sonuçlandıracaklarını vurguladı.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir